Ի՞նչ պետք է անի Սերժ Սարգսյանը հասարակական վստահություն ձեռք բերելու համար
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ «Հանրապետություն» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Սուրեն Սուրենյանցն ասել է, որ եթե Սերժ Սարգսյանն ուզում է վստահություն վայելել, ապա պետք է քայլեր անի, որպեսզի տարբերվի նախորդի՝ Ռոբերտ Քոչարյանի իշխանությունից։
-Սերժ Սարգսյանը պետք է ձերբազատվի Ռոբերտ Քոչարյանի թողած ժառանգությունից։ Ես շատ կուզեմ, որ մարտի 1-ը ոչ թե  միավորի Քոչարյանին և Սարգսյանին, այլ անջատի։ Ինձ  համար ակնհայտ է, որ կրակելու հրաման տրվել է Քոչարյանի իշախանության անունից, բայց ինձ  համար ակնհայտ է, որ Սերժ Սարգսյանը չի կարող նոր որակի իշխանություն ստեղծել, եթե շարունակի մնալ Քոչարյանի իշխանության ներքո։ Ես կուզենայի ունենալ նախագահ Սարգսյան, այլ ոչ թե  Քոչարյանի ստեղծածի մենեջեր Սարգսյան։ Ռեալ քայլե՛ր արեք նախորդ որսասերից տարբերվելու համար։ Բացահայտե՛ք մարտի 1-ի հանցագործությունը, պատասխանատվությա՛ն ենթարկեք բոլոր նրանց, ովքեր մեղավոր են։ Շատ ճիշտ կլիներ երկրին ապահովել քաղաքական  և հասարակական ավելի մեծ կոնսոլիդացիա՝ օրինակ՝ ԱԺ արտահերթ ընտրություններ, որովհետև մի լուրջ քաղաքական ուժ այսօր այնտեղ ներգրավված չէ,-նշել  է նա։
Ըստ Սուրեն Սուրենյանցի՝ ՀՀ իշխանություններն ապրում և գործում են բոլորովին այլ Հայաստանում։
-Ինչպես Ժան Ժակ Ռուսոն էր մինչև հեղափոխությունը տարբեր Ֆրանսիաների մասին գրում, այնպես էլ հիմա Հայաստանում մոտավորապես այդ պատկերն է ստեղծվել։ Ասում եք, թե շատ հանգիստ աշխատո՞ւմ է իշխանական համակարգը։ Բոլոր հնարավորությունները ձեր ձեռքում են, ինչո՞ւ մինչև այսօր 10 զոհերի մասով բացահայտումներ չկան,-նշել է նա։
Հարցադրմանն ի պատասխան՝ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արտակ Զաքարյանն ասել է, թե 2008թ. ողբերգական իրողությունները ցավալի են մեր երկրի հասարակական համակարգի համար։
-Ես չեմ կարծում, թե այսօր չկան պատժված մարդիկ, որոնք պատասխանատու են այդ իրադարձությունների համար։ Մենք գիտենք բոլոր այդ մարդկանց անունները, որոնք, ցավոք սրտի, հորջորջվում են որպես քաղբանտարկյալներ,-նշել  է նա։
Սուրեն Սուրենյանցն էլ հակադարձել է, թե ինքն էլ է ձերբակալված եղել, արդյոք ինքն է՞լ էր իրեն քաղբանտարկյալ հորջորջում։
-Ի՞նչ էի արել ես։ Հանրահավաք էի վարել, դրա՞ համար էին ձերբակալել,-ասել է նա։
Արտակ Զաքարյանն էլ ասել է, թե ինքն իրավաբան չէ և քաղաքական հարթության մեջ կարող է միայն պատասխաններ տալ։
-Այն օրը, երբ սկսվեցին անկարգությունները, ավարտվեց քաղաքական գործընթացը, և  սկսվեց իրավականը,-նշել  է նա։

Что должен делать Серж Саргсян для завоевания общественного доверия?
Во время встречи с журналистами член политсовета партии « Республика»  Сурен Суренянц сказал, что если Серж Саргсян хочет завоевать доверие, то должен предпринять  шаги, чтобы отличиться от власти предшественника Роберта Кочаряна.
«Серж Саргсян должен освободиться от  наследия, оставленного Робертом Кочаряном. Я бы очень хотел, чтобы 1-ое марта не объединял бы Кочаряна и Саргсяна, а разделял. Для меня очевидно, что приказ стрелять был дан от имени власти Кочаряна, но для меня очевидно, что Серж Саргсян  не может создать власть нового качества, если продолжит оставаться под властью Кочаряна. Я бы хотел иметь президента Саргсяна, а не созданного Саргсяном менеджера Кочаряна. Делайте реальные шаги, чтобы отличиться от прежнего любителя охоты. Раскройте преступление 1-ого марта, привлеките к ответственности всех тех, кто виноват. Было бы очень верным обеспечить страну еще большей политической и общественной консолидацией, например, внеочередные выборы НС, поскольку одна серьезная политическая сила сегодня там не представлена», - отметил он.
По словам Суренянца, власти РА живут и действуют в абсолютно в другой Армении.
«Как Жан Жак Руссо до революции писал о различных французах, так и сейчас в Армении примерно создалась такая картина. Говорите, что очень спокойно работает властная система. Все возможности в ваших руках, почему до сих пор нет разоблачений по части 10 жертв?», - отметил он.
В ответ на вопрос, депутат Республиканской фракции НС Артак Закарян сказал, что трагические события 2008г. болезненны для социальной системы нашей страны.
«Я не думаю, что сегодня нет наказанных людей, которые ответственны за эти события. Мы знаем имена всех тех людей, которые, к сожалению, именуют себя политзаключенными», - отметил он.
В свою очередь Сурен Суренянц  противопоставил ему, что он тоже был арестован, разве он тоже именовал себя политзаключенным?
«Что я делал? Митинг вел, за это арестовали», - сказал он.
Артак Закарян сказал, что он не юрист и может давать ответы лишь в политической плоскости.
«Тот день, когда начались беспорядки, закончился политический процесс и начался юридический», - отметил он.