Վ. Հովհաննիսյան. «Միջազգային քաղաքական շրջանակներում ցանկություն է առաջանալու առաջ գցել Ղարաբաղի հարցը»
Ղարաբաղյան հարցում ակտիվացումն իհարկե կապվում է հայ-թուրքական գործընթացում տիրող իրավիճակի հետ։ Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք է հայտնել ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Վահան Հովհաննիսյանը։
-Բոլորը, բացի Թուրքիայից, միաձայնորեն ասում են, որ հայ-թուրքական արձանագրությունները և ղարաբաղյան հարցը փոխկապված չեն, բայց մյուս կողմից էլ թուրքերը փորձում են բոլորին ապացուցել և հույս տալ, որ կվավերացնեն արձանագրությունները, եթե Ղարաբաղի հարցը լուծվի։ Պարզ է, որ միջազգային քաղաքական շրջանակներում ցանկություն է առաջանալու փորձ անել առաջ գցել Ղարաբաղի հարցը, և այս առումով ակտիվություն իհարկե նկատվում է,- ասել է Վ. Հովհաննիսյանը։
Նա նշել է, որ ակտիվացում կա, սակայն այդ պարագայում հայկական կողմից էլ դիմադրության ակտիվացում պետք է լինի։

Ваан Ованисян: «В международных политических кругах возникнет желание продвинуть Карабахский вопрос вперед»
Активизация в Карабахском вопросе, конечно, связывается с ситуацией, царящей в армяно-турецком процессе. Подобное мнение выразил член Бюро АРФД Ваан Ованисян во время пресс-конференции в клубе «Айели»
«Все, кроме Турции, в один голос говорят, что армяно-турецкие протоколы и Карабахский вопрос не взаимосвязаны, но с другой стороны турки пытаются всем доказать и дать надежду, что ратифицируют протоколы, если вопрос Карабаха будет решен. Ясно, что в рамках международной политики возникнет желание сделать попытку продвинуть Карабахский вопрос вперед и в этом плане, конечно, заметна активность», - сказал В. Ованисян.
Он отметил, что есть активность, однако в данном случае с армянской стороны тоже должна быть активизация сопротивления.