Արթուր Դավթյանը սրբագրում է Նիկոլ Փաշինյանին ու «կռուտիտ» լինում 1996-ի ընտրությունների պահով (տեսանյութ)
Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն իր տեսակով տխրահռչակ Վիշինսկուն է նման:
Վիշինսկին բոլշևիկյան իշխանության այն դատախազն էր, որը ցարական Ռուսաստանում էլ էր դատախազ աշխատում ու Լենինին կալանավորելու որոշում էր կայացրել: Բոլշևիկյան հեղափոխությունից հետո նա դարձավ բոլշևիկների դատախազն ու հետապնդում էր բոլոր նրանց, որոնց մասով ցուցում էր ստանում բոլշևիկյան իշխանությունից:
Դավթյանն էլ է նույն բանն արել: Նա մինչև Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը Նիկոլ Փաշինյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու և նրան կալանավորելու միջնորդությամբ էր մտել ԱԺ: Իշխանափոխությունից հետո նա դարձավ «թունդ հեղափոխական» և «թավշյա»: Այժմ Դավթյանը կատարում է Փաշինյանի հրահանգները՝ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ քաղաքական հետապնդում իրականացնելով:
Ի դեպ, պատասխանելով լրագրողների՝ «Մարտի 1»-ի հետ կապված հարցին, Դավթյանը փորձել է սրբագրել Նիկոլ Փաշինյանին:
Ինչպես հայտնի է, Փաշինյանը հայտարարել էր, որ «Մարտի 1»-ի գործն ամբողջությամբ բացահայտված է: Դավթյանը խուսափեց նման ձևակերպումից ու տվեց այլ մեկնաբանություն:
«Նիկոլ Փաշինյանը քրեադատավարական գործընթացի սուբյեկտ չէ: Նիկոլ Փաշինյանի գնահատականը բերել-կապել քրեական գործի դատավարական ընթացքի հետ, ճիշտ չէ: Երբ որ երկրի դատախազից, քննիչից կլսեք այդպիսի բաներ, ուրեմն էդ դեպքում դուք կկարողանաք ներկայացնել ձեր հակափաստարկները»,- փաստացի հերքելով ու սրբագրելով Փաշինյանին՝ հայտարարել է Դավթյանը:
Դավթյանը, փաստորեն, ակամայից ընդունել է, որ Փաշինյանը անհիմն ու պոպուլիստական հայտարարություն է արել «Մարտի 1»-ի մասով:
Ինչ վերաբերում է 1996-ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ տեղի ունեցած սահմանադրական կարգի տապալմանն ու այդ հարցով քրեական գործ հարուցելուն, ապա Դավթյանը հայտարարում է, որ եթե լինեն ի հայտ եկած նոր հանգամանքներ, ապա իրենք միայն դրանից հետո վարույթ կսկսեն: Սա արդեն դեմագոգիա է և փարիսեցիություն, քանզի 96-ի մասով բազմաթիվ հանգամանքներ կան, որոնք քննության առարկա չեն դարձել նախկինում: Հետևաբար երևան եկած նոր հանգամանքերի մասին խոսելը, մեղմ ասած, «կռուտիտ» է: Հնում այդ հանգամանքները քննության առարկա չեն դարձել և իրավական գնահատականի չեն արժանացել: Ի՞նչ նոր հանգամանքների մասին է խոսքը: Համ էլ՝ «Մարտի 1»-ի գործով այդ ի՞նչ նոր հանգամանքներ էին ի հայտ եկել, որ գործը վերաբացվեց: Ընդ որում՝ 10 զոհերի պահով կա զրո առաջընթաց:
Եթե Սիլվա Վահան Շիրխանյանի մուտիլովչիկական նամակի հետքերով 1998-ի ընտրություններին վերբերող նյութեր են պատրաստվում, ապա իրավապահ համակարգը պարզապես պարտավոր է և՛ ԱՄՆ պետքարտուղարության գնահատականների, և՛ բազմաթիվ վկայությունների, այդ թվում՝ լևոնական իշխանության ներկայացուցիչների հայտնած, և՛ տեղեկատվական դաշտը հեղեղած բռնությունների ու ընտրակեղծիքների փաստերի հիմա վրա 1996-ի նախագահական ընտրություններին հաջորդած սահմանադրական կարգի տապալման մասով գործ հարուցել: Այլապես ևս մեկ անգամ կապացուցվի, որ գործող իշխանությունները պարզապես սևեռված են Ռոբերտ Քոչարյանի ուղղությամբ ու նրա դեմ քաղաքական վենդետտա է կիրառվում:
Եվ վերջում: Վիշինսկի-Դավթյանը պետք է իմանա, որ քաղաքական իրավիճակի անխուսափելի փոփոխության դեպքում ինքը կոնկրետ պատասխան պետք է տա, թե ինչո՞ւ «Մարտի 1»-ի գործով ի հայտ չեկած նոր հանգամանքների դեպքում քաղաքական հրահանգով բացել է 2008-ի թեման, իսկ ահա 1996-ի մասով կոծկել է հանցագործությունները և գործ չի հարուցել:

Артур Давтян корректирует Никола Пашиняна и пытается выкрутиться по части выборов 1996-го (видео)
Вышинский был тем прокурором большевистской власти, который работал обвинителем также в царской России и принял решение об аресте Ленина. После большевистской революции он стал прокурором большевиков и преследовал всех тех, в отношении которых получал указания от власти.
То же самое и по части Давтяна. До отставки Сержа Саргсяна он внес в парламент ходатайство о лишении Никола Пашиняна депутатской неприкосновенности и его аресте. После смены власти он стал «ярым революционером» и «бархатным». Сейчас Давтян выполняет распоряжения Пашиняна, осуществляя политическое преследование в отношении Роберта Кочаряна.
Кстати, отвечая на вопрос журналистов касательно «1 марта», Давтян попытался откорректировать Никола Пашиняна.
Как известно, Пашинян заявил, что дело «1 марта» полностью раскрыто. Давтян ушел от подобной формулировки и дал другой комментарий.
«Никол Пашинян не является субъектом уголовного судопроизводства. Приводить и связывать оценки Никола Пашиняна с ходом судебного процесса по уголовному делу неправильно. Когда вы услышите подобное от прокурора страны или следователя, тогда вы сможете привести свои контраргументы», – заявил Давтян, фактически опровергнув и откорректировав Пашиняна.
Иными словами, Давтян невольно признал, что Пашинян сделал по части «1 марта» необоснованное и популистское заявление.
Что касается свержения конституционного строя в ходе президентских выборов 1996-го и возбуждения уголовного дела по данному вопросу, то Давтян заявил, что они начнут производство лишь после того, когда появятся новые обстоятельства. Это уже демагогия и фарисейство, так как касательно 96-го имеется множество обстоятельств, которые не стали предметом расследования в прошлом. Следовательно, разговоры о появлении новых обстоятельств, мягко говоря, являются попыткой выкрутиться из положения. В прошлом эти обстоятельства не стали предметом расследования и не удостоились правовой оценки. О каких новых обстоятельствах идет речь? Да и какие такие новые обстоятельства появились в деле «1 марта», что оно было возобновлено? Причем по части 10 жертв нет никакой подвижки.
Если по следам мутиловочного письма Сильвы Ваана Ширханяна материалы подготавливаются касательно президентских выборов 1998-го, то правоохранительная система попросту обязана возбудить уголовное дело в части свержения конституционного строя в 1996-ом на основании и оценок Госдепартамента США, и многочисленных свидетельств, в том числе представителей левоновской власти, и наводнивших информационное поле фактов применения насилия и избирательных фальсификаций. Иначе в очередной раз подтвердится, что действующие власти попросту сосредоточились на Роберте Кочаряне и осуществляют в его отношении политическую вендетту.
И напоследок. Вышинский-Давтян должен знать, что в случае неминуемого изменения политической ситуации ему придется дать весьма конкретный ответ на вопрос о том, почему в условиях отсутствия новых обстоятельств в деле «1 марта» он открыл с политического распоряжения тему 2008-го, а по части 1996-го покрывал преступления и не возбудил уголовного дела.