Նաիրի Բադալյան. «Հայցադիմումս ուղղված է ոչ թե կոնկրետ քաղաքացի Քոչարյանի դեմ, այլ երկրի նախագահի»
Լրագրող, 1999թ. «Լոգոս» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն ՆաիրիԲադալյաննապօրինիձերբակալության, խոշտանգումներիենթարկվելու, հոկտեմբերի 27-իահաբեկչությանգործիհետիրանունըկապելուհամարավելիքան 10 մլնԱՄՆդոլարիփոխհատուցումէպահանջում:
Ն. Բադալյանի նկատմամբ մեղադրանք էր առաջադրվել 1999թ. հոկտեմբերի 27-իահաբեկչությաննօժանդակելուհամար, սակայն 2000թ. հունիսի 27-ինապացույցներիանբավարարությանհիմքովքր. գործըկարճվելէ:
2007թ. մայիսի 22-ին Ն. Բադալյանը ԱՄՆ-ում քաղաքական ապաստան է ստացել:
Այսօր «Ուրբաթ» ակումբում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ նա տեղեկացրել է, որ դատարան 3 հայց է ներկայացրել: Առաջինով բողոքարկում է վարույթն իրականացնող մարմնի անգործությունը, երկրորդով, որպես հանցագործության զոհ, պետական բյուջեից իրեն փոխահատուցում տրամադրելու պահանջ է ներկայացնում, երրորդ հայցով ՀՀնախագահից, գլխավորդատախազից, ոստիկանությանպետիցևզինվորականոստիկանությանպետիցպահանջումէիրենիցպաշտոնապեսներողությունխնդրել:
-Իմ իրավունքների նկատմամբ խախտումը կատարել է երկիրի նախագահը, ոչ թե քաղաքացի Ռոբերտ Քոչարյանը, ու հիմա եթե Գասպար Պողոսյանն էլ լինի երկրի նախագահ, իմ ներողությունը ես պահանջելու եմ Գասպար Պողոսյանից, ոչ թե կոնկրետ ինչ-որ անձից: Դրա համար էլ հայցադիմումսուղղվածէոչթեկոնկրետքաղաքացիՔոչարյանիդեմ, այլերկրինախագահի,-մասնավորապես ասել է Ն. Բադալյանը:
Նա նաև նշել է, որ ցանկանում է սպառել ներպետական դատական բոլոր ատյանները՝ այնուհետև միջազգային դատարաններ դիմելու համար:
Լրագրող, 1999թ. «Լոգոս» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Նաիրի Բադալյանն ապօրինի ձերբակալության, խոշտանգումների ենթարկվելու, հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչության գործի հետ իր անունը կապելու համար ավելի քան 10 մլն ԱՄՆ դոլարի փոխհատուցում է պահանջում:
Ն. Բադալյանի նկատմամբ մեղադրանք էր առաջադրվել 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչությանն օժանդակելու համար, սակայն 2000թ. հունիսի 27-ին ապացույցների անբավարարության հիմքով քր. գործը կարճվել է:
Այսօր «Ուրբաթ» ակումբում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ նա տեղեկացրել է, որ դատարան 3 հայց է ներկայացրել: Առաջինով բողոքարկում է վարույթն իրականացնող մարմնի անգործությունը, երկրորդով, որպես հանցագործության զոհ, պետական բյուջեից իրեն փոխահատուցում տրամադրելու պահանջ է ներկայացնում, երրորդ հայցով ՀՀ նախագահից, գլխավոր դատախազից, ոստիկանության պետից և զինվորական ոստիկանության պետից պահանջում է իրենից պաշտոնապես ներողություն խնդրել:
-Իմ իրավունքների նկատմամբ խախտումը կատարել է երկիրի նախագահը, ոչ թե քաղաքացի Ռոբերտ Քոչարյանը, ու հիմա եթե Գասպար Պողոսյանն էլ լինի երկրի նախագահ, իմ ներողությունը ես պահանջելու եմ Գասպար Պողոսյանից, ոչ թե կոնկրետ ինչ-որ անձից: Դրա համար էլ հայցադիմումս ուղղված է ոչ թե կոնկրետ քաղաքացի Քոչարյանի դեմ, այլ երկրի նախագահի,-մասնավորապես ասել է Ն. Բադալյանը:

Наири Бадалян: «Мой иск возбуждён не конкретно против гражданина Кочаряна, а против президента страны».
Журналист, в 1999г директор исследовательского центра «Логос» Наири Бадалян требует компенсацию в размере более 10 миллионов долларов за незаконный арест, пытки, и увязывание его имени с делом о теракте 27-го октября 1999г.
В отношении Н. Бадаляна было выдвинуто обвинение за пособничество в теракте 27-го октября 1999г, но 27-го июня 2000г. из-за нехватки доказательств уголовное дело было закрыто.
22-го мая 2007г. Н. Бадалян получил политическое убежище в США.
Сегодня во время пресс-конференции в клубе «Урпат» он проинформировал о том, что предъявил 3 иска в суд. По первому иску он протестует против бездействия органа ведущего дело, по второму иску он предъявляет требование выделить ему из бюджета компенсацию, как жертве преступления, по третьему иску, он требует, чтобы президент, главный прокурор, начальник полиции и начальник военной полиции публично попросили у него прощения.
«Мои права были нарушены президентом страны, а не гражданином Кочаряном, и сейчас, даже если президентом страны будет Галуст Погосян, то я потребую попросить прощение Галуста Погосяна, а не конкретно какую-то личность. Поэтому мой искпредъявлен не гражданину Кочаряну, а президенту страны», - сказал в частности Н. Бадалян.
Он также отметил, что собирается исчерпать все внутригосударственные судебные инстанции, чтобы затем обращаться в международные суды.
«Мои права были нарушены президентом страны, а не гражданином Кочаряном, и сейчас, даже если президентом страны будет Галуст Погосян, то я потребую попросить прощение Галуста Погосяна, а не конкретно какую-то личность. Поэтому мой иск предъявлен не гражданину Кочаряну, а президенту страны», - сказал в частности Н. Бадалян.