Համանախագահների հայտարարությունը բանակցային գործընթացը կրկին խիստ վերահսկողության տակ դնելու քայլ է. ՀՅԴ
Թեեւ իշխանության որոշ ներկայացուցիչներ փորձում էին տպավորություն ստեղծել, որ Մադրիդյան սկզբունքների հարց օրակարգում չկա, սակայն իրականությունն այլ է, դրանք չեն չեղարկվել, հետեւաբար այս առումով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը անսպասելի չպետք է համարել։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Արսեն Համբարձումյանը։
Նրա խոսքով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարության տոնայնությունը եւ դրանում տեղ գտած որոշ ձեւակերպումներ եւ մոտեցումներ որոշակի մտահոգությունների տեղիք են տալիս։
«Հայտարարության ուղերձները բազմաթիվ են, եւ այնպես չէ, որ դրանք ուղղված են միայն հայկական կողմին։ Այդուհանդերձ, կարծում եմ, մեր դիվանագիտությունը համապատասխան հետեւություններ պետք է անի»,-ասաց դաշնակցական գործիչը:
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո բնական էր, որ Արցախյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում որոշակի դադարի վիճակ էր առաջացել. «Նախ կողմերը միմյանց տրամադրությունները շոշափելու, ստուգողական ազդակներ փոխանցելու խնդիր ունեին։ Այս գործընթացին հետեւելով Մինսկի խմբի համանախագահողներն էլ իրենց հերթին տեղի ունեցող հանդիպում-քննարկումների ազդակները արժեւորելու, բանակցությունների մեջ նոր էջ բացելու հնարավորությունները գնահատելու հարց ունեին։ Ըստ էության, այդ պայմանական դադարի փուլը արդեն կարելի է համարել ավարտված»,-ասաց Համբարձումյանը:
ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչը նկատեց, որ Արցախյան հարցը աշխարհաքաղաքական լուրջ շահեր է շոշափում եւ հակառակ հնչող հավաստիացում-հայտարարությունների, որ Մինսկի խմբի համանախագահողները անկողմնակալ միջնորդություն են իրականացնում եւ որ հակամարտության կողմերի դիրքորոշումները վճռորոշ նշանակություն ունեն, ակնհայտ է, որ իրականությունը հեռու է այդպիսին լինելուց։
«Այս առումով վերջին հայտարարությունը եւ Փաշինյան-Ալիեւ նախապատրաստվող հանդիպումը թերեւս կարելի է գնահատել որպես բանակցային գործընթացը վերստին խիստ վերահսկողության տակ դնելու քայլ»:

Заявление сопредседателей – шаг, направленный на то, чтобы вновь взять переговоры под строгий контроль – АРФД
Хотя некоторые представители власти пытались создать впечатление, что в повестке нет вопроса мадридских принципов, однако реальность совсем иная: они не были отменены, следовательно, в этом плане заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ не следует считать неожиданным. Об этом в беседе с «News.am» заявил представитель ВО АРФ «Дашнакцутюн» Арсен Амбарцумян.
По его словам, тон заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ и содержащиеся в нем некоторые формулировки и подходы вызывают определенную обеспокоенность.
«Месседжи заявления многочисленные, и они не направлены лишь армянской стороне. Тем не менее, думаю, наша дипломатия должна сделать соответствующие выводы», – заявил Амбарцумян.
Он также подчеркнул, что после смены власти в Армении в процессе урегулирования карабахского конфликта возник определенный перерыв, что было естественным явлением.
«Во-первых, у сторон была проблема с прощупыванием настроений друг друга, передачи проверочных сигналов. В свою очередь, сопредседатели МГ, следя за этим процессом, должны были оценить возможности открытия новой страницы в переговорах. По существу, этап этого условного перерыва уже можно считать завершенным», – сказал Амбарцумян.
По его словам, арцахская проблема охватывает серьезные геополитические интересы и, вопреки звучащим заверениям-заявлениям о том, что сопредседатели Минской группы осуществляют беспристрастное посредничество, что позиции конфликтующих сторон имеют решительное значение, очевидно, что реальность далека от этого.
«В этом плане последнее заявление и планируемую встречу Пашинян-Алиев можно оценивать как шаг, направленный на то, чтобы вновь взять переговорный процесс под строгий контроль», – заявил член АРФД.