«Խաղաղության» և «պատերազմի» կուսակցությունների մասին
Աշխարհի բոլոր այն պետությունները, որոնք դեռ վերջնականապես չեն լուծել իրենց խնդիրները հարևանների հետ, կամ գտնվում են գլոբալ հակամարտության մեջ մրցակից երկրների հետ, կամ դեռ չեն որոշել երկրի անվտանգության հստակ ռազմավարությունը, կանգնած են պատերազմի և խաղաղության սահմանագծում։ Ելնելով այդ իրողությունից՝ քաղաքական գործիչները բաժանվում են երկու խոշոր խմբերի՝ «պատերազմի» և «խաղաղության» կուսակցության ներկայացուցիչների։
Ով ով է
«Պատերազմի» ու «խաղաղության» կուսակցության մասին շատերի պատկերացումները կարծրատիպային են, որոնք, սակայն, ոչ միշտ են համապատասխանում այդ կուսակցություններին տրված անվանումների բուն բովանդակությանը: Առկա է խեղաթյուրված պատկեր։ Մասնավորապես՝ Հայաստանում սխալ պատկերացումներ կան «պատերազմի» և «խաղաղության» կուսակցությունների ու այդ ուղղությունների գործիչների վերաբերյալ։ Նրանց, ում մեզանում ընդունված է համարել «խաղաղության» կուսակցության ներկայացուցիչներ (Լևոն Տեր-Պետրոսյան, Սերժ Սարգսյան, Ժիրայր Լիպարիտյան և այլն)՝ իրականում պատերազմ են քարոզում իրենց «խաղաղասիրական» քաղաքականություն վարելու պատրաստակամությամբ, քանի որ «էգություն» ցուցաբերելով՝ գրգռում են հակառակորդի ռազմատենչ ախորժակը։
Ճիշտ հակառակ զարգացումներն են լինում «պատերազմի» կուսակցության իշխող ուժ լինելու դեպքում։ «Պատերազմականների» շարքին կարելի է դասել արցախյան պատերազմի բովով անցած հրամանատարական կազմին, ինչպես նաև այն քաղաքական ուժերին ու գործիչներին, ովքեր դեմ են անհասկանալի երաշխիքների դիմաց ազատագրված տարածքների շուտափույթ զիջումներին և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը ՀՀ արտաքին քաղաքականության օրակարգից հանելուն։
Ի դեպ, շատ ուշագրավ մի բանի մասին կուզենայի նշել, որն առաջին հայացքից կարող է էական չթվալ, բայց դա այդպես չէ։ Քիրվայականության գաղափարախոս համարվող ԱՄՆ-ից ժամանած Ժիրայր Լիպարիտյանը, ով հանդիսանում էր անվտանգության գծով ՀՀ առաջին նախագահի խորհրդականը, այդպես էլ չդարձավ Հայաստանի քաղաքացի։ Անշու՛շտ, սփյուռքահայերի խնդիրն է ընդունել կամ չընդունել ՀՀ քաղաքացիությունը։ Դա նրանց իրավունքն է։ Բայց եթե դու դառնում ես ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյա, այն էլ անվտանգության գծով, ապա առնվազն բարոյական չէ այլ երկրի քաղաքացի մնալը, լինի դա ԱՄՆ-ն, ՌԴ-ն կամ Մոզամբիկը։ Այդ երևույթը վկայում է նաև այն բանի մասին, որ քեզ նշանակողը նույնպես չունի հայաստանակենտրոն մտածողություն։ Ես համոզված եմ, որ Տեր-Պետրոսյանի մտքով անգամ չի անցել Լիպարիտյանին հուշել, որպեսզի նա ՀՀ քաղաքացու կարգավիճակով զբաղվի մեր անվտանգության ու արտաքին հարցերով։ Քիրվայականությունը նման «մանր» խնդիրներին ուշադրություն չի դարձնում։
Մեր իրականության մեջ երեք սփյուռքահայ գործիչներ կան, ովքեր պաշտոնյայի բարձր կարգավիճակով մասնակցել են ՀՀ արտաքին քաղաքականության մշակմանը՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, Վարդան Օսկանյանը և տխրահռչակ Ժիրայր Լիպարիտյանը։ Տարբեր մարդիկ տարբեր գնահատականներ կարող են տալ առաջին երկուսի գործունեությանը, բայց տվյալ դեպքում դա չէ էականը։ Էականն այն է, որ և՛ Ր. Հովհաննիսյանը, և՛ Վ. Օսկանյանը չդարձան քիրվայականության գաղափարախոսներ ու երկուսն էլ դարձան ՀՀ քաղաքացիներ։ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը նույնիսկ պայքար էր մղում ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար։ Մինչդեռ Ժիրայր Լիպարիտյանը ԱՄՆ քաղաքացու կարգավիճակով էր կոորդինացնում մեր արտաքին քաղաքականությունը և անվտանգության հարցերը, ու երբեք կռիվ չտվեց ՀՀ քաղաքացի դառնալու համար։
Երբ 1998-ին քիրվայական գիծը պարտություն կրեց, Լիպարիտյանը անմիջապես քոչեց «տաք երկրներ» ու հիմա էլի գլուխ է բարձրացրել ու դատողություններ է անում Արցախի հարցի շուրջ՝ իր հին երգերը երգելով և շուտափույթ հող հանձնելու քարոզ անելով։ Եվ դա բնական է։ Տասը տարի «կկվի» ձայնը չէր լսվում։ Հենց որ «կկուն» կանչեց, իսկ Սերժ Սարգսյանը սկսեց «ֆուտբոլ» խաղալ Գյուլի հետ՝ «խաղաղասեր» Լիպարիտյանը վերակենդանացավ՝ «քիրվան քիրվային հեռվից է տեսնում» թեմայով։
Մեկ այլ ուշագրավ հանգամանք ևս։ 1988-ի շարժման հիմնական գաղափարական կոդը դարձավ Ռաֆայել Իշխանյանի «Երրորդ ուժի բացառման օրենքը» հայեցակարգը, որը ենթադրում էր սեփական ուժերին ապավինելու մոտեցում։ Այնինչ իշխանության գալով՝ «խաղաղության» կուսակցության առաջամարտիկները արեցին ճիշտ հակառակը ու դարձան քաղաքական մուրացկաններ՝ հույսը դնելով այլոց, բայց ոչ սեփական ուժերի վրա։ Նրանք հայտարարում էին, թե մինչև թուրքերի ու ադրբեջանցիների հետ քիրվայություն չանենք՝ զարգանալու շանս չենք ունենա, իսկ Արցախի պատերազմի ժամանակ հույս ունեին, որ միջազգային ուժերը տիրություն կանեն մեր հայրենակիցներին։ Եվ այդ ամենն արվում էր այն ժամանակ, երբ Շահումյանն ու Գետաշենը դատարկվում էին, երբ Ստեփանակերտը ռմբակոծվում էր, երբ Կապանի, Ճամբարակի և Իջևանի վրա հարձակումներ էին իրականացվում ազերիների կողմից։ Այսինքն «խաղաղասերներն» ապավինում էին երրորդ ուժին և պատրաստ էին շուտափույթ զիջումների՝ դավաճանելով 88-ի շարժման հիմնարար գաղափարներին։ Բարոյական չէ, նաև այն, որ «Ղարաբաղ» անունն ունեցող կոմիտեի անդամները խոսում են հող հանձնելու միջոցով քիրվայություն անելու մասին և 2008–ի նախագահականի ժամանակ ղեկավարում էին մի շարժում, որն իր ներսում նաև հակաղարաբաղցիական (հակաղարաբաղյան) բնույթ ուներ։ Եթե նույնիսկ այդպիսի եզրակացության ես եկել տարիների ընթացքում, ապա դու՛ իրավունք չունես խոսել այդ մասին։ Դա նույնն է, որ հիմա Պարույր Հայրիկյանը քարոզի վերականգնել Սովետական Միությունը, կամ միանալ Ռուսաստան–Բելոռուս միությանը։ Ինչևէ։
Որո՞նք են բաժանարար գծերը
Եվ այսպես. «պատերազմի» կուսակցության ներկայացուցիչներն ազգային անվտանգության հարցերում կոշտ գծի և սեփական ուժերի վրա հենվելու կողմնակիցներ են։ «Պատերազմականները» գտնում են, որ ներքին ռեսուրսներն օգտագործելով կարելի է հասնել արտաքին հաջողության և խաղաղության։ Նրանց ընդունված է համարել «բազեներ»։
«Խաղաղության» կուսակցության ներկայացուցիչները փափուկ գծի, «նախաձեռնողականության» կողմնակիցներ են և գրեթե միշտ ապավինում են արտաքին ուժերին։ Այդ արտաքին ուժերը կարող են լինել ԱՄՆ-ն, ՌԴ-ն, Ֆրանսիան, տեր և տիկին Քլինթոնները, Մեդվեդևը, Սարկոզին և այլոք։ «Խաղաղասերների» բառապաշարում հաճախ ենք հանդիպում «Աշխարհը թույլ չի տա», «Միջազգային հանրությունը կաջակցի», «Դրսի կարծիքը պետք է հաշվի առնել, նրա «դաբրոն» շատ կարևոր է», «Աշխարհը աչք կփակի» և նման այլ ձևակերպումների։ Նրանց ընդունված է համարել «խաղաղության աղավնիներ»։
«Խաղաղության» և «պատերազմի» կուսակցության հանրային ընկալումներն այնպիսին են, որ առաջին հայացքից թվում է, թե «բազեները» տանելու են իրավիճակի սրման, իսկ «աղավնիները»՝ լիցքաթափման, բայց գործնական քաղաքականության մեջ արձանագրվում է ճիշտ հակառակը։
Հատուկ կուզենայի նշել, որ երկու «կուսակցությունների» ներկայացուցիչներն էլ մտահոգված են երկրի ազգային անվտանգությունն ապահովելու խնդրով։ Պետք չէ դավաճաններ փնտրել այնտեղ, որտեղ նրանք չկան։ Պարզապես հարցն այն է, որ տարբեր գործիչներ տարբեր կերպ են տեսնում մարտավարական քայլերը և դա է նրանց բաժանում պայմանական երկու խմբերի։
Փորձը ցույց է տալիս, որ իրականում «խաղաղասերներն» են երկիրը տանում հակամարտությունների, պատերազմի և ավերածությունների ճանապարհով, իսկ «պատերազմի» կուսակցության օրոք առավելապես լինում են խաղաղություն, հաղթանակներ և համեմատաբար տանելի հարաբերություններ թշնամաբար տրամադրված երկրների հետ։ Բացառությունները հաստատում են կանոնը։
«Պատերազմի» կուսակցությունն ստիպում է հակամարտող երկրում ի հայտ եկած «խաղաղության» կուսակցությանը դառնալ «նախաձեռնող» և զիջող՝ ապահովելով միանշանակ հաղթանակ և խաղաղություն։
«Խաղաղության» կուսակցությունը ձգտում է խնդիրների շուտափույթ լուծման, «նախաձեռնողականություն» է ցուցաբերում հակամարտող երկրի նկատմամբ, բայց ստանում է լարվածություն, պատերազմ և պարտություն։
«Խաղաղասերները» չեն հասկանում, որ միայն քո ցանկությունը բավարար չէ, որպեսզի դիմացինդ քեզ հետ նորմալ հարաբերություն հաստատի։ Դու պետք է քո ուժեղությամբ հասնես դրան, այլ ոչ թե ասես առանց քեզ ես ուժեղանալու շանս չունեմ, որ նա էլ սկսի նախապայմաններ առաջ քաշել։
Պատմական էքսկուրս
Վերը նշված բանաձևերը գործում են բոլոր այն երկրների դեպքում, որոնք ունեն ռազմական «տաք» կամ «սառը» հակամարտության խնդիրներ հարևանների կամ գլոբալ հակառակորդի հետ։ Բերեմ մի քանի օրինակ. երբ Իսրայելի կոշտ, «բազեական» գիծը մինչև վերջ պահվեց Եգիպտոսի հետ հակամարտության ժամանակ, եգիպտացիները ստիպված դարձան նախաձեռնող և տարանջատվեցին արաբա-իսրայելական ճակատից՝ հասկանալով, որ միևնույն է չեն կարողանալու ծնկի բերել հրեաներին, ուստի ավելի լավ է գնալ հարաբերությունների նորմալացման։ Եգիպտոսի նախագահ Անվար Սաադա՛թը մեկնեց Իսրայել և առաջարկեց հաշտություն, որը պահպանվում է մինչև օրս։ Անտրամաբանական և անհեռատես քայլ կլիներ, եթե իսրայելակա՛ն կողմը դառնար նախաձեռնող։ Արաբական աշխարհը և մասնավորապես Եգիպտոսը դա կգնահատեին թուլության, այլ ոչ թե բարի կամքի նշան և կսկսեին հերթական լայնամասշտաբ պատերազմը։
Ամերիկյան քաղաքական դաշտի «բազեներ» համարվող հանրապետականներն առանց որևէ կրակոցի հաղթեցին ՍՍՀՄ-ի հետ «սառը պատերազմում», երբ ԱՄՆ-ը ղեկավարում էին «բազեներ» Ռեյգանը և Բուշ ավագը, իսկ ՍՍՀՄ-ը՝ «խաղաղության աղավնի» Գորբաչովը։ Ամերիկացիները մինչև վերջ պահեցին իրենց կարծր դիքորոշումը և ստիպեցին Միխայիլ Սերգեիչին դառնալ «նախաձեռնող»։ Վերջինս սկսեց, պատկերավոր ասած, «ֆուտբոլային» դիվանագիտություն վարել Արևմուտքի հետ։ Արդյունքում ՍՍՀՄ-ը ոչ միայն պարտվեց, այլև վերացավ աշխարհի քաղաքական քարտեզի վրայից՝ պատճառ դառնալով բազում լոկալ պատերազմների, ավերածությունների և ՍՍՀՄ տիտղոսային ազգ համարվող ռուսների գլոբալ պարտության։ Իսկ դրանից առաջ, երբ ԱՄՆ-ում իշխում էին «խաղաղության» կուսակցություն համարվող դեմոկրատները, տեղի ունեցան ՍՍՀՄ-ի հետ առճակատման այնպիսի պահեր, երբ ամբողջ աշխարհը կանգնեց գլոբալ պատերազմի վտանգի առջև (Կարիբյան ճգնաժամ)։ Այդպես է եղել «աղունիկներ» Քենեդիի և Քարտերի նախագահությունների օրոք։ Սովետները, օգտվելով նրանց «նախաձեռնողական» քաղաքականությունից, ԱՄՆ քթի տակ «տնավորվում» էին։
«Խաղաղասեր» Քարտերի օրոք՝ 1978-ին Միացյալ Նահանգները պարտություն կրեցին Իրանում, ուր տեղի ունեցավ իսլամական հեղափոխություն և ԱՄՆ-ի դաշնակից Շահը հեռացվեց, իսկ սովետական զորքերը 1979-ին մտան Աֆղանստան։ Այսինքն Քարտերի «խաղաղասիրությունը» հանգեցրեց ԱՄՆ գլոբալ շահերի ոտնահարման։
Այսպիսի շատ այլ օրինակներ կարելի է ներկայացնել։
Հատկանշական է, որ բոլոր երկրներում և բոլոր ժամանակներում, երբ իշխանության են եկել «բազեները», տվյալ պետության դիրքերն ավելի ամուր են եղել, հասարակությունն ավելի խաղաղ է ապրել, քան «խաղաղության աղավնիների» ժամանակ։ Խոսքս, իհարկե, չի վերաբերում ծայրահեղ «բազեներին», որոնք նույնքան վտանգավոր են իրենց երկրի համար, որքան ծայրահեղ «խաղաղասերները»։ Ֆաշիստական Գերմանիայի դեպքը ասվածի վառ ապացույցն է։ Բայց հարկ է ընդգծել, որ Հիտլերին ծայրահեղ «բազե» սարքեցին անգլիացիները, ֆրանսիացիներն ու սովետները՝ իրենց փափուկ ու «խաղաղասիրական» քաղաքականությամբ։ Բանն այն է, որ Մյունխենյան հայտնի դավադրությամբ չեխերը զոհաբերվեցին առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո «կենսական տարածքներ» փնտրող Գերմանիային. անգլիացիներն ու ֆրանսիացիներն ուզում էին խաղաղ ապրել։ Իսկ սովետա-գերմանական «գիշերային արձանագրություններին» էլ զոհ գնաց Լեհաստանը։ Նպատակը կրկին նույնն էր. զիջել, որպեսզի պատերազմ չլինի։ Բայց եղավ ճիշտ հակառակը։ Հիտլերն ավելի ոգևորվեց դիմացինների «նախաձեռնողականությունից» ու անցավ հարձակման։ Ստալինը մինչև վերջ չէր հավատում, որ Գերմանիան կհարձակվի ՍՍՀՄ-ի վրա, քանի որ «քիրվայություն» էր արել Հիտլերի հետ՝ այն հույսով, որ դա կհեռացնի իրեն հակամարտությունից։
Հետաքրքրական է, որ անգլո-սաքսոնական և սովետա-ռուսական պատմագրությունը միմյանց մեղադրում են այն բանի մեջ, որ զիջողականություն ցուցաբերելով՝ Հիտլերի ախորժակը բացեցին և անխուսափելի դարձավ երկրորդ համաշխարհային պատերազմը, որը բերեց շուրջ 50 միլիոն զոհերի։ Պատմաբանների վեճն առ այսօր շարունակվում է, բայց բոլորն էլ ընդհանուր հայտարարի են եկել այն հարցում, որ ամեն գնով խաղաղության ձգտելու Անգլիայի, ՍՍՀՄ-ի ու Ֆրանսիայի «խաղաղասիրական» քայլե՛րն ի վերջո պատճառ դարձան պատերազմի ու համամարդկային ողբերգության, հրեաների ցեղասպանության և ավերակների։ Ճիշտ է, ծայրահեղ «բազե» Հիտլերը հետագայում կործանվեց, բայց հասցրեց դառնալ մարդկության պատմության ամենաամոթալի շրջաններից մեկի գլխավոր դերակատարը։
Այստեղից գալիս ենք հետևյալ եզրակացության. եթե հակամարտող երկրներից որևէ մեկում ի հայտ են գալիս ինքնամոռաց «խաղաղասերներ», ապա այդպիսով նպաստում են մյուս պետության մեջ արկածախնդիր «բազեների» ի հայտ գալուն, և այդ երկու ուժերը հավասարապես կործանում են իրենց երկրները՝ դառնալով դժբախտությունների պատճառ։
Ի դեպ, ծայրահեղ «բազե» էին նաև երիտթուրքերը, որոնք վերջնական կործանման կտանեին Թուրքիան, եթե ի հայտ չգար քեմալական շարժումը։
Հետևաբար՝ պետության անվտանգության համար շատ կարևոր է, որ ճիշտ ձևով հաշվեկշռվի «պատերազմի» և «խաղաղության» կուսակցությունների մոտեցումները։ Ծայրահեղությունները հավասարապես վտանգավոր են։ Հակամարտություններն ունեն իրենց լուծումների տրամաբանական մոդելները և ժամկետները։ Լուծումներն արագացնելը կամ որևէ «օրիգինալ» բան մտածելը խնդրին չի օգնի։ Շուտափույթ զիջողականությունը կամ ծավալապաշտական արկածախնդրությունը միայն վնաս կբերեն։ Պետք է գործի «Ներքին հզորությամբ դեպի արտաքին հաղթանակներ և խաղաղություն» մոդելը։ Որքան շուտ ձևավորվի ազատ, բաց և բարոյահոգեբանական բարձր մակարդակ ունեցող հասարակություն և հակառակորդի նկատմամբ պահպանվի հաշվարկված կոշտ գիծը, այնքան հակամարտություններում խաղաղ ճանապարհով հաղթելու հավանականությունը կմեծանա։
Մենք տեսանք, թե ինչ եղավ ծայրահեղ «խաղաղասեր» Գորբաչովի դեպքում։ Նույն արդյունքն ենք ստանում նաև ծայրահեղ արկածախնդիր «բազեների» պարագայում, բայց այլ սցենարով։
Արկածախնդրության յուրօրինակ դրսևորում էր Սահակաշվիլու վարքագիծը օսերի հանդեպ։ Արդյունքում՝ ծայրահեղ «բազե» Միխոն հաշված օրերի ընթացքում վերջնականապես կորցրեց Աբխազիան և Հարավային Օսեթիան։
Շատ ուսանելի է Թուրքիայի օրինակը։ Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ և դրան հաջորդած ժամանակահատվածում Թուրքիայում գործում էին երկու հիմնական ուժեր։ Մեկն անգլիացիների հովանավորյալ և մարիոնետային Դամաթ փաշայի գլխավորած ուժն էր, որին ընդունված էր համարել «խաղաղության» կուսակցության ներկայացուցիչ, իսկ մյուսը՝ երիտթուրքերն էին՝ «պատերազմի» կուսակցության մարտիկները։
Դամաթ փաշան կողմնակից էր Թուրքիայի բոլոր հարևանների հետ արագ կերպով խնդիրների լուծման և թուրք «սերգոջանների» լավ ապրացնելու տարբերակը տեսնում էր Սևրի պայմանագիր կնքելու միջոցով, որով Թուրքիան զիջում էր ամեն ինչ, բայց փոխարենը թվացյալ խաղաղություն էր ստանում։ Փաշան գտնում էր, որ աշխարհն իրենց դեմ է և անհնար է որևէ ձևով պայքարել։
«Բոլոր հարցերը լուծված են։ Չի՛ կարելի շփոթվել, մեր դեմ են ոչ թե հույները կամ հայերը, այլ միջազգային հանրությունը։ Պետք է զիջել, որ մեզ մի բան մնա։ Միջազգային ուժերը կերաշխավորեն Թուրքիայի անվտանգությունը»,-ինքն իրեն ու թուրք ժողովրդին, հավանաբար, նմանատիպ ձևակերպումներով փորձել էր հիմնավորել փաշան, երբ ստորագրում էր Սևրի պայմանագիրը։ Մի խոսքով՝ Դամաթը թուրքերի քիրվայական գաղափարախոսության կրողն էր։
Երիտթուրքերն ընդհակառակը՝ ձգտում էին վերականգնել Օսմանյան կայսրության տարածքները։ Նրանք ներդրեցին թուրքական ֆաշիզմի գաղափարախոսությունը, որին զոհ գնացին նաև հայերը՝ ենթարկվելով ցեղասպանության։ Ակնհայտ էր, որ երիտթուրքերի արածը արկածախնդրություն էր և հնարավոր չէր հետ բերել նախկինում ունեցածը։ Այսինքն՝ այն տարբերությունը, որը նկատվում է Դամաթ փաշայի և երտթուրքերի քայլերի միջև՝ իրականում չկա, քանի որ նրանց երկուսի գործողություններն էլ տանում էին դեպի պատերազմ, պարտություն և կործանում։
Տեսե՛ք. Դամաթի զիջողականությունը մեծացրել էր Անտանտի անդամ երկրների ախորժակը (նաև նրանց ապավինող հայերի ախորժակը, ովքեր Սևրի դաշնագրով մեծ տարածքներ ստացան), և համոզված եմ, որ եթե փաշայի իշխանությունը մի փոքր էլ պահպանվեր, ապա այսօր նույնիսկ Թուրքիա պետությունը չէր լինի։
Ճիշտ նույն «փաշայական» ճակատագրին կարժանանար Թուրքիան, եթե երիտթուրքե՛րը երկար իշխեին։ Նրանց ֆաշիզմն ու աշխարհաքաղաքական ծավալապաշտությունը կմտահոգեր բոլորին, և խոշոր ուժերը ստիպված կոչնչացնեին երիտթուրքերի ղեկավարած պետությունը։ Ասել է թե՝ Թուրքիայում գործող և՛ ծայրահեղ «խաղաղասերները», և՛ ծայրահեղ «բազեները» կործանման էին տանում երկիրը, բայց ամենքն իր տարբերակով։ Ընդ որում՝ երկու ուժերն էլ մտածում էին, որ իրե՛նց առաջարկած գիծն է անհրաժեշտ պետությանը, բայց չէին հասկանում, որ ամենքը յուրովի է ֆիասկոյի ենթարկելու պետությունը և ժողովրդին։
Թուրքիան փրկվեց և այսօր համարվում է աշխարհի խոշոր խաղացողներից՝ շնորհիվ իրատեսական և հաշվարկված կոշտ գծի կողմնակից, Դամաթի ու երիտթուրքերի գաղափարական այլընտրանք հանդիսացող Մուտսաֆա Քեմալի՝ Աթաթուրքի։ Նա մերժեց և՛ փաշայի «սերգոջանությունը», և՛ երտթուրքերի ծավալապաշտությունը՝ երկու մոտեցումներն էլ համարելով անիրատեսական ու կործանարար գաղափարներ։
Աթաթուրքը հայտարարեց, որ Թուրքիայի սահմանները կլինեն այնտեղ, որտեղ կկանգնի թուրք զինվորը։ Դա հստակություն մտցրեց զինվորականության ու ժողովրդի մեջ, և նրանք ուժով խաղաղություն պարտադրեցին Անտանտին, հույներին և այլոց, ու ստիպեցին հաշվի նստել նոր Թուրքիայի հետ։ Ուժ տեսնելով՝ Աթաթուրքի հետ դաշնակցեց նաև բոլշևիկյան Ռուսաստանը։ Փաստենք, որ մինչև հիմա Թուրքիան օգտվում է Քեմալի էտատիզմի պտուղներից։ Ահա՛ պետականակենտրոն, ծայրահեղականություններից զերծ քաղաքականության վառ օրինակ։
Եթե այն ժամանակ թուրք ժողովուրդը համակերպվեր, թե միևնույն է Սևրի պայմանագիրը ստորագրված է, բոլոր «գրավյալ» տարածքները ծախած պրծած են, ապա այսօր լրիվ այլ վիճակ կլիներ իրենց համար։ Լավ չէր լինի թուրքերի դրությունը նաև այն դեպքում, եթե նրանք առաջնորդվեին «Վիեննայից մինչև Մոսուլ» էքսպանսիոն կարգախոսով։
Եթե այսօրվա հայաստանյան միջավայրում առկա բառապաշարն օգտագործենք, ապա Ստամբուլը պետք է համարվեր գրավյալ տարածք և զիջվեր, որպեսզի հույների հետ թուրքերը խաղաղ ապրեին, բայց գրավյալ կամ չգրավյալ լինելը որոշվեց ռազմի դաշտում և այժմ Ստամբուլի թուրքական լինելը կասկած տակ դնող չկա։ Համենայնդեպս դնողներն անզոր են որևէ բան անելու։
Ինչ մնում է Հայաստանում ձևավորված խնդրո առարկա «շտամպերին», քաղաքական իրավիճակին, պատերազմի ու խաղաղության հարցերին, ապա դրանց կանդրադառնամ հաջորդիվ։
Հ.Գ.։ Սերժ Սարգսյանը նախագահական ընտրություններից հետո փորձեց խլել իր մրցակցի «խաղաղասիրական» դրոշն ու Թուրքիայի հանդեպ սկսեց «աղունիկություն» անել։ Մինչև «ֆուտբոլի» սկիզբը իսլամիստները համարվում էին այնտեղի «աղունիկները»։ Նրանք փորձում էին հայերի հետ լավացնել իրենց հարաբերությունները, իսկ Արցախի հարցն ընդհանրապես դուրս էր եկել «Զրո պրոբլեմ հարևանների հետ» հայեցակարգը որդեգրած թուրքական օրակարգից։ Սակայն Սերժ Սարգսյանի «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը «բազեացրեց» Էրդողանին ու հիմա թուրքերը հրահրում են Ադրբեջանին, որպեսզի վերջինս մեր դեմ պատերազմի։ Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարությանն այժմ բացահայտորեն միացել է նաև Թուրքիան։ Երբեք պատերազմի հավանականությունը հրադադարից հետո այսքան մեծ չի եղել, որքան «ֆուտբոլային» դիվանագիտության այս ընթացքում։ Սրա պատասխանատվությունն ամբողջությամբ ընկնում է սարգսյանական իշխանության, ինչպես նաև նրա «ֆուտբոլը» ողջունած ու Նոբելյան մրցանակի հասցեատիրոջ համար դարդ անող բոլոր ուժերի և գործիչների վրա։
Նմանատիպ զարգացումների մասին բազմիցս զգուշացվել է, այդ թվում և իմ կողմից, երբ նոր նոր էր սկսվում Սերժ Սարգսյանի «քիրվայական տենդը»։ Այն օրերին մեզ համարում էին «Սերժի ճիշտ քայլը չգնահատողներ»։ Իսկ հիմա իշխանական գրեթե բոլոր պնակալեզ-վերլուծաբանները և Սարգսյանին կից «քաղաքական գործիչները», փրփուրը բերաններին, խոսում են այն մասին, որ թուրքը մնում է թուրք։ Իսկ ճշմարտությունն այն է, որ Ս. Սարգսյանին քծնողների վերջին հանգրվանը հիմա դարձել է հայրենասիրությունը և նրանց ֆոնին մենք այժմ ծայրահեղ «խաղաղասերներ» ենք։ Ահա այսպիսի բաներ։

О партиях "войны" и "мира".
Все те страны мира, которые до сих пор не решили окончательно своих проблем с соседями или находятся в глобальном противоборстве со странами конкурентами, либо пока не определили чёткую стратегию по обеспечению безопасности своей страны, находятся на грани войны и мира. Исходя из этих реалей, политические деятели делятся на две крупные группы, а именно на представителей партий "войны" и "мира".
Кто есть кто
Представление о партиях "воины" и "мира" у многих закостенелое, что, однако, не всегда соответствует самой сути названий данных партий. Искаженная картина налицо. В частности в Армении, бытует неправильное представление как о партиях "войны" и "мира",  так и о деятелях этих направлений.  Те, кого у нас принято считать представителями партии "мира"  (Левон Тер-Петросян, Серж Саркисян, Жирайр Липаритян и др. ) на самом деле проповедуют войну, своей готовностью вести "миролюбивую" политику, поскольку демонстрируя "самкость",  тем самым возбуждают воинственный аппетит противника.
События разворачиваются прямо противоположным образом, когда у власти находится партия "войны". К ряду "сторонников войны" можно отнести командирский состав, прошедший через пекло Арцахской войны, как и те политические силы и деятелей, кто не согласен на скорейшие уступки отвоёванных территорий в обмен на  непонятные  гарантии и выступают против снятия с повестки дня  внешней политики  вопроса признания геноцида армян.
Кстати, хотелось бы отметить одну любопытную деталь, которая с первого взгляда может показаться не существенной, но это совсем не так. Прибывший из США Жирайр Липаритян, считающийся идеологом кирваякануцюна (кумовства), который являлся советником первого президента РА по вопросам безопасности, так и не принял гражданства Армении. Конечно, принятие или не принятие  гражданства РА является личным делом  и  правом армян диаспоры. Но, раз уж ты становишься высокопоставленным официальным лицом и тем более, по вопросам безопасности, то по крайней мере безнравственно оставаться подданным другой страны, будь то  США, РФ или Мозамбик.  Это явление свидетельствует ещё и о том, что назначивший тебя, также не имеет  арменияцентричного  мышления. Я уверен, что Тер-Петросян даже не додумался подсказать Липаритяну,  чтобы тот занимался вопросами нашей безопасности и внешней политики в статусе гражданина РА. Кирваякануцюн  не обращает внимания на столь "мелкие" детали.
В нашей реальности есть три деятеля из диаспоры, которые в статусе высокопоставленных лиц  участвовали  в разработке  внешней политики РА, это - Раффи Ованесян, Вардан Осканян и печально известный Жирайр Липаритян. Деятельности первых двух может быть дана различная оценка, но в данном случае существенно не это, а то, что ни Р.Ованисян, ни В.Осканян не превратились в идеологов  кирваякануцюна  и оба приняли гражданство РА. Раффи Ованесян даже вёл битву за то, чтобы обрести это гражданство. В то время, как Жирайр Липаритян координировал вопросы нашей безопасности и  внешней политики, оставаясь подданым США и никогда не добивался гражданства РА.
Когда в 1998г линия проводимая кирваяканами провалилась, Липаритян немедленно укатил в "теплые страны",  а сейчас снова поднял голову и высказывает суждения по поводу Арцахского вопроса , напевая старые мотивы и проповедуя скорейшую сдачу отвоёванных земель. Мало того. Десять лет "кукушка " не подавала голоса. Как только "кукушка "прокуковала, а Серж Саркисян начал играть в "футбол " с Гюлем, "миролюбивый" Липаритян тут же реанимировался; это на тему " кирва кирву видит издалека".
Ещё одно достойное внимания обстоятельство. Основным идейным кодом движения 1988-ого, стала концепция  Рафаэла Ишханяна "Закон исключения третьей силы", подразумевающий упование на собственные силы. В то время как по пришествии к власти  передовики партии "мира" сделали с точностью наборот, превратившись в политических попрошаек, полагаясь на других, вместо того, чтобы расчитывать только на свои силы. Они заявляли, что до тех пор, пока мы не будем заниматься кирваюцуном с турками и азербайджанцами, шансов на развитие у нас нет, а во время Арцахской войны они надеялись, что международные силы постоят за наших соотечественников. И всё это в то время, когда Шаумян и Геташен опустошались, Степанакерт бомбили, когда азеры осуществляли нападения на  Капан , Чамбарак и Иджеван. То есть "миролюбивые" уповали на третью силу и были готовы к скорейшим уступкам, предавая фундаментальные  идеи движения 88-ых. Аморальным является также и то, что члены комитета под названием "Карабах" говорили о кирваюцун, используя для этого сдачу отвоёванных земель, и в 2008-ом (во время президентских выборов) возглавляли движение, которое внутри носило антикарабахский характер. Даже если ты в  течении лет пришёл к таким выводам, то ты не имеешь права говорить об этом. Это равносильно тому, как если бы Паруйр Айрикян начал сейчас проповедовать о восстановлении Советского Союза или о вступлении в союз Россия - Белорусь. Как бы то ни было.
Каковы разделительные линии?
Итак: представители партии "войны"- это сторонники жёсткой линии с расчётом на собственные силы в вопросах безопасности. "Сторонники войны" считают, что можно достичь успеха и мира во внешних вопросах, используя внутренние ресурсы. Их принято считать "ястребами".
Представители партии "мира" являются сторонниками мягкой, "инициативной"  линии и почти всегда уповают на внешние силы. Этими силами  могут быть США, РФ, Франция, господин и госпожа Клинтоны, Медведев, Саркози и другие. В лексике "миролюбивых" часто встречаются  выражения типа : "Мир не допустит",  " Мировая общественность поддержит", " Мнение внешнего мира нужно учитывать, его "добро" очень важно", " Мир закроет глаза"  и тому  подобное. Их принято считать "голубями мира".
Общественное восприятие партий "войны" и "мира" таково, что на первый взгляд кажется, будто "ястребы" поведут к обострению ситуации, а "голуби" к снятию напряжения, но в деятельной политике фиксируется прямо противоположное.
Особо хотелось бы отметить, что представители обеих "партий" обеспокоены вопросом обеспечения национальной безопасности. Не нужно искать предателей там , где их нет. Вопрос в том, что разные деятели по-разному представляют себе стратегические шаги и именно это разделяет их на две условные группы.
Опыт показывает, что на самом деле, именно "миролюбивые" ведут страну по тропе противоборств, войны и разрухи,  а  в дни правления  партии "войны" царят преимущественно мир, победы, и относительно сносные отношения с враждебно настроенными странами. Исключения лишь подтверждают правило.
Партия "войны" заставляет появившуюся в противоборствующей стране партию "мира " стать уступающей и "инициирующей", обеспечвая себе однозначную победу и мир.
Партия "мира"стремится к скорейшему решению проблем, демонстрируя "инициативность" по отношению к противоборствующей стране, но при этом обретает напряжённость, войну и  терпит поражение.
"Миролюбивые" не понимают, что одного твоего желания не достаточно, для  установления нормальных отношений с тем, кто напротив. Достичь этого можно только своей силой, вместо того, чтобы говорить ему: " Без тебя у меня нет шансов стать сильным",- тем самым позволив ему выдвигать предусловия.
Исторический экскурс
Вышеупомянутые формулы (сценарии)  действуют в случае со странами, имеющими проблемы "горячего или "холодного" противоборства с соседями или глобальным противником. Приведу несколько примеров: когда жёсткая, "ястребинная" линия Израиля проводилась до конца во время противоборства с Египтом, то египтская сторона вынужденно стала инициирующей и отделилась от арабо-израильского фронта, понимая, что всё равно не сможет поставить евреев на колени, поэтому лучше пойти на нормализацию отношений.
Президент Египта Анвар Саадат поехал в Израиль и предложил мир, сохраняющийся до сих пор. Было бы нелогичным и недальновидным  шагом, если бы израильская сторона стала инициатором. Арабский мир и, в частности, Египет посчитали бы это проявлением слабости, а вовсе не проявлением доброй воли и возобновили бы широкомасштабную войну.
Республиканцы, которые считаются "ястребами" американской политической арены,  выиграли битву в "холодной войне" с СССР без единого выстрела, в  период когда США руководили "ястребы" Рейган и Буш старший, а  в СССР правил "голубь мира"  Горбачёв.  Американцы до конца удержали свою жёсткую позицию и заставили Михаила Сергеевича стать  "инициативным". Последний начал, образно выражаясь,  вести  с Западом "футбольную" диплопматию. В результате СССР не только потерпел поражение, но и исчез с политической карты мира, став причиной многочисленных локальных войн, разрушений, а также причиной глобального пораження русской нации, считающейся в СССР  титульной. А до этого, когда в США правили демократы, то есть партия  "мира" с СССР шла такая конфронтация, что весь мир встал перед угрозой глобальной войны (Карибский кризис). Так было и во времена "инициатив" Кенеди и Картера. Советы пользуясь их "инициативной" политикой "обустраивались" прямо под носом США.
Во дни "миролюбивого" Картера в 1978-ом Соединенные Штаты потерпели поражение в Иране, где произошла исламская революция, и союзник США Шах был смещён, а советские войска вошли в Афганистан в 1979г. Таким образом, "миролюбие" Картера привело к попиранию глобальных интересов США.
Таких примеров много.
Примечательно, что во всех странах и во все времена, когда к власти приходили "ястребы", позиции данной страны были крепче, общество жило в более мирных условиях, чем во времена правления "голубей мира".  Это, конечно не относится к экстремистски настроенным "ястребам", которые столь же опасны для своей страны, сколь и крайне настроенные "пацифисты". Ярким доказательством сказанного может служить фашистская Германия. Однако нужно подчеркнуть, что в "ястреба" - экстремиста  Гитлера превратили англичане, французы и Советы своей мягкой и "миролюбивой" политикой. А дело в том, что по известному Мюнхенскому заговору чехов принесли в жертву Германии,  ищущей после Первой Мировой войны "жизненные пространства"; англичане и французы хотели жить мирно. А Польша стала жертвой советско- германских "ночных протоколов". Цель была по-прежнему та же - уступить, во избежание войны. Но случилось прямо противоположное.Гитлер только воодушевился от такой "инициативности" и перешёл в наступление.
Сталин до последнего не верил, что Германия нападёт на СССР, поскольку у них уже состоялся "кирваюцюн" с Гитлером и он надеялся, что это удалит его от противоборства.
Любопытно, что исторические записи  англо-саксонов и советско-русских  взаимно обвиняют друг друга в том, что пойдя на уступки,  они, тем самым, открыли аппетит Гитлера и Вторая Мировая война, приведшая к жертвам почти 50 милллионов, стала неизбежна. Спор историков продолжается и по сей день,  но все пришли к общему знаменателю в вопросе, где стремясь к миру любой ценой "миролюбивые" шаги  Англии, СССР и Франции в конечном итоге стали причиной войны и общечеловеческой трагедии, геноцида евреев и разрухи. Конечно, "ястреб"- экстремист Гитлер в конечном итоге потерпел крах, но успел стать исполнителем главной роли одного из самых постыдных периодов истории человечества.
Отсюда следующие выводы - если в одной из противоборствующих стран обнаруживаются самозабвенные "пацифисты", то они способствуют возникновению в другом государстве "ястребов" - авантюристов, и эти две силы равносильно губят свои страны,  становясь причиной несчастий.
Кстати, "ястребами" - экстремистами были также и младотурки которые повели бы Турцию к окончательной погибели, если бы не появилось кемалистское   движение.
Следовательно, для безопасности государства очень важно правильно сбалансировать подходы партий "войны" и "мира". Крайности одинаково опасны. Противоборства имеют  логические модели и сроки урегулирований. Ускорение решений или какой-то "оригинальный" подход проблемы не решит.  Скорейшая уступчивость или авантюрная жажда экспансии  приведут только к урону.  Должна действовать модель " К достижению мира и победам во внешних вопросах благодаря внутренней силе". Чем скорее в стране сформируется свободное, открытое и нравственно-психологическое, имеющее высокий уровень общество, а в отношении противника будет сохраняться просчитанная жёсткая линия, то вероятность победы в противоборствах мирными путями возрастёт.
Мы стали свидетелями того, что произошло в случае с крайне "миролюбивым" Горбачёвом. Такой же результат имеется в случае битвы "ястребов" - авантюристов, но по иному сценарию.
Уникальным проявлением авантюризма было поведение Саакашвили в отношении осетин. В результате "ястреб"- эсктремист Михо в считанные дни окончательно потерял Абхазию и Южную Осетию.
Очень поучителен пример Турции. Во время Первой Мировой войны и в послевоенный период в Турции действовали две основные силы. Одна -спонсируемая Англией марионеточная, возглавляемая Дамат пашой, которого было принято считать представителем партии "мира", а другая - состояла из младотурков, бойцы  партии "войны".
Дамат паша был сторонником скорейших решений всех проблем с соседями и видел обеспечение лучшей жизни турецким "сергоджанам" в заключении Севрского договора, по условиям которого Турция уступала всё, но взамен получала кажущийся мир. Паша считал, что весь мир был против них и бороться невозможно.
"Все вопросы решены. Не надо заблуждаться, против нас не греки или армяне,  а весь мир. Чтобы оставить себе хоть что-то, мы должны уступить. Международные силы станут гарантом безопасности Турции.",- наверное, подобными формулировками сам себя и турецкий народ пытался успокоить паша, пытаясь найти обоснование для себя и турецкого народа, подписывая Севрский договор. Одним словом, Дамат был носителем  турецкой кирваяканской идеологии.
Младотурки напротив, стремились восстановить территорию Османской империи. Они внесли идеологию турецкого фашизма, жертвами которой стали в том числе армяне, подвергшись геноциду. Было очевидно, что предпринятое младотурками - авантюра, потому что вернуть то, что ранее им принадлежало, было уже невозможно. То есть разницы, которая наблюдается в подходах Дамат паши и младотурков на самом деле нет, поскольку  действия обоих вели к войне, поражению и погибели.
Смотрите. Уступчивость Дамата разыграла аппетит стран-участниц Антанты, ( в том числе и аппетит уповаюших на них армян, которые получили большие территории по Севрскому договору) и я уверен, что если бы паша  удержался у власти ещё немого, то сегодня даже турецкого государства не существовало бы.
Такой же судьбы "паши" удостоилась бы Турция, в случае длительного правления младотурков. Их фашизм и геополитический экспансионизм обеспокоили бы всех и крупные силы вынужденно уничтожили бы государство, руководимое ими. Таким образом, действующие в Турции  как крайние "пацифисты" так и "ястребы" вели страну к погибели, только каждая по своему сценарию. Причём обе силы полагали, что линия предложення ими необходима государству, не понимая, однако, что каждая из них по своему подвергнет фиаско государство и народ.
Турция спаслась и сегодня считается одним из крупных игроков на мировой арене, благодаря сторонику реалистичной и жёстко просчитанной линии Мустафе Кемалю Ататурку, представителю альтернативной идеологии. Он отверг как  "сергоджануцюн" паши, так и экспансионизм младотурков, посчитав оба подхода  нереалистичными и губительными.
Ататурк заявил, что границы Турции пройдут там, где остановится турецкий солдат, что внесло ясность в понимании вещей для военных и гражданского населения. Таким образом, они силой вынудили Антанту, греков и прочих к принятию мирной позиции и заставили считаться с новой Турцией.Увидев проявление силы, большевистская Россия стала союзником Турции. Фактически, до сих пор Турция пользуется плодами Кемальского этатизма. Вот яркий пример государствоцентричной  политики, лишенной экстремизма.
Если бы в то время турецкий народ смирился с тем, что Севрский договор всё равно уже подписан и все "оккупированные" территории уже распроданы, то сегодня ситуация была бы для них совершенно иной, как и в том случае, если бы они руководствовались экспансионным лозунгом "От Вены до Мосула".
Если использовать лексику, принятую в сегодняшней армянской среде, то Стамбул должны были уступить, так как он считался бы оккупированной территорией, чтобы турки могли бы мирно жить, но вопрос оккупирована или не оккупирована эта территория решился на поле битвы и сегодня никто не сомневается в том, что Стамбул принадлежит туркам. По крайней мере, сомневающиеся бессильны что- либо сделать.
Что до сформировавшихся в Армении "штампов" на предмет спора, политической ситуации, вопросов войны и мира, то к этому я обращусь в дальнейшем.
Продолжение следует
P.S.  После президентских выборов Серж Саргисян попробовал отобрать у своего соперника "миролюбивый" флаг  и начал вести себя как "голубь" по отношению к Турции. В результате, с Турцией у нас сейчас более напряженные отношения, чем до "футбола". До начала  "футбола" тамошними "голубями" считались исламисты. Они пытались наладить свои отношения с армянами, а вопрос Арцаха вообще был снят с повестки дня турков, взявшей на вооружение концепцию «Ноль проблем с соседями». Однако "футбольная" дипломатия Сержа Саркисяна превратила Ердогана в "ястреба" и сейчас турки подталкивают Азербайджан к войне с нами.  В воинственным заявлениям Азербайджана сейчас открыто присоеденилась и Турция. Никогда ещё после перемирия вероятность войны не была так реальна, как сейчас, во время  "футбольной" дипломатии. Ответственность за это полностью ложится на сержсаргсяновскую власть, как и на те силы и их деятелей, которые приветствуют  его "футбол" и переживают за адресата Нобелевской премии.
О подобном сценарии развития событий неоднократно предупреждалось, в том числе и с моей стороны, когда "кирваякановская лихорадка" Сержа Саргисяна только начиналась. В те дни нас считали "теми, кто не смог оценить правильных шагов Сержа". А сегодня почти все провластные аналитики-лизуны и примыкающие  к Саргисяну "политические деятели",  с  пеной у рта говорят о том, что турок остаётся турком. А истина заключается в том, что последним пристанищем для подхалимов С.Саргисяна теперь стал патриотизм и на их фоне мы теперь выглядим крайне "миролюбивыми". Вот такие дела .