Ս. Սուրենյանց. «Զուրաբյան Լյովը կգա ասուլիսի, իրենից հարցրեք»
-Հայ ազգային կոնգրեսում հայ-թուրքական հարաբերությունների հարցով այնքան կարծիք կա,  ինչքան Հայաստանում,- «Տեսակետ» մամուլի ակումբում ասել է «Հանրապետություն» կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ Սուրեն Սուրենյանցը՝ նշելով, որ ինքը հայ-թուրքական արձանագրություններին կողմ է։
-Իհա՛րկե կողմ եմ։ Բայց ես հիմա այստեղ չեմ գտնվում որպես Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ։ Այ որ Զուրաբյան Լյովը կգա ասուլիսի, իրենից հարցրեք,-ասել է Ս. Սուրենյանցը՝ ավելացնելով.
-«Հանրապետություն» կուսակցությունից հիմնականում հարցազրույցներ ենք տալիս Արամ Սարգսյանն ու ես։ Լսե՞լ եք՝ «Հանրապետություն» կուսակցության որևէ գործիչ կամ առավել ևս ե՛ս հայ-թուրքական արձանագրությունները քննադատենք։

С. Суренянц: «Зурабян Лёва придет на пресс-конференцию, спросите у него»
«По вопросу армяно-турецких отношений в Армянском национальном конгрессе существует столько мнений, сколько в Армении», - сказал член политсовета партии «Анрапетутюн» Сурен Суренянц в клубе «Тесакет». Он также отметил, что лично он является сторонником армяно-турецких протоколов.
«Конечно, я выступаю за. Но я здесь нахожусь не в качестве представителя АНК. Вот если Зурабян Лёва придет на пресс-конференцию, спросите у него», - сказал С. Суренянц и добавил:
«Из партии «Республика» интервью даем в основном Арам Саркисян и я. Слышали, чтобы какой-либо деятель партии «Анрапетутюн» или, тем более я, критиковали армяно- турецкие протоколы?».