Վահան Հովհաննիսյան. «Լևոն Տեր–Պետրոսյանը խիստ պասիվ էր, որովհետև ամաչում էր ժողովրդին ներկայանալ»
ՀՀ երկրորդ նախարար Ռոբերտ Քոչարյանի ակտիվացման, հատկապես Ֆրանսիա կատարած այցի և Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ժակ Շիրակի հետ հանդիպման վերաբերյալ հարցին պատասխանելիս «Հայելի» ակումբում Վահան Հովհաննիսյանն ասել է.
-Ողջունելի է։ Ի՞նչ վատ է որ։ Եթե նախկին նախագահ Քլինթոնն ակտիվ է ամբողջ աշխարհում, դա ոչ ոքի չի զարմացնում, եթե Հայաստանի նախկին նախագահն է ակտիվ, Դուք, չգիտես ինչու, սկսում եք շվարել,- նշել է նա։
Լրագրողների հակադարձմանը, որ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը բավական պասիվ էր՝ ի տարբերություն Ռոբերտ Քոչարյանի, Վ. Հովհաննիսյանը պատասխանել է. «Լևոն Տեր-Պետրոսյանը խիստ պասիվ էր, որովհետև ամաչում էր ժողովրդին ներկայանալ։ Տաս տարի սպասեց, որ սերնդափոխություն լինի, և նոր ներկայացավ ժողովրդին»։

Ваан Ованисян: «Левон Тер-Петросян был крайне пассивен, поскольку стыдился предстать перед народом.
Отвечая в клубе «Айели» на вопрос об активизации второго президента РА Роберта Кочаряна, особенно о визите во Францию и встрече с бывшим президентом Франции Жаком Шираком, член Бюро АРФД Ваан Ованисян сказал:
«Я приветствую это. Что в этом плохого? Если бывший президент Клинтон активен во всем мире, то это никого не удивляет, но если бывший президент Армении активен, Вы не знаю почему, начинаете смущаться»,- отметил он։
На реплику журналиста о том, что первый президент Левон Тер-Петросян был достаточно пассивен в отличие от Роберта Кочаряна, В. Ованисян сказал: «Левон Тер-Петросян был крайне пассивен, поскольку стыдился предстать перед народом. Десять лет ждал, чтобы произошла смена поколения, и лишь потом предстал перед народом».