Տիգրան Մուկուչյանը հիմա դեմ է ընտրակաշառքին
Տիգրան Մուկուչյանի «կանտոռան»՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը, որոշել է պայքարել ընտրակեղծիքների, մասնավորապես՝ ընտրակաշառքի դեմ:
«Կանտոռայի» կայքը մտնելիս հանդիպում ես ամբողջ էկրանի վրա հայտնվող մի քարոզչական նկարի, որի իմաստը ընտրակաշառք մերժելն է: Նույնաբովանդակ մեծադիր պաստառներ հայտնվել են նաև մայրաքաղաքի փողոցներում:
Քարոզել ընտրակաշառքի դեմ, նշանակում է ընդունել, որ նման երևույթ կա կամ եղել է: Այլապես իմաստ չէր լինի քարոզել մի բան կամ մի բանի դեմ, որը չկա: ԿԸՀ-ն կոչ չի անում, չէ՞, ՀՀ հպարտ քաղաքացիներին, օրինակ, չթռչել դեպի Մարս:
Հարց է առաջանում, թե նախորդ իշխանությունների օրոք ԿԸՀ ղեկավար աշխատող Մուկուչյանը ինչո՞ւ է նոր իշխանությունների օրոք պայքարում ընտրակաշառքի դեմ: Դա Նիկոլ Փաշինյանին քծնելո՞ւ ձև է, հեղափոխական դառնալու տեխնոլոգիա՞, թե՞ հետին թվով ապաշխարելու փորձ:
Նախորդ իշխանությունների օրոք ընտրակաշառք չկա՞ր, որ Մուկուչյանն այն ժամանակ լուռ էր մնում ու ոչ մի քարոզչություն չէր անում:
Իսկ միգուցե Մուկուչյանը գիտեր, որ նախկինում փող չի բաժանվել, բայց կասկածում է, որ հիմա՞ է փող բաժանվելու և փորձում է կանխե՞լ դա իր քարոզչական նյութերով: Կամ էլ երևի ընտրակեղծիքների թեմայով նա «գրանտ» է «կպցրել» ու այդպիսով դարձել ընտրակեղծիքների դեմ պայքարիստ:
Եթե Մուկուչյանը նախորդ ընտրությունների ժամանակ տեսել է, թե ինչպես են 10 հազար դրամով «խփվում» տոկոսները, բայց լռել է, ապա դա այլ խոսակցության թեմա է: Իսկ եթե Մուկուչյանը նախկինում համոզված է եղել, որ ընտրակաշառք չկա ու դրա համար է լռել, ապա ենթադրվում է, որ նա հիմա ընտրակաշառքի հոտն առել է ու դրա համար է կոչ անում ՀՀ արդեն իսկ հպարտ դարձած քաղաքացիներին մերժել ընտրակաշառքը:
Թե քարոզչություն անելու մոտիվացիոն ո՞ր տարբերակի հետ գործ ունենք, դժվար է ասել: Մուկուչյանի հոգին խորն է: Ինքը մի բան գիտի, որ նմանատիպ քարոզ է սկսել:

Тигран Мукучян сейчас против избирательных взяток
«Контора» Тиграна Мукучяна – Центральная избирательная комиссия – решила бороться с фальсификацией выборов, в частности – с подкупом избирателей.
При входе на сайт «конторы» можно встретить всплывающее на весь экран изображение, смысл которого в неприятии избирательных взяток. Аналогичные по содержанию рекламные щиты появились также на улицах столицы.
Агитация против избирательных взяток означает, что подобное явление есть или было. Иначе не имело бы смысл агитировать что-то или против чего-то, что не существует. Не призывает же ЦИК гордых граждан РА, скажем, не лететь на Марс.
Возникает логичный вопрос: почему работавший при предыдущих властях руководителем ЦИК Мукучян борется с подкупом избирателей при новых властях? Это форма заискивания перед Николом Пашиняном, технология становления революционным или попытка покаяться задним числом?
Неужели при прежних властях не было избирательных взяток, что Мукучян в то время молчал и не проводил никакой агитации?
Или, возможно, Мукучян знал, что раньше денег не раздавалось, но имеет подозрения, что они будут раздаваться сейчас, поэтому и пытается предотвратить это своими агитационными материалами. Либо он «подцепил» грант на тему избирательных фальсификаций и стал тем самым борцом с фальсификациями.
Если Мукучян при предыдущих властях замечал, как за 10 тысяч драмов «набивали» проценты, но при этом молчал, то это тема для совсем другого разговора. Если же Мукучян раньше был убежден, что избирательных взяток нет и именно поэтому хранил молчание, то предполагается, что сейчас он почуял запах подкупа, поэтому призывает уже гордых граждан РА отвергнуть это явление.
С какой же из мотиваций ведения агитации мы имеем дело, сказать трудно. Душа Мукучяна – потёмки. Раз он начал подобную агитацию, ему должно быть что-то известно.