Ո՞րն է Նիկոլ Փաշինյանի տնտեսական տեսլականը. Ամուլսարի փորձաքարը
Երեկ ԱԺ-ում քվեարկվում էր Նիկոլ Փաշինյանի վարչապետ չընտրվելու, ավելի ճիշտ՝ դեկտեմբերին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու հարցը: Անակնկալներ, ինչպես սպասվում էր, չեղան:
«Չընտրվող» վարչապետի պաշտոնակատարը առիթն օգտագործեց և խոսեց տնտեսական թեմաներով: Մասնավորապես անդրադարձ եղավ հանքարդյունաբերությանը:
Փաշինյանը ճիշտ էր, երբ նշում էր, որ Հայաստանի տնտեսության լոկոմոտիվը պետք է լինի ոչ թե ընդերքի շահագործումը, այլ բարձր տեխնոլոգիական ոլորտը, բայց դա առայժմ թեզիսների մակարդակի վրա է: Քանի դեռ տնտեսության այլ ճյուղերը (գյուղատնտեսություն, զբոսաշրջություն, IT, թեթև արդյունաբերություն և այլն) չեն զարգացել, հանքարդյունաբերությունից հրաժարվելը վտանգավոր կլինի մեր երկրի համար ու կհարվածի ազգային անվտանգությանը, քանզի այս փուլում դա է իրականությունը:
Այո՛, պետք է զարգացնել մանր ու միջին բիզնեսը և համապատասխան հարկային քաղաքականություն վարել, բայց քանդել այս պահին եղածն ու հույսը դնել դեռ չձևավորվածի վրա, վտանգավոր է: Պետք է, հետևաբար, կարգուկանոն հաստատել հանքարդյունաբերության ոլորտում ու զուգահեռաբար զարգացնել տնտեսության մյուս ճյուղերը, քանզի բյուջետային լարվածության պայմաններում այլ տարբերակ չկա:
Գործադիր իշխանությունը պետք է ունենա տեսլականներ, որոնց մասին խոսում էր վարչապետը, բայց պետք է նաև իրականությունից չկտրվի ու տուրք չտա, այսպես կոչված, մոդայիկ և պոպուլիստական մոտեցումներին:
Բնության պահպանությունը շատ կարևոր հարց է, բայց այստեղ ոչ թե սիրողական և ընտրովի մոտեցումները պետք է գերիշխող լինեն, այլ ՀՀ-ի տնտեսական շահը, պրոֆեսիոնալիզմը, մեր քաղաքացիների բարեկեցությունը, ներդրումային միջավայրի բարելավումը և արտաքին ներդրողների համար կանխատեսելի ու հուսալի լինելու հանգամանքը:
Գանք կոնկրետ խնդրին՝ Ամուլսարի հանքին: Փաշինյանը ճիշտ է նկատում, որ եթե պարզվի՝ հանքի շահագործումը վնասում է Սևանի ու հանքի հարակից ջրերին, ապա այն չպետք է շահագործվի: Իսկ եթե չկա նման խնդիր (ի դեպ, փորձագիտական որևէ գնահատական չկա, որ հանքը վնասում է ջրերին, այլ ճիշտ հակառակը՝ կան բազմաթիվ հետազոտություններ այն մասին, որ պահպանվել են բոլոր միջազգային ստանդարտները և հանքն անվնաս է), ապա պետք է հնարավորություն տալ «Լիդիան Արմենիային», որը հայկական միակ կազմակերպությունն է, որի բաժնետոմսերը վաճառվում են Տորոնտոյի ֆոնդային բորսայում, իրականացնել աշխատանքներ:
Ամուլսարի հանքը ոչ թե ծանր ժառանգություն է և բեռ, այլ օրինակելի հանքավայր, որին պետք է ձգտեն հավասարվել մյուսները:
Հասկանալի է, որ վարչապետի վրա կա, այսպես կոչված, ճնշում, բայց ինչպես ցույց տվեց պրակտիկան, այդ ճնշումն ունի բարձր ձայն, բայց ոչ զանգվածային բնույթ: Բոլորի, այդ թվում կառավարության համար էլ պարզ է դարձել, որ խնդիրը բնապահպանական չէ, այլ առնչվում է չերևացող գործընթացներին: 1-ին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանը դեռևս ամիսներ առաջ էր խոսել ու որոշակի ակնարկներ արել այդ թեմայով:
Հիմա հազարավոր աշխատակիցներ սպասում են կառավարության որոշմանը, որպեսզի կարողանան իրենց ընտանիքները պահել: Սպասում են նաև մեր միջազգային գործընկերները, որպեսզի հասկանան, թե ո՞ր ուղղությամբ է գնում հայկական տնտեսությունը՝ իռացիոնալ պահանջների՞, թե՞ ռացիոնալ որոշումների:
Հանքի աշխատանքի արդյունքում ՀՀ բյուջեն կստանա այնքան գումար, որքան ամբողջ փոքր բիզնեսն է վճարում: Խոսքը տարեկան շուրջ 50 միլիոն դալարի մասին է: Այսինքն՝ երբ խոսվում է փոքր բիզնեսին հարկային արտոնություններ տրամադրելու մասին, կա դրա գործնական լուծումը: Հանքի աշխատանքի արդյունքում կարելի է հարկային արձակուրդ տրամադրել փոքր բիզնեսին, քանզի «Լիդիան Արմենիայի» վճարած հարկերը հնարավորություն կտան բյուջեին խուսափել հարկային մուտքերի պակասեցումից, որը ենթադրաբար կարող էր առաջանալ փոքր բիզնեսին հարկային արձակուրդ տալու դեպքում:
Հեղափոխական տեխնոլոգիաներն արդյունավետ էին նախորդ ռեժիմը մերժելու համար, բայց դրանք կարող են կործանարար լինել մեր երկրի տնտեսության համար:
Փաշինյանը պետք է որոշում կայացնի: Ամուլսարը յուրօրինակ փորձաքար է դառնում այս կառավարության համար:
Եթե բնապահպանական խնդիրներ չկան, ապա հանքը պետք է շահագործվի: Մեր երկրի ու տնտեսության շահը դա է պահանջում:

Каковы экономические воззрения Никола Пашиняна: пробный камень Амулсара
Накануне в НС был поставлен на голосование вопрос неизбрания Никола Пашиняна, вернее – проведения в декабре внеочередных парламентских выборов. Сюрпризов, как и ожидалось, не случилось.
Исполняющий обязанности «неизбираемого» премьера воспользовался случаем и высказался на экономическую тему. В частности, коснулся горнодобывающей промышленности.
Пашинян был прав, когда отмечал, что локомотивом экономики Армении должна быть не эксплуатация наших недр, а сфера высоких технологий, но пока это лишь на уровне тезисов. Пока другие отрасли экономики (сельское хозяйство, туризм, IT, легкая промышленность и др.) не развиты, отказ от горнодобывающей промышленности будет опасен для страны и ударит по ее национальной безопасности, поскольку на данном этапе таковы реалии.
Действительно, нужно развивать малый и средний бизнес и проводить соответствующую налоговую политику, но разрушать сейчас имеющееся и полагаться на пока еще не сформированное, очень опасно. Следовательно, нужно навести в горнодобывающей отрасли порядок, параллельно развивая остальные ветви экономики, так как в условиях бюджетной напряженности ничего другого не остается.
Исполнительная власть должна иметь своё видение вопросов, затронутых премьером, но не должна при этом отрываться от реальности и идти на поводу так называемых модных и популистских подходов.
Охрана экологии – вопрос очень важный, но здесь должны преобладать не избирательные и любительские подходы, а интересы РА, профессионализм, благосостояние наших граждан, улучшение инвестиционной среды и фактор предсказуемости и надежности для внешних инвестиций.
Обратимся к конкретной проблеме – прииску Амулсар. Пашинян правильно замечает, что в случае выявления угрозы эксплуатации месторождения водам Севана и близлежащих источников, прииск не должен разрабатываться. Если же подобной проблемы нет (кстати, нет ни одной экспертной оценки, согласно которой прииск угрожает водам, и даже наоборот – есть множество исследований о том, что были сохранены все международные стандарты, и рудник безопасен), то нужно предоставить компании «Lydian Armenia», которая является единственной армянской организацией, чьи акции продаются на фондовой бирже Торонто, возможность осуществлять добычу.
Прииск Амулсар не тяжелое наследие и обуза, а примерный рудник, равняться на который должны другие.
Понятно, что на премьера оказывается так называемое давление, но, как показала практика, это давление имеет высокое звучание, но не массовый характер. Всем, в том числе правительству, стало понятно, что проблема не в экологии, а в подспудно протекающих процессах. Первый вице-премьер Арарат Мирзоян еще несколько месяцев назад говорил и делал некоторые намеки на эту тему.
Сейчас тысячи рабочих ожидают решения правительства, чтобы суметь прокормить свои семьи. Ждут также наши международные партнеры, чтобы понять, в каком направлении идет наша экономика – иррациональных требований или рациональных решений.
В результате задействования рудника бюджет РА получит столько же поступлений, сколько платит весь малый бизнес. Речь о примерно 50 млн долларов в год. То есть когда говорится о предоставлении льгот малому бизнесу, то существует и практическое решение данного вопроса. В результате работы прииска можно предоставить налоговые каникулы малому бизнесу, так как выплаченные компанией «Lydian Armenia» налоги дадут возможность избежать снижения бюджетных поступлений, которое предположительно могло возникнуть в случае этих каникул.
Революционные технологии были эффективны в вопросе свержения предыдущего режима, но они могут быть губительны для экономики нашей страны.
Пашинян должен принять решение. Амулсар становится для правительства своеобразным пробным камнем.
Есть нет проблемы угрозы экологии, то рудник должен быть задействован. Этого требуют интересы страны и ее экономики.