ՀԾԿՀ-ը 10 միլիոն դրամով տուգանեց «Վեոլիա Ջուր»-ին, նախազգուշացրեց «Գազպրոմ Արմենիա»-ին
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը (ՀԾԿՀ) այսօրվա նիստում որոշել է «Վեոլիա Ջուր» ընկերությանը տուգանել 10 միլիոն դրամով, ինչպես նաև նախազգուշացնել «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությանը:
Հանձնաժողովի հաղորդագրության համաձայն՝ ջրամատակարարման և ջրահեռացման համակարգին նոր միացման կամ միացման փոփոխության գործընթացի վերաբերյալ 2018 թվականի երրորդ եռամսյակի տեղեկատվության մոնիթորինգի արդյունքների ամփոփումից պարզվել է, որ որոշ դեպքերում չեն պահպանվել սահմանված ժամկետները: Խախտման փաստերի ուսումնասիրության նպատակով անցած տարվա դեկտեմբերի 21-ից հանձնաժողովի կողմից «Վեոլիա Ջուր» ընկերության նկատմամբ հարուցվել է վարչական վարույթ:
Հարուցված վարչական վարույթի շրջանակում փաստվել է, որ ընկերությունը 2018-ի երրորդ եռամսյակի ընթացքում 154 դեպքում դիմող անձանց միացման պայմանագիր կամ տեխնիկական պայման, ինչպես նաև ծառայությունների մատուցման պայմանագիր է ներկայացրել սահմանված ժամկետի խախտմամբ։ Հանձնաժողովի անցած տարվա ապրիլի 4-ի՝ օգոստոսի 22-ի և նոյեմբերի 21-ի որոշումներով «Վեոլիա Ջուր»-ը արդեն իսկ երեք անգամ, որոնցից երկուսը՝ առավելագույն չափով, ենթարկվել է տուժանքի:
Մեկ այլ վարչական վարույթի արդյունքում փաստվել է, որ «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը խախտել է տեղեկատվության ներկայացման սահմանված ժամկետը: Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը այսօր որոշել է նախազգուշացնել «Գազպրոմ Արմենիա»-ին, ասված է հաղորդագրությունում:

КРОУ оштрафовала «Веолия джур» и вынесла предупреждение «Газпром-Армения»
Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении на заседании в среду вынесла решение оштрафовать компанию «Веолия джур» на 10 млн. драмов (около $20,7 тыс.) за продолжающиеся случаи нарушения в сфере водоснабжения.
Как отметил начальник управления по развитию и мониторингу КРОУ Сергей Агинян, в результате проведенных в третьем квартале 2018 года проверок выяснилось, что компания не соблюдала сроки по водоснабжению и водоотвода, установленных еще в 2016 году.
«Комиссия 21 декабря 2018 года начала административное производство в отношении компании в связи с выявленными нарушениями, в ходе которого обнаружила 154 случая нарушения установленных правил», – сказал он.
При этом Агинян отметил, что в некоторых случаях опоздание с предоставлением услуг было связано с имеющимися в законодательстве пробелами, но по большей части – из-за невыполнения компанией своих прямых обязательств.
В связи с тем, что «Веолия джур» уже неоднократно штрафовалась за нарушение сроков предоставления услуг, регулятор принял решение применить санкции в отношении компании в максимальном размере.
Другим решение КРОУ вынесла предупреждение компании «Газпром-Армения» – в связи с нарушением срока подачи ежемесячного отчета.
В проекте постановления отмечается, что компания предоставила КРОУ технико-экономическую информацию о деятельности в ноябре принадлежащей ей теплостанции парогазового цикла «Раздан-5» на три дня позже положенного срока – 28 декабря.