Ցեղասպանության հարցը միավորո՞ւմ է հայերին և թուրքերին
«Տեսակետ» մամուլի ակումբում «Ազգային ինքնորոշում միավորում» կուսակցության առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանը, խոսելով Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունների մասին, ասել է.
-Այսօր,կարծումեմ,շատճիշտկլիներ, որՀայաստաննարագվավերացներայդարձանագրություններըևասեր, որեթե2ամսվաընթացքումչեքվավերացնում, մենքչեղյալենքհայտարարումմերվավերացումը: Ինչ վերաբերում է Ցեղասպանության առնչությամբ բարձրացրած հիստերիկային, Հայաստանըպետքէավելիգործնականլիներ։ Երբ ԱՄՆ հանձնաժողովի անդամները որոշում ընդունեցին (ճիշտ է՝ ընդամենը մեկ ձայնի առավելությամբ), կամ Շվեդիայինը, նախագահնիրենպետքէանմիջապեսդրսևորերևայդառիթովորոշակիխոսքերասեր։
ԱԻՄ առաջնորդը մասնավորապես նշել է, որ Ցեղասպանությանհարցըմիավորումէ հայերին և թուրքերին,ու վերջիններիհետոչթեպետքէկռիվտալայդհարցիվերաբերյալ, այլհամախմբվածգործել՝տեսնելու, թե «ինչպե՞սկարելիէայդհարցըմեջտեղիցհանել»:
-Այսօր, կարծում եմ, շատ ճիշտ կլիներ, որ Հայաստանն արագ վավերացներ այդ արձանագրությունները և ասեր, որ եթե 2 ամսվա ընթացքում չեք վավերացնում, մենք չեղյալ ենք հայտարարում մեր վավերացումը: Ինչ վերաբերում է Ցեղասպանության առնչությամբ բարձրացրած հիստերիկային, Հայաստանը պետք է ավելի գործնական լիներ։ Երբ ԱՄՆ հանձնաժողովի անդամները որոշում ընդունեցին (ճիշտ է՝ ընդամենը մեկ ձայնի առավելությամբ), կամ Շվեդիայինը, նախագահն իրեն պետք է անմիջապես դրսևորեր և այդ առիթով որոշակի խոսքեր ասեր։
ԱԻՄ առաջնորդը մասնավորապես նշել է, որ Ցեղասպանության հարցը միավորում է հայերին և թուրքերին, ու վերջինների հետ ոչ թե պետք է կռիվ տալ այդ հարցի վերաբերյալ, այլ համախմբված գործել՝ տեսնելու, թե «ինչպե՞ս կարելի է այդ հարցը մեջտեղից հանել»:

Говоря в пресс-клубе «Тесакет» об армяно-турецких протоколах, лидер объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян сказал:
«Считаю, что сегодня было бы очень правильно, чтобы Армения быстро ратифицировала эти протоколы и сказала, что если Турция не ратифицирует их в течение 2-х месяцев, то мы аннулируем нашу ратификацию. Что касается истерики в связи с Геноцидом, то Армения должна была быть болеепрактичной. Когда члены комиссии США или депутаты парламента Швеции приняли решение (правда, с преимуществом всего в один голос), то президент должен был сразу отреагировать и сказать определенные слова по этому поводу.
П. Айрикян отметил, что вопрос Геноцида объединяет армян и турок и, что с последними нужно не «воевать» по данному вопросу, а действовать сплоченно, чтобы посмотреть, «как можно решить эту проблему».
Вопрос Геноцида объединяет армян и турок?
«Считаю, что сегодня было бы очень правильно, чтобы Армения быстро ратифицировала эти протоколы и сказала, что если Турция не ратифицирует их в течение 2-х месяцев, то мы аннулируем нашу ратификацию. Что касается истерики в связи с Геноцидом, то Армения должна была быть более практичной. Когда члены комиссии США или депутаты парламента Швеции приняли решение (правда, с преимуществом всего в один голос), то президент должен был сразу отреагировать и сказать определенные слова по этому поводу.