Փաշինյանը՝ Պուտինի ու Մեդվեդևի հետ սպասվող հանդիպումների մասին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Բրյուսելում հարցազրույց տալով ռուսական ՏԱՍՍ-ին, մանրամասներ է ներկայացրել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ու վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ կայանալիք հանդիպումների ժամանակացույցի վերաբերյալ:
«Արմենպրես» փոխանցմամբ` անդրադառնալով Վլադիմիր Պուտինի հետ կայանալիք հանդիպումներին՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ այս տարի դրանք մի քանի անգամ կլինեն, իսկ ղեկավարների գրասենյակները քննարկում են այդ հանդիպումների ժամանակացույցի հարցերը:
«Այս տարի մենք մի քանի անգամ կհանդիպենք: Օրինակ` ԵԱՏՄ գագաթաժողովի ընթացքում: Բացի այդ, հուսով եմ, որ այս տարի կկայանա Վլադիմիր Պուտինի պաշտոնական այցը Երևան, և իմ այցը` Մոսկվա: Մենք այժմ կոնկրետ ժամկետներ ենք քննարկում: Վերջին քննարկումը եղել է մեկ շաբաթ առաջ. ես հեռախոսով խոսել եմ Ռուսաստանի նախագահի հետ, հեռախոսազրույցի ընթացքում մենք քննարկել ենք այդ հարցը»,- ասել է Փաշինյանը:
Հայաստանի վարչապետը նշել է, որ հանդիպումներ են նախատեսվում նաև ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ:
«Ապրիլի 29-ին Երևանում կկայանա ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստը, և բոլոր երկրների վարչապետերը, այդ թվում նաև Դմիտրի Անատոլևիչը, կժամանեն Երևան»,- նշել է վարչապետը:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ու Ռուսաստանի Դաշնությաննախագահ Վլադիմիր Պուտինի առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 2018թ. մայիսի 14-ինՍոչիում՝ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների ղեկավարներիգագաթնաժողովին:
Երկրորդ հանդիպումը տեղի է ունեցել հունիսի 13-ին՝ Մոսկվայում՝ ֆուտբոլի Աշխարհիառաջնության բացման արարողության շրջանակում:
Սեպտեմբերի 8-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ռուսաստանի Դաշնությաննախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանդիպել են Մոսկվայում:
Դեկտեմբերի 27-ին ևս մեկ հանդիպում է կայացել Մոսկվայում, ուր Նիկոլ Փաշինյանը մեկնել էր աշխատանքային այցով:

Никол Пашинян об ожидающихся встречах с Путиным и Медведевым
Премьер-министр Армении Никол Пашинян дал в Брюсселе интервью российскому ТАСС, в котором подробно расписал график встреч с президентом России Владимиром Путиным и премьер-министром Дмитрием Медведевым.
Как сообщает «Арменпресс», говоря о предстоящих встречах с Владимиром Путиным, премьер-министр Пашинян отметил, что в этом году их будет несколько, и офисы руководителей обсуждают график этих встреч.
«В этом году мы встретимся несколько раз. Например, на саммите ЕАЭС. Кроме того, я надеюсь, что в этом году состоится официальный визит Владимира Путина в Ереван и мой визит в Москву. Мы сейчас обсуждаем конкретные даты. Последнее обсуждение было неделю назад. Я разговаривал с президентом России по телефону, мы обсуждали этот вопрос во время телефонного разговора», – сказал Пашинян.
Премьер-министр Армении отметил, что также запланированы встречи с премьер-министром России Дмитрием Медведевым.
«29 апреля в Ереване состоится заседание межправительственного совета ЕАЭС, и премьер-министры всех стран, в том числе Дмитрий Анатольевич, прибудут в Ереван», – отметил премьер-министр.
Первая встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и президента Российской Федерации Владимира Путина состоялась в 2018 году. 14 мая в Сочи состоялся саммит лидеров Евразийского экономического союза.
Вторая встреча состоялась 13 июня в Москве, в рамках церемонии открытия чемпионата мира.
8 сентября премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент России Владимир Путин встретились в Москве.