Ռոբերտ Քոչարյանը քննադատել է իրականացվող տնտեսական քաղաքականությունը
-Այո, ժամանակ առ ժամանակ տեղի են ունենում ճգնաժամեր: Դա պետք է գիտակցել, և նախապատրաստվել դրան լավ տարիներին: Սակայն ոչ թե տնտեսության զարգացումը զսպելով, այլ' պահուստների ձևավորմամբ, պետական պարտքի և բյուջեի պակասուրդի կրճատմամբ, առևտրի դիվերսիֆիկացմամբ և այլն: Եվ մենք դա արել ենք,- մարտի 23-ին «Մեդիամաքս»-ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա նշել է, որ բյուջեի պակասուրդն իր նախագահության վերջին տարիներին կազմում էր 2%-ից պակաս, իսկ  միջին տարեկան ինֆլյացիան տնտեսության 12-13% աճի պայմաններում՝ 2-4%: Միաժամանակ, բյուջետային ֆինանսավորումը 2007թ., նրա խոսքերով,  կազմում էր կապիտալ շինարարության ընդամենը 7%-ը, հետևողականորեն ավելացվում էին ոսկեարժույթ պահուստները, իսկ 2008թ. սկզբին միայն ֆինանսների նախարարության հաշիվների ազատ մնացորդը կազմում էր 100 մլրդ դրամ. «Իդեալական մակրոտնտեսություն, որը խոսում է այն մասին, որ երկիրը ծախսում էր ավելի քիչ, քան վաստակում էր՝ աշխատած միջոցների մի մասը պահելով սև օրվա համար»: Ռոբերտ Քոչարյանի խոսքերով, իր նախագահության օրոք՝ 1998-ից 2008 թվականներից ՀՆԱ նկատմամբ արտաքին պարտքի հարաբերակցությունը 46%-ից կրճատվել էր մինչև 13%:
Նրա կարծիքով, հենց այդ քաղաքականությունը հնարավորություն տվեց ՀՀ նոր իշխանություններին ծախսել խնայողությունները և նոր վարկեր վերցնել հակաճգնաժամային ծրագրերի իրականացման համար:
-Եվ դա բնական է: Պատկերացրեք, թե ինչ պետք է ստիպված լիներ անել կառավարությունը, եթե արտաքին պարտքը մինչև ճգնաժամի սկիզբը կազմեր ոչ թե ՀՆԱ 13%-ը, այլ, ենթադրենք, 40%-ը: Լրացուցիչ վարկերի նման ծավալ Հայաստանին, բնականաբար, ոչ ոք չէր տրամադրի, քանի որ դա կհանգեցներ անխուսափելի դեֆոլտի,- ասել է նա։
Նրա խոսքերով կարելի էր խուսափել նաև շինարարության ոլորտի անկումից, ինչը, սակայն, առանձին և շատ լուրջ խոսակցության առարկա է, «թեև հայտնի է, որ պատմությունը ենթադրություններ չի ընդունում»:
-Ես կգերադասեի այսօր սահմանափակվել ընդհանուր բանաձևով: Անհրաժեշտ է համախմբել ջանքերը բնակարանային պահանջարկի պահպանման համար: Եղանակները բազմաթիվ են: Կարծում եմ՝ կառավարությունում արդեն կա այդ ըմբռնումը: Չափազանց կարևոր էր սկսել նախօրոք, երբ ճգնաժամը դեռևս նոր էր շարժվում դեպի Հայաստան,- ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը:

Роберт Кочарян раскритиковал экономическую политику правительства Армении
«Да, время от времени случаются кризисы. Это нужно сознавать и готовиться к ним в благоприятные годы. Однако не путем сдерживания развития экономики, а формированием резервов, сокращением государственного долга и дефицита бюджета, диверсификацией торговли и т.д. И мы сделали это», - 23 марта в интервью агентству «Медиамакс» сказал второй президент РА Роберт Кочарян.
«По данным последних лет моего президентства, дефицит бюджета составлял меньше 2%, среднегодовая инфляция - 2-4%, и это в условиях 12-13% роста экономики. В то же время бюджетное финансирование в 2007 году составляло 7% капитального строительства. Последовательно увеличивались золото-валютные запасы. А в начале 2008г. свободный остаток на счетах только министерства финансов составлял 100 млрд. драмов. Идеальная макроэкономика, что говорит о том, что страна расходовала чуть меньше, чем зарабатывала, откладывая часть заработанных средств на «черный» день», - сказал Р. Кочарян. Он также отметил, что в период его президентства, в 1998-2008гг., соотношение внешнего долга с ВВП с 46% снизилось до 13%.
По его мнению, «именно это дало возможность новым властям Армении потратить сбережения и взять новые кредиты для осуществления антикризисных программ».
«И это естественно. Представьте, что вынуждено было бы сделать правительство, если бы внешний долг до начала кризиса составлял не 13% ВВП, а, предположим, 40%. Такой объем дополнительных кредитов Армении никто, естественно, не предоставил бы, поскольку это привело бы к неизбежному дефолту», - сказал второй президент РА.
Что касается спада в строительной сфере, то, по мнению Р. Кочаряна, его можно было избежать:
«Это предмет для отдельного и серьезного разговора, хотя известно, что история не признает сослагательного наклонения. Я бы предпочел сегодня ограничиться общей формулой. Необходимо сплотить усилия для поддержания жилищного спроса. Способов множество. Думаю, что в правительстве уже есть это понимание. Было чрезвычайно важным начать заблаговременно, когда кризис еще только двигался в сторону Армении», - сказал экс-президент.