Ինչպե՞ս հաղթահարել հետտոնական սթրեսները
Հետտոնական դեպրեսիաները բարդ դրսևորումներ չեն, սակայն կարող են խորանալ, եթե մարդը դրան հակված է: «Հայելի» ակումբում կայացած մամլո ասուլիսին այսպես է ասել է  հոգեբան Սամվել Խուդոյանը՝  հետտոնական դեպրեսիաները նմանեցնելով  երկար ծիծաղելուց հետո մարդու տխրելուն։
Հոգեբանն այդ երևույթը բնորոշել ոչ թե որպես դեպրեսիա, այլ դիսֆորիա կամ ուղղակի տխրություն:
-Տոներից հետո մարդու մոտ էներգիայի սպառում է սկսվում: Եվ որքան բուռն է անցկացվել տոնը, այնքան տխրություն կոչվածը կարող է ուժեղ լինել,-հայտարարել է Սամվել Խուդոյանը:
Տոնական օրերին ավելորդ սթրեսներից ազատվելու  համար մասնագետը խորհուրդ է տվել մեկնել մի քանի օրով հանգստանալու։  Նա նաև հավելել է, որ խորհուրդ է տրվում շատ քնել և մարմնամարզությամբ զբաղվել:

Как преодолеть послепраздничный стресс?
Послепраздничная депрессия не является сложным проявлением чего-либо, однако она может углубиться в случае, если человек предрасположен к этому. Об этом во время пресс-конференции в клубе «Айэли» заявил психолог Самвел Худоян, сравнив послепраздничную депрессию с печалью человека после длительного смеха.
Психолог охарактеризовал это явление не как депрессию, а как дисфорию или просто печаль.
«После праздников у человека начинается процесс потери энергии. И сколь активно он провел праздник, тем так называемая «печаль» может быть сильнее», - отметил Самвел Худоян.
Для того, чтобы освободиться от лишних стрессов в праздничные дни, специалист советует на несколько дней отправится на отдых. Он добавил также, что рекомендуется много спать и заниматься физической зарядкой.