Ի՞նչ է պատահել Նիկոլ Փաշինյանի ու Սասուն Միքայելյանի հարաբերություններին (տեսանյութ)
Նիկոլ Փաշինյանն անձամբ է մարզից մարզ այցելում և քարոզում համայնքի ղեկավար դառնալու հայտ ներկայացրած իր թեկնածուների օգտին: Վարչական ամբողջ ռեսուրսները գործի են դրվել և ծառայեցվում են «Քաղաքացիական պայմանագրին»: Ասել է թե՝ տարիներ շարունակ արձանագրված իշխանական բոլոր ավանդույթները պահպանվում են:
Այդ ավանդույթների մեջ մտնում էր նաև պետական կառավարման համակարգում «ժառանգականության» ապահովումը: Կադրային հարցերում կար գիլդայական մոտեցում: Պաշտոնավոր հայրերը որդիներին ու բարեկամներին բերում էին պետական համակարգ կամ նրանց դարձնում հաջողակ բիզնեսմեններ: Ձևավորվում էր իշխանական դինաստիա:
Հենց այդ բարքերն էին, որ մերժվում էին այս տարվա ապրիլին: Բարքերը մերժվում էին, բայց նոր իշխանությունները, օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ պատճառներով, չեն հրաժարվում այդ բարքերից:
Հիմա պաշտոնների են նշանակվում՝ ելնելով ընտանեկան, բարեկամական, ընկերական ու թայֆայական կապերից: Աշխատանքից հեռացվում են «չուժոյները»՝ անկախ նրանց մասնագիտական հատկանիշներից:
Ուշագրավն այն է, որ միակ բացառությունն արվում է Սասուն Միքայելյանի պահով: Եվ դա այն դեպքում, երբ Սասուն Միքայելյանը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նախագահն է, այսինքն՝ Նիկոլ Փաշինյանի կուսակցական դե յուրե շեֆը, իսկ Միքայելյանի տղան ՔՊ-ի տարածքային կառույցի ղեկավարն է Հրազդանում:
Անդրադառնալով Սասուն Միքայելյանի որդու Հրազդանի քաղաքապետի թեկնածու դառնալու հայտին՝ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ճիշտ չի համարում քաղաքական գործընթացներում ընտանեկան ավանդույթների կիրառումը (տե՛ս կից տեսանյութը):
Փաշինյանն անձամբ է քարոզում իր թիմակից քաղաքապետացուների համար, բայց հրապարակավ դեմ է արտահայտվում իր կուսակցական ղեկավարի որդու թեկնածության պահով: Ավելին՝ Փաշինյանի աջակիցները իրավախախտումներ են հայտնաբերում Սասուն Միքայելյանի որդու քարոզարշավում ու հանրայնացնում այդ խախտումները (այդ գործն իր վրա է վերցրել հեղափոխական «Շվոնդերի» ֆունկցիա կատարող Դանիել Իոաննիսյանը): Եվ դա այն դեպքում, երբ նմանատիպ կամ գուցե ավելի վատ խախտումներ կան ՔՊ-ական մյուս թեկնածուների մոտ, բայց դրանց մասին Փաշինյանի ոչ ֆորմալ թիմակիցները չեն բարձրաձայնում:
Թե ի՞նչ է տեղի ունեցել Փաշինյանի ու Միքայելյանի միջև, դժվար է ասել: Ակնհայտ է, որ իր տեսակային առումով Միքայելյանը չի համապատասխանում այս սելֆիական թիմին և, միևնույն ժամանակ, հանդիսանում է Փաշինյանի քաղաքական անցյալի կենդանի վկան, ինչը, թերևս, նյարդայնացնում է վարչապետին: Վկաներին, ինչպես հայտնի է, չեն սիրում:
Հ.Գ.: Փաշինյանն արտահայտվելով Սասուն Միքայելյանի որդու պահով՝ մի հետաքրքիր ձևակերպում տվեց: Նա ասաց, որ գոնե այս փուլում քաղաքականության մեջ չպետք է լինեն ընտանեկան ավանդույթներ:
«Այս փուլ» ասելով Փաշինյանը հավանաբար նկատի ուներ մինչև արտահերթ ընտրությունների ավարտը:
Այս ձևակերպումը հաշվի առնելով՝ կարող ենք ենթադրել, որ Փաշինյանը նեղացած է Միքայելյանից այն բանի համար, որ վերջինս ժամանակից շուտ է բացվել ու որոշակիորեն հարվածել իրենց հեղափոխական իմիջին, մինչդեռ արժեր համբերել ու հետո նոր ընտանեկան ավանդույթները բերել քաղաքականություն:
«Բայց չէ՞ որ դուք չեք համբերել ու ընտանեկան ավանդույթները բերել եք քաղաքականության մեջ: Ես ումի՞ց եմ պակաս: Հատկապես որ հեղափոխական օրերին ջրի շիշը նետել եմ Երանոսյան Լյովայի ուղղությամբ ու հայհոյել նրան, այսինքն՝ վաստակել եմ որդուս քաղաքապետ դարձնելու հեղափոխական իրավունքը»,-հավանաբար ինքն իր մեջ մտածում ու փոթորկվում է Ս. Միքայելյանը:
Փաշինյանն իր գնահատականներով հասկացնում է Միքայելյանին, որ, պատկերավոր ասած, այն ինչ կարելի է Զևսին, չի կարելի եզին:
Կարելի՞ է արդյոք ենթադրել, որ «այս փուլի» ավարտից հետո արդեն ընտանեկան ավանդույթները, նախկինի պես, լայնորեն կիրառվելու են քաղաքական գործընթացներում:

Что случилось в отношениях Никола Пашиняна и Сасуна Микаэляна? (видео)
Никол Пашинян лично разъезжает по марзам и агитирует за своих кандидатов в руководители местных общин. К делу подключен весь административный ресурс, который поставлен на службу «Гражданскому договору». То есть фиксировавшиеся на протяжении лет все властные традиции сохраняются.
В число этих традиций входило и обеспечение «наследственности» внутри системы госуправления. В кадровых вопросах был налицо гильдийный подход. Чиновные мужи приводили своих сыновей и родственников в систему или делали их успешными бизнесменами. Формировалась властная династия.
Именно эти нравы и отвергались в апреле этого года. Нравы отвергались, но новые власти, по объективным и субъективным причинам, от них не отказываются.
Сейчас на должности назначаются, исходя из семейных, родственных, дружеских и кланово-групповых связей. С работы увольняются «чужие», независимо от их профессиональных способностей.
Примечательно, что единственное исключение делается по части Сасуна Микаэляна. И это при том, что Сасун Микаэлян является председателем правления партии «Гражданский договор», то есть де-юре шефом партии Никола Пашиняна, а сын Микаэляна – руководителем территориальной структуры ГД в Раздане.
Касаясь заявки сына Сасуна Микаэляна на становление кандидатом в мэры Раздана, Пашинян заявил, что считает неправильным насаждение семейных традиций в политических процессах (см. видео).
Пашинян лично агитирует за кандидатов в мэры из своей команды, но публично выступает против кандидатуры сына руководителя своей партии. Более того, сторонники Пашиняна нашли правонарушения в агиткампании сына Сасуна Микаэляна и делают их достоянием общественности (эту функцию взял на себя исполняющий роль революционного «Швондера» Даниэл Иоаннисян). И это в условиях, когда аналогичные или даже хуже нарушения есть у других кандидатов от ГД, но о них неформальные соратники Пашиняна не заявляют.
Что же случилось между Пашиняном и Микаэляном, сказать трудно. Очевидно, что по своему типу Микаэлян не соответствует этой «селфийной» команде, одновременно являясь живым свидетелем политического прошлого Пашиняна, что, похоже, нервирует премьера. Свидетелей же, как известно, не любят.
P.S. Высказываясь по части сына Сасуна Микаэляна, Пашинян дал весьма интересную формулировку. Он сказал, что хотя бы на данном этапе в политике не должно быть семейных традиций.
Говоря «на данном этапе», Пашинян, видимо, имел в виду период до завершения внеочередных парламентских выборов.
Учитывая эту формулировку, можно предположить, что Пашинян обижен на Микаэляна за то, что тот открылся раньше времени, определенным образом ударив по их революционному имиджу, в то время как нужно было потерпеть и лишь после вводить семейный традиции.
«А ничего, что вы сами не вытерпели и внесли семейные традиции в политику? А кого я хуже? В особенности, когда в дни революции я бросил бутылкой в Ераносяна Лёву и отпустил ему пару ласковых, то есть заслужил революционное право сделать сына мэром», – думает, по-видимому, и негодует про себя С. Микаэлян.
Своими оценками Пашинян дает Микаэляну понять, что, образно говоря, позволенное Юпитеру не позволено быку.
Можно ли из всего этого предположить, что по завершении «данного этапа» семейные традиции, как и раньше, будут широко применимы в политических процессах?