Նիկոլ Փաշինյան. «Այդ ձևաչափը ճանաչվել է 1994 թ., երբ ԼՂ-ը ճանաչվել է որպես լիարժեք բանակցային կողմ» (տեսանյութ)
Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի բանակցային գործընթացի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումը չի փոխվել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`այս մասին մարտի 6-ին ՀՀ Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ընթացքում, պատասխանելով «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Տաթևիկ Հայրապետյանի հարցին, ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Կան այնպիսի գնահատականներ, որ Հայաստանը ԼՂ հիմնահարցի բանակցային գործընթացում իր դիրքորոշումը կոշտացրել է, բայց ես կարող եմ ասել, որ Հայաստանի դիրքորոշումը չի փոխվել: Եթե հիշում եք, ամենասկզբից մենք ասել ենք, որ լինելու ենք իրավիճակին համարժեք: Դեռևս նախորդ գումարման Ազգային ժողովում ես այս ամբիոնից հայտարարություն արեցի, որը կապված էր նաև այդ պահի իրավիճակի գնահատականի հետ: Ես ասեցի, որ ԼՂ հիմնահարցի ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար, և ինքներս ենք հասկանում, որ այս հայտարարությունն այնքան էլ հեշտ հայտարարություն չէ: Այս հայտարարությունն արվել է բանակցային նորմալ մթնոլորտ ստեղծելու համար, և Հայաստանն, ըստ էության, արել է առաջին քայլն այս ճանապարհին՝ հույս ունենալով, որ համանման հայտարարություն կհնչի նաև ադրբեջանական կողմից: Բայց, ցավոք, մինչ այժմ ադրբեջանական կողմից համանման հայտարարություններ չեն հնչում, ընդհակառակը՝ անընդհատ արվում են հայտարարություններ, որոնք ակնհայտ են դարձնում, որ Ադրբեջանի իշխանությունը չի էլ մտածում, որ ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման որևէ տարբերակ պետք է ընդունելի լինի նաև Արցախի ու Հայաստանի ժողովրդի համար, և մենք այս իրավիճակում հավատարիմ ենք մնում մեր դիրքորոշմանը` մնալ իրավիճակին համարժեք»,-ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը նաև կարևորեց այն հանգամանքի արձանագրումը, որ բանակցություններն արդյունավետ դարձնելու համար պետք է լինի քննարկման արդյունավետ ձևաչափ:
«Այդ ձևաչափը ճանաչվել է 1994թ-ին, երբ Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչվել է որպես լիարժեք բանակցային կողմ, և մենք հիմա ջանքեր ենք գործադրում, որ այդ արձանագրված ձևաչափը լիարժեք ձևով գործի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն ունի ինքնորոշման իրավունք, և պետք է կարողանա օգտվել այդ ինքնորոշման իրավունքից»,-նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Никол Пашинян: «Этот формат был признан в 1994 году, когда Нагорный Карабах был признан полноправной стороной переговоров» (видео)
Позиция Республики Армения по нагорно-карабахскому переговорному процессу не изменилась. Как сообщает «Арменпресс», об этом 6 марта в Национальном собрании заявил премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян.
«Есть некоторые оценки, согласно которым Армения ужесточила свою позицию по мирному урегулированию конфликта Нагорного Карабаха, но я могу сказать, что позиция Армении не изменилась. Если вы помните, мы изначально говорили, что мы будем эквивалентны ситуации. Еще в Национальном собрании предыдущего созыва я выступил с этой трибуны с заявлением, которое также было связано с оценкой ситуации на тот момент. Я сказал, что любое решение нагорно-карабахского конфликта должно быть приемлемым для народов Армении, Арцаха и Азербайджана, и мы сами понимаем, что это заявление не такое простое.
Это заявление было сделано для создания нормальной атмосферы для переговоров, и Армения фактически сделала первый шаг на этом пути, надеясь, что аналогичное заявление будет сделано и с азербайджанской стороны. К сожалению, до сих пор подобных заявлений не было сделано с азербайджанской стороны, наоборот, постоянно делаются заявления, свидетельствующие о том, что власти Азербайджана даже не думают, что какой-либо вариант урегулирования должен быть приемлем для народа Арцаха и Армении. В этой ситуации мы остаемся верными своей позиции – действовать адекватно ситуации», – сказал Пашинян.
Премьер-министр также подчеркнул важность того, чтобы был создан эффективный формат обсуждения, чтобы переговоры были эффективными.
«Этот формат был признан в 1994 году, когда Нагорный Карабах был признан полноправной стороной переговоров, и сейчас мы прилагаем усилия для полной реализации этого формата в рамках Минской группы ОБСЕ. Народ Нагорного Карабаха имеет право на самоопределение и должен иметь возможность пользоваться этим правом на самоопределение», – сказал Никол Пашинян.