Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, ԱՄՆ պետքարտուղար ՀիլարիՔլինթոնը «Պոզներ» հաղորդման ժամանակ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչո՞ւենինքնուՕբամանընդդիմանում 252-րդբանաձևին՝ ասել է, թե Ցյուրիխում Հայաստանի և Թուրքայի միջև ստորագրվել է համաձայնագիր, որտեղ նշված է, թե երկու երկրներիկողմից կստեղծվի պատմականհանձանաժողով, որը կզբաղվի անցյալիհետկապվածառկախնդիրներով։
ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը արձագանքելով դրան՝ «7օր»-ին ասել է, թե արձանագրություններում խոսվում է ոչ թե պատմաբանների, այլ միջկառավարական հանձնաժողովի մասին։
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու է Հիլարի Քլինթոնը նման կերպ արտահայտվել, ասել է, թե հնարավոր է՝ նա վրիպել է։
-Մենք ասում ենք այն, ինչ գրված է արձանագրություններում։ Եվ ևս մեկ անգամ ներկայացնում ենք մեր դիրքորոշումը, որ հայկական կողմի համար Ցեղասպանության խնդիրը քննարկման և սակարկման առարկա լինել չի կարող։ Մենք կարող ենք միայն քննարկել Ցեղասպանության հետևանքների վերացման հարցերը,-նշել է Էդուարդ Շարմազանովը։
Քլինթոնը վրիպե՞լ է
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը «Պոզներ» հաղորդման ժամանակ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչո՞ւ են ինքն ու Օբաման ընդդիմանում 252-րդ բանաձևին՝ ասել է, թե Ցյուրիխում Հայաստանի և Թուրքայի միջև ստորագրվել է համաձայնագիր, որտեղ նշված է, թե երկու երկրների կողմից կստեղծվի պատմական հանձանաժողով, որը կզբաղվի անցյալի հետ կապված առկա խնդիրներով։

Как мы уже сообщали, госсекретарь США Xиллари Клинтон во время передачи «Познер» отвечая на вопрос о том, почему она и Обама противятся 252 резолюции, сказала, что в Цюрихе между Арменией и Турцией было подписано соглашение, в котором отмечено, что обе страны создадут комиссию историков, которая будет заниматься проблемами, связанными с прошлым.
Комментируя ответ госсекретаря США, секретарь Республиканской фракции НС РА Эдуард Шармазанов сказал «7or», что в протоколах говорится не о комиссии историков, а о межправительственной комиссии.
Отвечая на вопрос о том, почему Хиллари Клинтон выразилась подобным образом, Э. Шармазанов сказал, что, возможно, она оговорилась.
Клинтон оговорилась?