ՀՀԿ պատգամավորն անդրադարձել է Էրդողանի հայտարարությանը
«Իմ երկրում ապրում է 170 հազար հայ, որից 70 հազարն է Թուրքիայի քաղաքացի: Վաղը, եթե պետք լինի, ես կասեմ այդ հարյուր հազարին, որոնց դեռ հանդուրժում ենք, որ նրանք լքեն մեր երկիրը». Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այս հայտարարությանն անդրադառնալով՝ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Արտակ Զաքարյանը «7օր»-ին ասել է.
-Հայտնի է, որ օսմանյան կայսրությունում 1915թ. առաջ 2 մլն-ից ավել հայեր են բնակվել, իսկ հիմա հայերի թիվը Թուրքիայում շատ փոքր է։ Դա արդյունք է Օսմանյան կայսրությունում իրականացված հայերի ցեղասպանության և բռնի տեղահանման քաղաքականության։ Այն հանգամանքը, որ այսօր Թուրքիայի իշխանությունները խոսում են տեղահանման մասին, վկայում է, որ իրենք էապես չեն տարբերվում ցեղասպանություն իրականացրած Օսմանյան կայսրության իշխանություններից։

«В моей стране живет 170 тысяч армян, из них 70 тысяч турецкие граждане. Завтра, если потребуется, я скажу этим ста тысячам, с которыми мы пока справляемся, чтобы они покинули нашу страну». Комментируя это заявление премьера Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, член фракции РПА в НС Артак Закарян сказал в интервью «7or»:
«Известно, что в Османской империи до 1995 года проживало более 2 миллионов армян, а сейчас армян в Турции очень мало. Это последствия политики Геноцида и депортации, осуществленной в Османской империи. То обстоятельство, что власти Турции сегодня говорят о депортации свидетельствует о том, что они существенно не отличаются от властей Османской империи, осуществивших геноцид».
Депутат РА прокомментировал заявление Эрдогана