Նոյեմբերի 17–ը ուսանողության միջազգային օրն է
Այսօր աշխարհում նշվում է ուսանողների միջազգային օրն է: Տոնի պատմությունը սկիզբ է առել Չեխոսլովակիայում, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ՝ արյունոտ և տխուր ժամանակահատվածում:
1939 թվականի հոկտեմբերի 28-ին ֆաշիստների կողմից շրջափակված Չեխոսլովակիայում Պրահայի ուսանողները և նրանց դասախոսները դուրս են եկել ցույցի, որպեսզի նշեն Չեխոսլովակայի հիմնադրաման տարադերձը: Օկուպանտները կրակ են բաց թողել ցուցարարների վրա, որի ժամանակ բժշկական ֆակուլտետի ուսանող Յան Օպլետալը զոհվել է: Նրա հուղարկավորությունը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 15-ին, որից հետո կրկին բողոքի ակցիա է սկսվել: Տասնյակ ցուցարարներ են կալանավորվել, իսկ արդեն նոյեմբերի 17-ին գեստապոների կողմից ուսանողական հանրակացարանը շրջափակվել է: Ավելի քան հազար ուսանող է ձերբակալվել ու կալանավորվել: Հիտլերի հրամանով չեխական բոլոր ուսումնական հաստատությունները փակվել են մինչև պատերազմի վերջը:
Հաշվի առնելով այս իրադարձությունները 1946 թվականի նոյեմբերի 17-ին Պրահայում Ուսանողների համաշխարհային կոնգրեսը նոյեմբերի 17-ը հռչակել է Ուսանողության միջազգային օրը: Այդ տոնը ասոցացվում է երիտասարդության, ռոմանտիկայի ու ուրախության հետ:

17 ноября - Международный день студентов
Сегодня весь мир празднует Международный день студентов. История этого праздника, начавшаяся в Чехословакии во время второй мировой войны, связана с трагическими событиями.
28 октября 1939 года в оккупированной фашистами Чехословакии, пражские студенты и их преподаватели вышли на демонстрацию, чтобы отметить годовщину образования Чехословацкого государства (28 октября 1918 года). Подразделения оккупантов разогнали демонстрацию, при этом был застрелен студент медицинского факультета Ян Оплетал.
Похороны Яна Оплетала, которые прошли 15 ноября 1939 года, снова переросли в акцию протеста. Десятки демонстрантов были арестованы. 17 ноября гестаповцы рано утром окружили студенческие общежития. Более 1200 студентов были арестованы и заключены в концлагерь в Заксенхаузен.
По приказу Гитлера, все чешские высшие учебные заведения были закрыты до конца войны. Девятерых студентов и активистов студенческого движения казнили без суда в застенках тюрьмы в пражском районе Рузине.
Учитывая все эти события, 17 ноября 1946 года на Всемирном конгрессе студентов, состоявшемся в Праге, в память чешских студентов-патриотов этот день был учрежден Международным днем студентов. Этот праздник ассоциируется с молодостью, романтикой и весельем.