«Մարտի 1»–ի գործը՝ իշխանության կոկորդին
ՀՀ 2–րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ մեղադրանք «կարելով» ու «հեռախոսային արդարադատության» միջոցով նրան կալանավորելով՝ Նիկոլ Փաշինյանը մի քանի խնդիր էր լուծում, որոնցից հիմնականներն են՝
1. Ձերբազատվել 2008թ. մարտի 1–ի 10 զոհի համար հոգեբանական խնդիրներից։
Փաշինյանը մեղքի զգացում ունի և բեռ է զգում իր վրա՝ կապված 10 զոհի հետ։ Նա «Մարտի 1»–ի գործով դատապարտվել է և հիմա ուզում է մաքրվել։ Գործի վերաբացումը և ուղղորդված քննությունը նպատակ ունեն ձեռքերը լվանալ սեփական արարքներից։
«Ժողովրդի վարչապետը» ներսից գիտի, որ զոհերի հարցում նաև իրենց հսկայական պատասխանատվությունը կա, հատկապես որ Լևոն Տեր–Պետրոսյանին մարտի 1–ից սկսած՝ արդեն ձեռնտու էին զոհերը, քանզի միայն զոհերի հարցը շահարկելով նա արդյունքի հասնելու հնարավորություն կստանար։ Պատահական չէ, որ Նիկոլ Փաշինյանը բախումների ժամանակ ցուցարարներին ոգեշնչում էր ու հայտարարում, որ այսօր պետք է վերջացնել։ Իրենք հույս ունեին, որ բախումները հօգուտ իրենց կլինեն, և կկարողանան իշխանության գալ։ Դե, իսկ զոհերին դուրս կգրեին հակառակ ճամբարի վրա, կոկորդիլոսի արցունքներ կթափեին ու կանցնեին առաջ։ Այս ցինիկ հաշվարկի արդյունքում եղան զոհեր, բայց իշխանությունը Լևոնենց ձեռքը չանցավ, ու Նիկոլի մոտ հոգեբանական լուրջ խնդիրներ առաջացան։
2. Ասպարեզից հեռացնել քաղաքական մրցակցին։
Ի դեմս Ռոբերտ Քոչարյանի՝ Նիկոլ Փաշինյանը լուրջ ընդդիմախոս է տեսնում։ 2–րդ նախագահը միակն էր, ով ծանր քաշային քաղգործիչներից հրապարակավ ընդդիմախոսեց Փաշինյանին, այն էլ՝ վերջինիս վարկանշային պիկի փուլում։
Հիմա հակառակ գործընթացն է։ Քոչարյանի դեմոնիզացման միֆը պայթում է փուչիկի պես, և զուգահեռաբար մաշվում է Փաշինյանի վարկանիշը, քանզի հանրության ավելի լայն շերտերն են տեսնում, որ բացի միտինգ անելուց՝ նա այլ բանի ունակ չէ, կամ էլ ունակ է, բայց բացասական արդյունքներով։
Ժամանակի ընթացքում հանրային սպասումների և տրամադրությունների թրենդը փոխվելու է, և դա զգում է Փաշինյանը։ Զգում է և հենց այդ պատճառով էլ փորձում է որքան հնարավոր է՝ երկար պահել կալանքի տակ Քոչարյանին։
Նա Քոչարյանին ուզում է ֆիզիկապես մեկուսացնել քաղաքական կյանքից՝ չհասկանալով, որ կալանավայրում Քոչարյանը շատ ավելի արագ է հանրային գիտակցության մեջ ռեաբիլիտացվում ու դառնում Փաշինյանի սպարինգ պարտնյորը։
Ուշագրավ մեկ հանգամանք. Փաշինյանը շատ լավ գիտի, որ հայ–ռուսական հարաբերություններում առկա լարվածության մեծ մասը պայմանավորված է Քոչարյանի հանդեպ իր վերաբերմունքով։ Գիտի, բայց պետական շահը ստորադասում է անձնական հաշվարկներին ու վրեժխնդրությանը։
3. Վարկաբեկել բանակը և պատերազմ անցած զինվորականներին։
Սահմանադրական կարգի տապալման մեղադրանք առաջ քաշելով ու 0038 հրամանը թափահարելով՝ Նիկոլ Փաշինյանը Քոչարյանի դեմ կռիվ տալուն զուգահեռ՝ փորձում է վարկաբեկել բանակը։
Պատերազմն անցած զինվորականներին քրեական մեղադրանք ներկայացնելը, նրանց որպես «ժողովրդի թշնամի» սարքելը ոչ միայն ներքաղաքական, այլ նաև արցախյան խնդրի հետ է կապված։ Ճիշտ է, Փաշինյանը գոնե այս պահին նահանջել է Բոլթոնի պլանից, բայց դա ոչինչ չի նշանակում։ Նա կայուն տեսակետներ ու սկզբունքներ չունի և ցանկացած պահի կարող է հետ պտտվել ու հետևել ԱՄՆ նախագահի խորհրդականի՝ «պատմական կաղապարներից ազատվելու» կոչին։
Ինչ նպատակ էլ հետապնդի Փաշինյանը, ակնհայտ է, որ «Մարտի 1»–ի գործը մնալու է իշխանության կոկորդին ու հետագայում բումերանգի էֆեկտ է ապահովելու։ Ի վերջո, անհասկանալի է, թե ինչո՞ւ է իշխանությունը ոչ դեմոկրատական համարում 2008–ին մայրաքաղաք մտած տանկերը և սահմանադրական կարգի տապալում տեսնում, իսկ ահա 1996–ին Երևան բերված տանկերը համարում է դեմոկրատական ու սահմանադրական կարգի ակնհայտ տապալումը չի տեսնում։
Եթե նոր Հայաստան կառուցելը դարձել է հետ դառնալը և պատմություն փորփրելը, ապա պետք է սկսել հիմքից, այսինքն՝ 1996–ից։ Փաշինյանը ձեռք է տվել, պետք է խաղա։

Дело «1 марта» – кость в горле власти
Состряпав 2-му президенту РА Роберту Кочаряну обвинение и арестовав его посредством «телефонного правосудия», Никол Пашинян попытался решить несколько задач, основные из которых:
1. Избавление от психологических проблем в связи с 10 жертвами событий 1 марта 2008 года.
Пашинян испытывает чувство вины и несет на себе тяжесть груза в связи с 10 жертвами. Он был осужден по делу «1 марта», и сейчас хочет очиститься. Возобновление дела и направляемое со стороны следствие преследует цель очиститься от собственных деяний.
«Народный премьер» изнутри знает, что в вопросе жертв присутствует колоссальная доля их вины, в особенности когда начиная с 1 марта Левону Тер-Петросяну жертвы были выгодны, поскольку лишь продолжением вопроса жертв он имел возможность добиться результата. Неслучайно, что в ходе столкновений Никол Пашинян подбадривал протестующих и заявлял, что вопрос нужно решить уже сегодня. Они надеялись, что столкновения завершатся в их пользу, и они смогут прийти к власти. Жертв же они списали бы на противоположный лагерь, пролили бы крокодиловы слезы и пошли бы дальше. В результате этого циничного расчета случились жертвы, но власть к левоновцам не перешла, и у Никола возникли серьезные психологические проблемы.
2. Устранение с арены политического конкурента.
В лице Роберта Кочаряна Никол Пашинян видит серьезного конкурента. 2-ой президент был единственным, кто из политических деятелей-тяжеловесов публично оппонировал Пашиняну, к тому же на этапе рейтингового пика последнего.
Сейчас идет противоположный процесс. Миф демонизации Кочаряна лопается подобно мыльному пузырю, а параллельно падает рейтинг Пашиняна, так как все более широкие слои общества видят, что, кроме проведения митингов, он ни на что другое не способен, или способен, но с негативным эффектом.
Со временем тренд общественных ожиданий и настроений изменится, и Пашинян это чувствует. Чувствует, поэтому и пытается удержать Кочаряна под арестом как можно дольше.
Он хочет физически изолировать Кочаряна от политической жизни, не понимая, что арест намного быстрее реабилитирует последнего в общественном сознании, превращая его в спарринг-партнера Пашиняна.
Одно примечательно обстоятельство: Пашинян прекрасно знает, что напряженность в армяно-российских отношениях преимущественно обусловлена его отношением к Кочаряну. Знает, но ставит личные расчеты и месть превыше государственного интереса.
3. Компрометация армии и прошедших через войну военнослужащих.
Выдвигая обвинение в свержении конституционного строя и сотрясая приказом 0038, Никол Пашинян, параллельно борьбе с Кочаряном, пытается также скомпрометировать армию.
Выдвижение уголовных обвинений прошедшим через войну военнослужащим и выставление их в качестве «врагов народа» связано не только с внутренней политикой, но и с проблемой Арцаха. Правда, Пашинян хотя бы на данный момент отошел от плана Болтона, но это ничего не означает. Он не обладает устойчивыми представлениями и принципами, и в любой момент может развернуться и последовать призыву советника президента США «освободиться от исторических стереотипов».
Какую бы цель ни преследовал Пашинян, очевидно, что дело «1 марта» останется костью в горле власти и впоследствии обеспечит эффект бумеранга. Наконец, непонятно, почему власти считают недемократичным введение танков в столицу в 2008-ом и видят в этом свержение конституционного строя, а введение танков в Ереван в 1996-ом – демократичным, и не замечают здесь явного свержения конституционного строя.
Если построением новой Армении стало возвращение к прошлому и копошение в истории, то нужно начать с основ, то есть 1996-го. Как говорится, Пашинян коснулся, значит должен ходить.