ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը «Euronews»-ին տված հարցազրույցում պատասխանել է Հայոց ցեղասպանության և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն առնչվող հարցերին։
«Միջազգային հանրությունն առաջարկում է կարգավորել հակամարտությունը միջազգային իրավունքի երեք դրույթների հիման վրա՝ ինքնորոշման իրավունք, տարածքային ամբողջականություն և ուժի չկիրառում։ Օգտվելով առիթից՝ ես հեռուստաեթերից կոչ եմ անում Ադրբեջանին ստորագրել ուժ չկիրառելու վերաբերյալ համաձայնագիր։ Դա Հայաստանում և Ղարաբաղում վստահության հիմք կարող էր հանդիսանալ առ այն, որ Ադրբեջանն ունի խնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու դիրքորոշում։ Դրանից հետո կարելի է աշխատել առանձին կետերի վրա...Մենք՝ հայերս, մեկ անգամ չէ, որ ասել ենք, թե ինչ ենք հասկանում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականություն ասելով։ Իսկ կարո՞ղ են արդյոք ադրբեջանցիներն ասել, թե ինչպես են հասկանում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը։ Երբ մենք հիմնահարցին առնչվող համատեղ հայտարարություն ենք անում, Ադրբեջանը չի խոսում հայ ժողովրդի ինքնորոշման մասին», -ասել է Սերժ Սարգսյանը։
Սերժ Սարգսյանը կոչ է արել Ադրբեջանին

Президент Республики Армения Серж Саргсян в интервью телеканалу «Euronews» ответил на вопросы связанные с Геноцидом армян и Карабахским конфликтом.
«Мировое сообщество предлагает нам разрешить эту проблему на основе трех принципов международного права; имеется в виду право на самоопределение, на территориальную целостность и на неприменение силы. Я хочу воспользоваться возможностью с телеэкрана обратиться к Азербайджану с призывом подписать соглашение о неприменении силы. Это заложило бы фундамент доверия в Армении и самом Карабахе, позволило бы людям понять, что Азербайджан стоит на позициях мирного решения конфликта. А вот потом уже мы могли бы работать над деталями... Мы, армяне, не раз говорили, что для нас означает территориальная целостность Азербайджана. А вот азербайджанцы, могут ли они сказать, как они понимают право на самоопределение для народа Нагорного Карабаха? Когда мы делаем совместные заявления, касающиеся этой темы, Азербайджан не говорит о праве на самоопределение армянского народа», - сказал Серж Саргсян.
Серж Саргсян призвал Азербайджан