Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնած տխրահռչակ «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը սահուն կերպով վերածվում է «Տրիստան և Իզոլդա» կամ «Ռոմեո և Ջուլիետ» (դերաբաշխումը կարող եք ինքներդ անել) սիրավեպերը հիշեցնող պատմության, բայց «սերը» տվյալ դեպքում կեղծ է, քանի որ կողմերը «ոխերի՛մ սիրահարներ» են։ Այս ամենը շատ զվարճալի կլիներ, եթե մեր երկրին չառնչվեր և, ըստ այդմ, չդառնար տրագիկոմեդիա։
Հիմա «Գյուլ և Սարգսյան» «սիրավեպի» մասնակիցների մոտ մելոդրամայի էլեմենտներ են ի հայտ եկել։ Դատեք ինքներդ. ՀՀ նախագահը թռչում է Թուրքիայի վրայով՝ չմոռանալով «օդային համբույր» ուղարկել «Ձերդ գերազանցություն Գյուլին» (Թուրքիայի նախագահն այդ պահին տեղում չէր, բայց «տարածքում» էր)։ Իսկ Գյուլն էլ իր հերթին է «ծաղիկներ» ուղարկում «թռչող հոլանդացուն»։
«Սիրահարների» հղած նամակների բովանդակությունն առաջին հայացքից կարող է տպավորություն ստեղծել, որ և՛ «Տրիստանը», և՛ «Իզոլդան» ուզում են գրկախառնվել միմյանց, բայց խանգարում են փակ սահմանները, և իրենք ցանկանում են բացել այն։ Բայց իրականում, հայ-թուրքական հարաբերությունները փակուղի են մտել և կողմերը պարզապես հրաժեշտի խոսքեր են ասում միմյանց։
«Իզոլդան» վերջապես հասկացել է, որ «Ֆուտբոլասեր» դառնալով՝ ինքը վտանգել է և՛ սեփական իշխանությունը, և՛ պետության անվտանգությունը։ Նա հույս ուներ, որ կկարողանա կարգավորել Թուրքիայի հետ հարաբերությունն առանց Արցախի նախապայմանի, բայց ՀՀ իշխանությունների դիվանագիտական անհեռատեսությունն այժմ մի վիճակ է ստեղծել, որ առաջին պլան է մղվել Արցախի՛ հարցը, որի լուծման ներկայումս շրջանառվող տարբերակը նշանակում է հայկական կողմի լիակատար կապիտուլյացիա։ Սա վերջապես ընկալել է «ճկուն» Սարգսյանը և հիմա խուճապի մեջ է, բայց փորձում է «էշը ցեխից հանել»։
Գաղտնիք չէ, որ թուրքերն անընդհատ ասել են, թե քայլ է պետք Հայաստանի կողմից՝ Ադրբեջանին գոհացնելու համար, որպեսզի կարողանան վավերացնել հայ-թուրքական արձանագրությունները։ Այդ ընթացքում նրանց հաջողվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վրա ճնշումներ բանեցնել, օգտվելով Ս.Սարգսյանի կոպիտ սխալից, երբ նա հրապարակավ դրական արտահայտվեց Գյուլի՝ Արցախի հարցում օժանդակելու ցանկությանը, և արցախյան խնդրի շուտափույթ լուծման անհրաժեշտությունը դարձնել միջազգային քաղաքական օրակարգի թիվ մեկ հարցերից, ինչը ձեռնտու չէ Հայաստանին, բայց հիմա միջնորդների բոլոր ջանքերն Արցախի ուղղությամբ են։ Ակնհայտ է, որ հայ-թուրքական բարելավվելիք հարաբերությունները համարյա մոռացության են մատնվել, կամ, ավելի ճիշտ, ստորադասվել են Արցախի հարցին։
Սոչիում կայացած Սարգսյան-Ալիև-Մեդվեդև հունվարյան հանդիպումից հետո «էն վախտով» Գյուլի հետ քյաբաբ կիսած ՀՀ նախագահին այժմ այլ բան չի մնում, քան Թուրքիայի մարտավարությունը բանեցնելը։ Այսինքն Սարգսյանը ձգտելու է հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում Թուրքիայի հետ սահմանը բացելու նախապայման առաջ քաշել, ինչպես որ հակառակ տրամաբանությամբ թուրքերն են մշտապես իրենց պահել։ Սարգսյանն ուրիշ խաղ չունի։ Ասում է՝ կտամ, բայց բաց սահմանից հետո՝ հույսով, որ մեր հարևաններն իրենց կպահեն այնպես, ինչպես ժամանակին Պողոս Նուբարը. ողորմելի մարտավարություն։
Մինսկի խմբի համանախագահներին Սարգսյանը չի ուզում մերժել։ Մանավանդ որ մշտապես համաձայնել է նրանց առաջարկներին։ Արդյունքում՝ Հայաստանի անվտանգությունը հիմա «ռուսական ռուլետկայի» է վերածվել, և մեր ապագան տնօրինելու են թուրքերն ու ադրբեջանցիները։ Սարգսյանն այդպես չէր ուզում, բայց այդպես ստացվեց։
«Նախաձեռնող» նախագահի հույսն այժմ Թուրքիան է, որը խոստացել է չվավերացնել արձանագրությունները, քանի դեռ հայկական զորքերը դուրս չեն բերվել որոշակի տարածքներից։ Եթե թուրքերը մնան այդ դիրքորոշմանը, ապա Սարգսյանը կկարողանա դեմքը փրկելով դուրս գալ և՛ «ֆուտբոլից», և՛ արցախյան բանակցություններից՝ Արցախի հարցում զիջման չգնալով, բայց, բնականաբար, Թուրքիայի մասով լրիվ ձախորդության ենթարկվելով, ինչը, նկատենք, նվազագույն կորուստը կլինի ստեղծված իրավիճակում։ Իսկ եթե Թուրքիան փոխի իր որոշումը և համաձայնի արձանագրությունները վավերացնելուց հետո ստանալ արցախյան զիջումները, ապա Սարգսյանը «զույգ ոտքերով» կհայտնվի ծուղակում և կգա ի՛ր «լրջանալու պահը»։
Փաստորեն՝ փետրվար ամիսը քաղաքական առումով մեզանում հաճախ անհանգիստ է ստացվում։ 88–ի շարժումը սկսվեց փետրվարին, Լևոն Տեր–Պետրոսյանը հրաժարական տվեց փետրվարին ու դրանից հետո փետրվար ամիսներին կայացած նախագահական բոլոր ընտրություններն անկայունության աղբյուր դարձան Հայաստանի համար։ Հիմա էլ զարգացումները կարող են անկանխատեսելի լինել ու էլի փետրվար է։ Տեսնենք։
Բայց դառնանք բուն թեմային։ Արցախի հարցում Սարգսյանը չի ուզում և չի կարող զիջման գնալ այն պարզ պատճառով, որ այդ ուղղությամբ արված թեկուզև կես քայլը կբերի իր իշխանության կորստին, 1998-ի «դեժավյուին»։ Վտանգն այդ դեպքում, իհարկե, Հայ ազգային կոնգրեսից  չի լինի։ Սարգսյանը վախենում է ներքին «ոխերիմ բարեկամներից»։ Ինչևէ։
Այն որ Արցախի հարցում մեր վիճակն այնքան էլ լավ չէ՝ պարզ դարձավ նաև  Սարգսյանի լոնդոնյան ելույթից։ Ինչպես հայտնի է, Սոչիից հետո երկշաբաթյա ժամկետ էր տրվել հայկական ու ադրբեջանական կողմերին, որպեսզի նրանք վերջնական առաջարկներով հանդես գան։ Եվ ահա Սարգսյանը, երբ արդեն լրացել էր այդ ժամկետը, Լոնդոնում ներկայացրեց իր մոտեցումը, որը մոտավորապես տեղավորվում է հետևյալ բանաձևում. «Ես համաձայն կլինեմ Սոչիում քննարկված փաստաթղթին, եթե Թուրքիան բացի սահմանները։ Եթե Թուրքիան նախապայման է դնում, ապա ես էլ եմ նույնն անում։ Սկզբում բաց սահմանները,  հետո զիջումները»։ Ասել է թե՝ Սարգսյանը «այո» կամ «ոչ» չի ասում համանախագահներին և խաղից փորձում է դուրս գալ կոնստրուկտիվ կերպարով։ Նրա հույսն այն է, որ Ալիևն ու Էրդողանը կմնան իրենց հայտարարությունների գերին։ Սա նշանակում է, որ հիմա մեր բախտը նշված անձանց ձեռքում է, իսկ Սարգսյանն անհանգիստ սպասողի դերում է հայտնվել. նվաստացուցիչ վիճակ մեր երկրի համար։
Այժմ պատկերը հետևյալն է. մի կողմից Ս. Սարգսյանը տեսնում է, որ Արցախի հարցն իր սխալ քաղաքականության պատճառով («Չի սխալվում նա, ով ոչինչ չի անում») ամուր շաղկապվել է հայ-թուրքական «ֆուտբոլի» հետ, իսկ «ֆուտբոլն» այդ անփառունակ վախճան է ունենում, մյուս կողմից՝ ամեն գնով ուզում է պահպանել դրսի համար իր «Այո-մարդու» իմիջը։
Ձգտելով մշտապես «խաղաղասեր» երևալու՝ Սերժ Սարգսյանը «այո» է ասել Հիլարիին, Մեդվեդևին, Մինսկի խմբի համանախագահների բոլոր առաջարկներին՝ այն հույսով, որ Ալիևը «ոչ» կասի։
Մինչև Սոչիի վերջին հանդիպումը այդպես էլ տեղի էր ունենում, բայց այժմ Ալիևը կարծես «այո» է ասել հակամարտության կարգավորման փաստաթղթի դրույթներին, ինչը, բնականաբար, ստիպել է Սարգսյանին գործընթացից դուրս պրծնելու վերջին ճիգերը գործադրել ու գնդակը տեղափոխել հայ-թուրքական հարաբերությունների տիրույթ։
Այն ինչի մասին «օդում ու ցամաքում» խոսեց նախագահը լոնդոնյան «տուռնեի» ժամանակ՝ տեղավորվում է վերը նկարագրված զարգացումների համատեքստում։ «Չեմ կարող ասել, թե գործընթացը մինչ այս պահը հեշտ է ընթացել: Գաղտ­նիք չէ, որ Թուրքիայից անընդհատ հնչել են նախապայմաններ' կապված ԼՂ հիմնա­խնդրի կարգավորման հետ: Մինչդեռ ակնհայտ է, որ երկու գործըն­թաց­նե­րը կապե­լու փորձերը կվնասեն թե՛ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերու­թյուն­ների կարգավոր­մանը, թե՛ ԼՂ հիմնախնդրի շուրջ ընթացող բանակցային գործըն­թացին: Միևնույն ժամանակ ես կարծում եմ, որ որպես գործելու և լուծումներ գտնելու ուղեցույց, Հա­յաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերություն­ների արագ կարգավորումը կա­րող է դրական լիցքեր տալ և ուղեցույց հանդիսանալ ղարա­բաղյան կարգա­վորման գործ­ընթացին»,- «նախաձեռնողականությունը» հետ պտտեցնելու իր վերջին փամփուշտն էր օգտագործում «Մենք պետք է ճկուն լինենք՝ որոշումներ կայացնելիս ու դրանք փոխելիս» կարգախոսի սիրահարը «Չեթոմ Հաուզում»:
Ի դեպ, Լոնդոնում նրա խոսքը «քիրվայական» և «հայրենասիրական» կոդերի արանքում էր, այսինքն՝ սերժսարգսյանական։ Բան չէր փոխվել։
Իսկ այն, որ արձանագրություններն ուղարկվեցին ԱԺ՝ նույնպես տեղավորվում է Սարգսյանի՝ դրսի աչքերում «խաղաղության աղավնի» երևալու և, միևնույն ժամանակ, Թուրքիայի գիրկը նետվելու միջոցով Արցախի հարցից խուսափելու մարտավարության շրջանակներում։ Այստեղ են ասել՝ «Ներսը սատանա, դուրսը քահանա»։
Թե ինչպիսի զարգացումներ կլինեն՝ կերևա առաջիկա ամիսներին կամ նույնիսկ օրերին։ Ինքս շարունակում եմ մնալ այն կարծիքին, որ Թուրքերը չեն վավերացնի հայ-թուրքական արձանագրությունները, իսկ Արցախի հարցում գործընթացը կմտնի փակուղի։ Եթե հանկարծ Սարգսյանը որոշի «ֆուտբոլասեր» դառնալ նաև Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում, ապա նա կարող է համալրել հեռացված նախագահների ցուցակը։
Արցախի հարցում փակուղային իրավիճակը կարող է մեծացնել պատերազմի վտանգը, բայց դրանից խուսափելու ճանապարհը շուտափույթ հանձնումները չեն։ Որևէ զիջում Արցախի մասով կարող է է՛լ ավելի մոտեցնել պատերազմը և Հայաստանը տանել կապիտուլյացիայի։ Այսօրվա ստատուս քվոն է խաղաղության միակ երաշխիքը։ Ովքեր սա չեն հասկանում՝ իրավունք չունեն քաղաքականությամբ զբաղվելու։
Պատերազմից խուսափելու միակ տարբերակը ՀՀ կոշտ դիրքորոշումն է և՛ Թուրքիայի, և՛ Ադրբեջանի մասով։ Ես չեմ ասում, թե եկեք Ստամբուլը գրավենք, կամ Բաքուն։ Ես ասում եմ եկեք պահենք այն, ինչ այսօր փաստացի մեր ձեռքում է, կառուցենք ազատ ու ժողովրդավարական պետություն և ապագան մերը կլինի։ Քիրվայականությունը տանում է դեպի թուրքական վիլայեթություն։ Ովքեր ուզում են, թող գնան այդ ուղղությամբ։ Բարի ճանապարհ։
Գիտեմ, որ կան քաղաքական կղերապահպանողականներ, ովքեր համոզված են, թե քանի Արցախի հարցը չի լուծվել (այսօր դա փաստացի նշանակում է միակողմանի զիջում, դրա հետևանքով առաջացած պատերազմ և միանշնակ պարտություն) ու Թուրքիայի հետ հարաբերություններում ցեղասպանության հարցը փաստացի մոռացության չի տրվել՝ հնարավոր չէ զարգացնել ներքին ժողովրդավարությունը։ Այսինքն այդ ուժերը «Հարևաննների հետ հարաբերության կարգավորում զիջումների (փոխզիջում բառը նրանք անիմաստ են օգտագործում, քանի որ, ըստ էության, առաջարկում են գնալ միակողմանի զիջման) գնով, որը շանս կտա գնալ դեպի ներքին ժողովրդավարություն» բանաձևով են առաջնորդվում և ակամա պատերազմ քարոզում։ Այդ պնդումներն անողների հետ չարժե նույնիսկ վիճել, քանի որ նման մոտեցումները քաղաքական զառանցանքներ են, իսկ զառանցող մարդկանց կա՛մ պետք է արհամարել, կա՛մ՝ բուժել։ Այդ մեթոդով ոչ թե ժողովրդավարություն կկառուցես, այլ կվերադառնաս վիլայեթության ժամանակներ։
Քավ լիցի, ես չեմ ասում, թե եկեք հավերժ թշնամություն անենք հարևանների հետ։ Ընդհակառակը՝ Հայաստանը պետք է ձգտի բարիդրացիական հարաբերություններ ունենալ բոլոր հարևանների հետ, բայց դրան հասնելու համար չպետք է գնալ շուտափույթ զիջումների, այլ պետք է ներքին ռեսուրսներով դառնալ ժամանակակից պետություն և ա՛յդ դիրքերից ելնելով գնալ հարաբերությունների կարգավորմանը։
Ազգային շահերի զիջումները կսպառնան մեր ազգային անվտանգությանը, իսկ դա այն գինը չէ, որ պետք է վճարել բաց սահմանների համար։ Մանավանդ որ դիմացինդ երազում է Զանգեզուրը վերցնել ու Սևանում լվանալ ոտքերը։ Նրանց ախորժակը պետք է զսպել ազատ քաղաքացու և հզոր պետության միջոցով։
Այժմ շատ ախմախ վիճակ է։ Իշխանությունը գտնվում է ապաքաղաքական պլուտոկրատների ձեռքում, իսկ նրանց փոխարինել են ուզում «Բուրբոնները»։ Վստահ եմ, որ ժողովրդի մեծ մասն իրերի այս դասավորության հետևանքով իրեն դուրս է դրել քաղաքական կյանքից։ Հետևաբար նոր կոնֆիգուրացիայի ձևավորումն այլընտրանք չունի։
Համոզված եմ, որ մեր երկիրն այս վիճակից դուրս կգա միայն ազգային-դեմոկրատական գաղափարական հեղափոխությունից հետո։ Այլ կարծիք ունեցողները թող փորձեն իրենց ուժերը։ Տեսնենք ի՞նչ կստացվի։ Շատ, շատ վերջում գան ու «Եղիազարին» հիշեն, բայց պարզվի որ նույնիսկ «Իզոլդայի» կերպարում հայտնված «Այնթապցուն» նրանք այլևս պետք չեն, էլ ուր մնաց մեր վաղվա պետությանը։ Մեր խնդիրը պետք է լինի և՛ «Այնթապցի Իզոլդային», և՛ «Բուրբոններին» քաղաքականապես խոտանելն ու նորմալ տնտեսաքաղաքական համակարգ ստեղծելը։ Եթե ամբողջական այլընտրանքը ձևավորվի, ապա իշխանափոխությունը մեխանիկորեն կիրականանա։ Չկասկածե՛ք։
Հ.Գ.։  Սերժ Սարգսյանն ինքն իրեն դավաճանած կլիներ, եթե մի «օրիգինալ» բան արած չլիներ Լոնդոնում։ Նա իր ելույթում «մին լյավ» քննադատեց Ադրբեջանի հայատյաց էությունը, ներկայացրեց, թե ինչպիսի բարբարոսներ են նրանք, բայց մի քանի վայրկյան անց քիրվայական այնպիսի նոպայի մեջ ընկավ, որ առանց հոգեվերլուծաբանների միջամտության հնարավոր չէ ամբողջական գնահատական տալ։ Սարգսյանը հայտարարեց, որ եթե Թուրքիան սահմանը բացի, ապա այդ արարողությանն ինքը պատրաստվում է հրավիրել նաև Ալիևին։ Այսինքն Սարգսյանին հանգիստ չեն տալիս այն օրերը, երբ միջազգային խոշոր ԶԼՄ-ները նկարում էին իրեն ու լուրերի առաջին նյութերում ցույց տալիս։ Ֆոտոխցիկների շրխկոցներն այնքան են տպավորվել գորբաչովյան սինդրոմով տառապող այդ մարդու մոտ, որ նա պահի տակ ուզում է այդ ամենը հետ բերել։ Ոչինչ որ Գյուլի հետ նկարվելուց հետո երկիրը հայտնվեց խայտառակ պարտությունների հորձանուտում։ Կարևորը որ իրեն կրկին նկարեն տեսախցիկներով ու սոցիոլոգ Ալերտից ինքն էլի ծափահարություններ ստանա գերմաներենի միջակ իմացության համար։ Սա ցախիսցինոբերյան կոմպլեքսի վառ դրսևորում է։ Ուրիշ ոչինչ։
«Խաղաղության աղավնի» երևալու սարգսյանական ջանքերը պարզապես տարակուսանք են առաջացնում։ Մի՞թե Սարգսյանին թվում է, որ ինքն այդ ձևով ժամանակակից ու քաղաքակիրթ է երևում։ Քիչ էր նրան, երևի, թվացել գյուլապատումը, որը պատուհաս դարձավ Հայաստանի գլխին, հիմա էլ յոլդաշության բեմականացումներ է ուզում սարքել Ալիևի հետ։ Ի վերջո, մարդ իրեն պետք է մի քիչ արժանապատիվ պահի. հետո ի՞նչ, որ ադրբեջանահաճ գործունեությամբ ես ժամանակին զբաղվել Կեվորկովի «հայրենասեր» հայացքի ներքո։ Հիմա այլ ժամանակներ են ու դու, անկախ մեր կամքից, դարձել ես ՀՀ նախագահ։ Ուրեմն բարի եղիր, մի՛ նվաստացրու մեզ թուրքի ու ադրբեջանցու առաջ։
Պարտադիր չէ Գյուլի «դեմքին թռնել», երբ մերոնք գոլ են ուտում։ Դա ոչ թե բարեկրթության, այլ շարիկովյան վարքի դրսևորում է։ Պարտադիր չէ Ալիևին կանչել «մեր բակն» այն պահին, երբ նա պատերազմի պատրաստություն է տեսնում։
Բոլոր բանական մարդիկ չեն սիրում պատերազմը, բայց դրանից խուսափելու լավագույն տարբերակը ռազմատենչ հայտարարություն անողին հեռակա քիրվայության կոչեր անելը չէ։ Այդ կոչերից նա էլ ավելի կարող է ոգևորվել, քիրվայության պատրաստակամությունդ գնահատել թուլության նշան ու «կծել»։
Պատկերացնել կարելի էր, թե ինչե՜ր էին մեզ սպասում, եթե Հայաստանի և Ադրբեջանի ֆուտբոլի հավաքականներն ընկնեին Եվրոպայի առաջնության ընտրական փուլի միևնույն խմբում։ Չեմ կասկածում, որ «Բաքու-Երևան» տրանզիտը կդառնար Սերժ Սարգսյանի PR քայլերի մեխը։ Է՛լ Զեյնաբ Խանլարովա, է՛լ Բյուլ-Բյուլ Օղլի. բոլորը կդառնային «ֆուտբոլասերի» PR ատրիբուտները։ Լավ էր՝ Միշել Պլատինին նախապես կանխել էր մեր գլխին գալիք մառազմները, թե չէ վիճակահանությունը հնարավորություն էր տալու Սարգսյանին այս անգամ էլ Ալիևի՛ խաթեր համար անջատել Ծիծեռնակաբերդի լույսերը, իսկ ոմանց՝ հետաձգել հանրահավաքը...

Печальноизвестная  «футбольная» дипломатия, инициированная Сержем Саргсяном плавным образом превратилась в историю, напоминающую романы «Тристан и Изольда» или «Ромео и Джульетта» (распределение ролей можете делать сами), но «любовь» в данном случае лжива, поскольку стороны «заклятые влюбленные». Всё это было бы забавным, если б не касалось нашей страны, в связи с этим  не стало бы трагикомедией.
Сейчас у участников «романа», Гюля и Саргсяна» появились элементы мелодрамы. Судите сами, президент РА летает над территорией Турции, не забыв послать «воздушный поцелуй» «Его превосходительству Гюлю» (президент Турции на тот момент не был на месте, но был на «территории»). А Гюль в свою очередь посылает «цветы» «летающему голландцу».
Содержание писем, посланных «влюбленными», с первого взгляда может создать впечатление, что и «Тристан», и «Изольда» хотят броситься в объятия друг другу, но мешают границы, и они желают открыть их. Но на самом деле, армяно-турецкие отношения зашли в тупик и стороны просто говорят друг другу слова прощания.
«Изольда» наконец поняла, что, став «футбольным болельщиком», она поставил под угрозу собственную власть и безопасность государства. Она надеялась, что сможет урегулировать отношения с Турцией без предусловия, связанного с Арцахом,  но дипломатическая недальновидность властей РА ныне создала такую ситуацию, что на первый план вышел вопрос Арцаха, ныне муссируемый вариант решения которого ведет к  полнейшей капитуляции армянской стороны. Это, наконец, осознал и «гибкий» Саргсян, и сейчас находится в панике, но пытается спасти ситуацию.
Не секрет, что турки постоянно говорили, что необходим шаг со стороны Армении чтобы удовлетворить Азербайджан, чтобы возможно было ратифицировать армяно-турецкие протоколы. За это время им удалось применить давление на Минскую группу ОБСЕ, пользуясь грубой ошибкой С.Саргсяна, когда он публично положительно откликнулся на желание Гюля содействовать вопросу Арцаха, и необходимость скорейшее решение арцахской проблемы сделать одним из  вопросов номер один международной политической повестки, что невыгодно Армении, но сейчас все усилия посредников направлены в сторону Арцаха. Очевидно, что улучшаемые армяно-турецкие отношения почти преданы забвению, или, скорее всего, подчинены вопросу Арцаха.
После январской встречи Саргсян-Алиев-Медведев, состоявшейся в Сочи,  президенту РА, поделившему кябаб с тем «трусливым» Гюлем, ныне ничего не остается, как использовать  стратегию Турции. То есть, Саргсян будет стремиться в армяно-азербайджанских отношениях выдвигать предусловие об открытии границы с Турцией, как и турки постоянно себя вели с противоположной логикой. У Саргсяна нет другой игры. Говорит, отдам, но лишь после открытой границы с надеждой, что наши соседи будут себя держать так, как в свое время Погос Нубар - жалкая стратегия.
Сопредседателям Минской группы ОБСЕ Саргсян не хочет отказывать. Тем более, что постоянно соглашался  с их предложениями. В результате безопасность Армении ныне превратилась в «русскую рулетку», и нашей судьбой будут распоряжаться турки и азербайджанцы. Саргсян так не хотел, но так получилось.
Надежда «инициативного» президента ныне на Турцию, которая обещала не ратифицировать протоколы, пока армянские войска не выведены из некоторых территорий.  Если турки останутся на той же позиции, то Саргсян сможет, спасая лицо, выйти и из «футбола», и из арцахских  переговоров, не идя на уступку в вопросе Арцаха, но естественно, испытав полный провал по части Турции, что заметим, будем минимальной потерей в создавшейся ситуации. А если Турция поменяет свое решение  и согласится после ратификации протоколов получить арцахские уступки, то Саргсян «парой ног» окажется в ловушке и придет его «время отрезвиться».
Фактически, февраль в политическом плане у нас постоянно получается беспокойным. Движение 88-ого началось в феврале, Левон Тер-Петросян  подал в отставку в феврале и после этого все состоявшиеся в феврале выборы стали источником нестабильности для Армении. И сейчас развития могут быть непредсказуемы и опять февраль. Посмотрим.
Но обратимся к самой теме. В вопросе Арцаха Саргсян не хочет и не может пойти на уступки по той простой причине, что хотя бы полшага, сделанный в этом направлении, приведет к потере власти, к «дежавю» 1998-ого. Опасность в этом случае, конечно, не будет из Армянского национального конгресса.  Саргсян боится внутренних «заклятых друзей». Как бы то ни было.
То, что в опросе Арцаха наше положение не такое уж хорошее, стало ясно из лондонского выступления Саргсяна. Как известно, после Сочи двухнедельный срок был дан армянской и азербайджанской сторонам, чтобы они выступили с окончательными предложениями. И вот Саргсян, когда уже завершился этот срок, в Лондоне представил свой подходы, который примерно умещался в следующей формулировке: «Я буду согласен с обсужденным в Сочи документом, если Турция откроет границы. Если Турция ставит предусловие, то и я сделаю то же самое. Сначала открытые границы, потом уступки». То есть, Саргсян не говорит «да» или «нет» сопредседателям и пытается выйти из игры в конструктивном образе. Он надеется, что Алиев и Эрдоган останутся пленником своих заявлений. Это означает, что наша судьба находится в руках отмеченных лиц, а Саргсян остался в роли ждущего - унизительное положение для нашей страны.
Теперь картина следующая: с одной стороны С.Саргсян видит, что вопрос Арцаха по причине его ошибочной политики («Не ошибается тот, кто ничего не делает») крепко взаимосвязан с армяно-турецким «футболом», а «футбол» имеет такой бесславный конец, с другой стороны - любой ценой хочет сохранить для внешнего мира свой имидж «Человека-да».
Стремясь постоянно показаться «миролюбивым», Серж Саргсян говорил «да» Хилари, Медведеву, всем предложениям сопредседателей Минской группы ОБСЕ с той надеждой, что Алиев скажет «нет».
До последней встречи в Сочи так и происходило, но ныне Алиев как будто сказал «да» положениям документа по урегулированию конфликта, что естественно заставило Саргсяна приложить последние усилия, чтобы вырваться из процесса  и перевести мяч во владение армяно-турецких отношений.
То, о чем говорил «в воздухе и на суше» президент во время лондонского «турне» умещается в контекст вышеописанных развитий.  «Не могу сказать, что до сегодняшнего дня процесс протекал гладко. Не секрет, что Турция постоянно озвучивает предусловия, связанные с урегулированием нагорно-карабахской проблемы. Между тем, очевидно, что попытки увязывать друг с другом два процесса повредят как нормализации армяно-турецких отношений, так и переговорному процессу вокруг нагорно-карабахской проблемы. В то же время я думаю, что в качестве руководства к действию и поиску решений быстрая нормализация отношений между Арменией и Турцией может дать положительный заряд процессу карабахского урегулирования и послужить для него руководством», - свой последний патрон для раскрутки назад «инициативности» использовал в «Чэтем Хаус» любитель девиза: «Мы должны быть гибкими, при принятии решений и их изменении».
Кстати, в Лондоне его слово находилось между «кирваякановским» и «патриотичным» кодами, то есть  сержсаргсяновский.  Ничего не поменялось.
А то, что протоколы были отправлены в НС, также умещается в рамки стратегии Саргсяна показаться в чужих глазах «голубем мира», и в одно и то же время посредством кидания в объятия Турции избежать Арцахского вопроса. Вот здесь говорят: «Волк в овечьей шкуре».
Ну а какие развития будут, видно будет в ближайшие месяцы или даже дни. Сам продолжаю придерживаться того мнения, что  турки не ратифицируют армяно-турецкие протоколы, а процесс по Арцахскому вопросу зайдет в тупик.  Если вдруг Саргсян решит стать «любителем футбола» также и в отношениях с Азербайджаном, то он может пополнить список изгнанных президентов.
Тупиковая ситуация в Арцахском вопросе может увеличить опасность войны, но путь, чтобы избежать этого - не скоропалительные  сдачи. Какая-либо уступка по части Арцаха может еще больше приблизить войну и повести Армению к капитуляции. Сегодняшний статус-кво - единственная гарантия мира. Кто этого не понимает, не имеет права заниматься политикой.
Единственный вариант избежать войны - жесткая позиция РА по части и Турции, и Азербайджана. Я не говорю, что давайте, займем Стамбул, или Баку. Я говорю, давайте удержим то, что сегодня фактически находится в наших руках, построим свободное и демократическое государство, и будущее будет нашим. Кирваизм (кумовство) ведет к турецкому вилайетству. Кто хочет, пусть идет в этом направлении. Доброго пути.
Знаю, что есть политические клерикальные консерваторы, которые убеждены, что пока вопрос Арцаха не решен (сегодня это фактически означает односторонняя уступка, война, возникшая вследствие этого, и однозначное поражение) и  вопрос геноцида в отношениях с Турцией не предан фактическому забвению, невозможно развивать внутреннюю демократию. То есть, эти силы  руководствуются формулой «Урегулирование отношений с соседями ценою уступок (слово компромисс они используют бесполезно, поскольку, по сути, предлагают идти на одностороннюю уступку), которая даст шанс идти к внутренней демократии» и поневоле пропагандируют войну. С делающими такие утверждения не стоит даже спорить, поскольку подобные подходы политический бред, а бредящих людей или надо презирать, или лечить. Этим методом не то, что построишь демократию, а вернешься к временам вилайетства.
Ради Бога, я не говорю, что давайте быть в вечной вражде с соседями. Наоборот, Армения должна стремиться иметь добрососедские отношения со всеми соседями, но для достижения этого не надо идти на скоропалительные уступки, а внутренними ресурсами стать современным государством и, исходя из этих позиций, идти на урегулирование отношений.
Уступки национальных интересов будут угрожать нашей национальной безопасности, а эта не та цена, которую надо платить за открытые границы. Тем более, что противная сторона мечтает взять Зангезур и в Севане помыть свои ноги. Их аппетит надо сдержать посредством свободного гражданина и мощного государства.
Ныне очень глупое положение. Власть находится в руках аполитичных плутократов, а их заменить хотят «Бурбоны». Уверен, что большая часть народа из-за такого расклада вещей себя поставила вне политической жизни. Следовательно, формирование новой конфигурации не имеет альтернативы.
Уверен, что наша страна выйдет из этой ситуации лишь после национально-демократической идеологической революции. Имеющие иное мнение пусть попробуют свои силы.  Посмотрим, что получится? В самом-самом конце придут и вспомнят «Егиазара», но выяснится, что даже «Айнтапци», оказавшемся в образе «Изольды», они отныне не нужны, не говоря уже нашему завтрашнему государству.  Нашей задачей должна быть - политически забраковать «Айнтапци Изольду» и «Бурбонов», и создать нормальную экономико-политическую систему. Если сформируется полноценная альтернатива, то смена власти произойдет механически. Не сомневайтесь.
P.S.  Серж Саргсян предал бы самого себя, если б не сделал что-то «оригинальное»  в Лондоне. Он в своем выступлении как следует раскритиковал армянофобскую суть Азербайджана, представил, какими варварами они являются, но спустя через несколько секунд впал в такой кирваякановский приступ, что   без вмешательства психоаналитиков невозможно дать полноценную оценку. Саргсян  заявил, что если Турция откроет границу, то на эту церемонию он собирается пригласить также Алиева. То есть,  Саргсяну не дают покоя те дни, когда международные крупные СМИ снимали и показывали его в первых материалах новостей. Щелканье  фотокамер настолько оставили впечатление у этого человека, страдающего горбачевским синдромом,  что он в какой-то момент хочет всё это вернуть.  Ничего, что после того, как его сняли с Гюлем, страна оказалась в русле позорных поражений. Главное, чтобы его снимали видеокамерами, и чтобы от социолога Алерта он опять бы получил аплодисменты за среднее знание немецкого.  Это яркое проявление цахес-цинноберского комплекса. Больше ничего.
Саргсяновские усилия показаться «голубем мира» просто вызывает недоумение. Неужели Саргсяну кажется, что он, таким образом, кажется современным и цивилизованным? Наверное, ему мало показалось гюлизация, которая стала бедой для Армении, а сейчас хочет устроить инсценировки йолдашества (йолдаш в переводе с азербайджанского - товарищ) с Алиевым. В конце концов, человек должен себя вести достойно, ну и что, что в свое время занимался азербайджаноугоднической деятельностью под «патриотическим» взглядом Кеворкова. Сейчас иные времена и ты, независимо от нашей воли, стал президентом РА. Значит, будь добр не унижай нас перед турком и азербайджанцем.
Необязательно «лезть в лицо» Гюля, когда наши пропускают гол. Это не признак образованности, а проявление шариковского поведения. Необязательно звать Алиева «в наш двор» в тот момент, когда он готовится к войне.
Все нормальные люди не любят войну, но наилучшим вариантом, чтобы избежать этого, не делать призывы к заочному кирваутюну тому, кто делает воинственные заявления. От этих призывов он может еще воодушевиться, расценить готовность к кирваутюну как знак слабости и «укусить».
Можно было представить, что нас ожидало, если б футбольные сборные Армении и Азербайджана попали бы в одну и ту же группу отборочного турнира чемпионата Европы. Не сомневаюсь, что транзит «Баку-Ереван» стал бы гвоздем PR-шага Сержа Саргсяна.  И Зейнаб Ханларова, и Бюль-Бюль Оглы - все стали бы PR-атрибутами «любителя футбола». Хорошо, что Мишель Платини заранее предотвратил маразмы, нависшие над нашей головой, а то жеребьевка дала бы возможность Саргсяну и на этот раз ради Алиева отключить свет в Цицернакаберде, а некоторым отложить митинги...
Фактически, хорошо мы отделались, и остается лишь нам «наслаждаться» концовкой «служебного романа» «Саргсян-Гюль».