Քաղաքագետը Աստանայում փաստաթղթի ստորագրման հիմք չի տեսնում
ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Մարկ Պերեն դը Բրիշամբոն հույս էր հայտնել, որ դեկտեմբերի 1-2-ը Աստանայում կայանալիք ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի ժամանակ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ կողմերը կկարողանան բարդ, սակայն կարևոր որոշում կայացնել։ Նաև արդեն տեղեկացրել ենք, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մեկնել է Մոսկվա, որտեղ հանդիպելու է ՌԴ նախագահի հետ։ Նոյեբերի 18-ին էլ Դմիտրի Մեդվեդևն այցելելու է Բաքու։
Այս համատեքստում հնարավո՞ր է, որ Աստանայում ԼՂ-ի վերաբերյալ որևէ փաստաթուղթ ստորագրվի. «7օր»-ի այս հարցին ԵՊՀ տեսական փիլիսոփայության և տրամաբանության ամբիոնի վարիչ, «Քաղաքական հետազոտությունների ակադեմիա» ՀԿ-ի ղեկավար Ալեքսանդր Մանասյանն այսօր պատասխանել է.
-Ո՛չ։ Որևէ հիմք չկա։ Որոշ ժամանակ առաջ ռազմագերիների փոխանակման հետ կապված ստորագրել են, այսպես արագ հո չի՞ զարգանում այդ գործընթացը։

Политолог не видит оснований для подписания в Астане документа
Генеральный секретарь ОБСЕ Марк Перрен де Бришамбо выразил надежду на то, что в ходе предстоящего 1-2 декабря саммита ОБСЕ в Астане стороны смогут принять сложное, но важное решение по мирному урегулированию Карабахского конфликта. Как сообщало раннее, сегодня президент Армении Серж Саргсян с двухдневным рабочим визитом отбыл в Москву, где планирует встретиться с президентом РФ Дмитрием Медведевым. А 18 ноября президент РФ Дмитрий Медведев отправится в Баку.
На вопрос  «7or» о том, возможно ли в этом контексте подписание в Астане документа относительно Карабаха, заведующий кафедрой  теоретической философии и логики ЕГУ,  руководитель о/о «Академия политических исследований» Александр Манасян заявил:
«Нет. Для этого нет никаких оснований. Недавно они подписали документ относительно обмена военнопленными. Но ведь этот процесс не может так быстро развиваться»