Ի պատասխան Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարությանը
Թուրքիայի ԱԳՆ խոսնակ Բուրաք Օզուրգերգինը հայտարարել է, թե Թուրքիան Մինսկի Խմբի անդամ է, և թե «ոչ ոք չի կարող իրենց ասել» ինչու են միջամտում ղարաբաղյան հակամարտությանը:
Քաղաքական զարգացումների հետազոտական կենտրոնը նշում է.
Մինսկի Խմբի մշտական անդամներ են հանդիսանում Բելառուսը, Գերմանիան, Իտալիան, Ֆինլանդիան, Թուրքիան, Հայաստանը, Ադրբեջանը և ԵԱՀԿ Եռանախագահությունը: Սակայն, Մինսկի Խումբը, որպես այդպիսին, իրավասու չէ՝ միջամտելու ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը:
Այսպես, 1992թ. մարտի 24-ին ԵԱՀԿ-ն (այդ ժամանակ' ԵԱՀԽ-ն) պահանջեց անհապաղ հրավիրել Լեռնային Ղարաբաղի հարցի շուրջ կոնֆերանս: Այն պետք է տեղի ունենար Մինսկում, բայց տեղի չունեցավ:
1994 թվականի դեկտեմբերի 6-ին Բուդապեշտի գագաթաժողովը որոշեց հաստատել համանախագահություն' ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման նպատակով: ԵԱՀԿ գործող նախագահը 1995 թվականի մարտի 23-ին, Բուդապեշտի գագաթաժողովի որոշման համաձայն, մանդատավորեց Մինսկի Գործընթացի Համանախագահությունը (ԵԱՀԿ փաստաթուղթ 525/95):
Մինչ օրս, ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահությունն է ստանձնում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում միջնորդական առաքելությունը:
Այսպիսով, Թուրքիան իրավական որևէ հիմք չի կարող ունենալ' միջնորդելու, կամ միջամտելու ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը:
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միակ միջնորդ կողմ է հանդիսանում ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահությունը, և ոչ թե ԵԱՀԿ Մինսկի Խումբը:
Իրավաքաղաքական մյուս կարևոր փաստը, որը բացառում է Անկարայի մասնակցությունը Ղարաբաղյան հարցի կարգավորմանը, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության համատեքստում, Թուրքիայի կողմից Հայաստանի շրջափակումն է' որպես օժանդակություն և հավատարմության նշան Ադրբեջանին:
1993 թվականից մինչ օրս շարունակվող Թուրքիայի շրջափակման քաղաքականությունը փաստում է Ադրբեջանի հանդեպ Անկարայի դեռևս անվերապահ աջակցության մասին:

В ответ на заявление МИД Турции
Спикер МИД Турции Бурак Озургергин заявил, что Турция является членом Минской группы ОБСЕ и что «никто не может ей сказать», почему она вмешивается в Карабахский конфликт.
Исследовательский центр политических развитий отмечает:
Постоянными членами Минской группы ОБСЕ являются Беларусь, Германия, Италия, Финляндия, Турция, Армения, Азербайджан и три сопредседателя МГ ОБСЕ (Россия, США, Франция). Однако Минская группа как таковая не правомочна вмешиваться в урегулирование Карабахского конфликта.
Так, 24-го марта 1992г. ОБСЕ (в то время СБСЕ) потребовало незамедлительно созвать конференцию по вопросу Нагорного Карабаха. Она должна была состояться в Минске, но так и не состоялась.
6-го декабря 1994-го года саммит в Будапеште решил утвердить сопредседательство с целью урегулирования Карабахского конфликта. 23-го марта 1995г. согласно решению Будапештского саммита, действующий председатель ОБСЕ вручил мандаты на осуществление сопредседательства в Минском процессе (документ ОБСЕ 525/95).
По сей день, сопредседательство Минской группы ОБСЕ выполняют посредническую миссию в процессе урегулирования Карабахского конфликта.
Таким образом, Турция не может иметь какое-либо правовое основание посредничать или вмешиваться в урегулирование Карабахского конфликта.
Единственной стороной-посредником в Карабахском конфликте является Сопредседательство Минской группы ОБСЕ, а не Минская группа ОБСЕ.
Другим важным политико-правовым фактом, который исключает участие Анкары в урегулировании Карабахского вопроса, в контексте карабахско-азербайджанского конфликта, является блокада Армении со стороны Турции, как знак содействия и преданности Азербайджану.
Продолжающаяся с 1993г. по сей день турецкая политика блокады констатирует все еще безоговорочное содействие Анкары Азербайджану.