«Գազպրոմ Արմենիան» սակագները վերանայելու հարցով չի դիմի ՀԾԿՀ, քանի դեռ բանակցությունները շարունակվում են․ փոխվարչապետ
Հայաստանի կառավարությունն ու «Գազպրոմ Արմենիան» նոր տարվա առաջին աշխատանքային օրից սկսած քննարկելու են երկրի ներսում գազի սակագնի հարցը: Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի կանխատեսմամբ, այս քննարկումները կարող են ամիսներ տևել, բայց քանի դեռ չկա հստակ որոշում «Գազպրոմը» չի դիմի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով՝ սակագները վերանայելու հարցով։
«Հստակ պայմանավորվածություն կա, որ հարցը պետք է մանրամասն ուսումնասիրվի»,-«Ազատության» հետ զրույցում նշեց Մհեր Գրիգորյանը: - «Եվ ամեն ինչ պետք է արվի, որպեսզի սակագինը չբարձրանա»:
«Գազպրոմ Արմենիայի» տնօրեն Հրանտ Թադևոսյանը անցած տարվա նոյեմբերին «Ազատության» հետ զրույցում պնդել էր, որ 2016-ից, երբ Հայաստանի վարչապետը Կարեն Կարապետյանն էր և «Գազպրոմը» սեփական նախաձեռնությամբ իջեցրեց գազի սակագինը, ընկերությունն ակնկալում էր դա փոխհատուցել շահույթի ավելացմամբ, բայց դա տեղի չի ունեցել և արդեն երկու տարի ռուսաստանյան մոնոպոլիստ ընկերությունը վնասով է աշխատում՝ տարեկան 13,4 միլիարդ դրամի չափով։
«Ազատության» հարցին՝ փաստորեն չնայած այդ վնասներին և սահմանին գազի գնի բարձրացմանը «Գազպրոմ Արմենիան» պատրա՞ստ է բանակցել գազի սակագինը չբարձրացնելու շուրջ, Մհեր Գրիգորյանը պատասխանեց․ «Շատ լավ հարց եք տալիս: Այդ վնասների կառուցվածքն ու վնասների պատճառն էլ պետք է խորը ուսումնասիրվի, որպեսզի հասկանալի դառնա, թե ինչ օպտիմիզացիոն ճիշտ ճանապարհներ կան, որպեսզի վնասներ չգեներացվեն: Կարծում եմ դա հնարավոր է անել, ի վերջո միջին սակագինը բավականին տարբերվում է սահմանի գնից: Ըստ այդ, կարծում եմ, որ մարժայի մեջ տեղավորվելու հնարավորություններ կան»:

Пока переговоры продолжаются, «Газпром Армения» не будет обращаться в КРОУ с заявкой на пересмотр тарифов – вице-премьер
Правительство Армении и компания «Газпром Армения» с первого рабочего дня нового года начнут обсуждение вопроса тарифов на газ внутри страны.
По прогнозу вице-премьера Мгера Григоряна, эти обсуждения могут продлиться месяцы, но до тех пор, пока не будет принято четкое решение, «Газпром Армения» не станет обращаться в Комиссию по регулированию общественных услуг с заявкой на пересмотр тарифов.
«Есть четкая договоренность о том, что вопрос должен быть детально изучен. И должно быть сделано все для того, чтобы тариф не повысился», – сказал в беседе с Радио «Азатутюн» Мгер Григорян.
Директор стопроцентной дочки российского «Газпрома», компании «Газпром Армения», Грант Тадевосян в ноябре прошлого года в беседе с Радио «Азатутюн» заявил, что с 2016 года, когда премьер-министром Армении был Карен Карапетян и «Газпром» по собственной инициативе снизил тариф на газ, компания ожидала, что это будет компенсировано за счет увеличения прибыли, но этого не произошло, и уже в течение двух лет российская компания-монополист работает в убыток – ежегодно в размере 13,4 млрд драмов.
На вопрос Радио «Азатутюн», значит ли это, что, несмотря на эти убытки и повышение цены на газ на границе, компания «Газпром Армения» готова вести переговоры по вопросу неповышения тарифов на газ, Мгер Григорян ответил: «Вы задаете очень хороший вопрос. Структуру и причину этих убытков следует глубоко изучить, чтобы стало ясно, какие есть правильные пути оптимизации, чтобы убытки не генерировались. Я считаю, что это можно сделать, в конце концов, средний тариф довольно сильно отличается от цены на границе. При этом, я считаю, что есть возможности для умещения в пределах маржи».