Լավրովը հաստատում է՝ ղարաբաղյան բանակցությունների սեղանին այսօր 2016-ի ռուսաստանյան առաջարկներն են (տեսանյութ)
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր հաստատել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի ավելի վաղ արած հայտարարությունը այն մասին, որ ղարաբաղյան բանակցությունների սեղանին այսօր 2016 թվականի ռուսաստանյան կողմի առաջարկություններն են:
Ադրբեջանի արտգործնախարարը ապրիլի 15-ին Մոսկվայում կայացած եռակողմ բանակցություններից հետո հայտարարել է, թե քննարկում են 2016 թվականի առաջարկությունները:
«Ես այստեղ հավելելու բան չունեմ»,-այսօր Մոսկվայում Սերբիայի արտգործնախարարի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ ադրբեջանցի լրագրողի հարցին պատասխանելիս ասել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը՝ հավելելով, որ այս առաջարկությունների մանրամասները գաղտնի են:
Ինչ վերաբերում է բանակցային սեղանին առկա առաջարկությունների իմաստին, Լավրովի խոսքով՝ դրանք համահունչ են այն մոտեցումներին, որոնք ամրագրված են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներ Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և Միացյալ Նահանգների ղեկավարների բազմաթիվ հայտարարություններում: Այդ հայտարարություններում նշված է, որ կողմերը պետք է համաձայնության գան՝ հիմնվելով տարածքային ամբողջականության, ժողովուրդների ինքնորոշման և ուժի չկիրառման սկզբունքների վրա:
Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը լրագրողին կոչ է արել ծանոթանալ համանախագահ երկրների ղեկավարների բազմաթիվ հայտարարություններին՝ հասկանալու համար, թե ինչ առաջարկներ են այսօր սեղանին: Նա հատկապես ընդգծել է ղարաբաղյան հակամարտության մասին ԵԱՀԿ Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի՝ անցած տարվա դեկտեմբերին կայացած նիստում ընդունված վերջին հայտարարությունը:
Անցած դեկտեմբերին ԵԱՀԿ Արտգործնախարարների խորհրդի նիստին ԱՄՆ, Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի արտգործնախարարների, ինչպես նաև Ադրբեջանի արտգործնախարարի և Հայաստանի արտգործնախարարի պաշտոնակատարի ընդունած համատեղ հայտարարությունում, մասնավորապես, ասված էր՝ համանախագահ երկրներըողջունում են այն փաստը, որ 2018-ի սեպտեմբերին Դուշանբեում ԱՊՀ գագաթնաժողովի շրջանակներում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների բանակցություններից հետո զոհերի թիվը նվազել է: Նախարարները կոչ էին արել կողմերին շարունակել իրականացնել Դուշանբեում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և կոնկրետ միջոցներ ձեռնարկել իրենց երկրների բնակչությանը խաղաղությանը պատրաստելու համար:
Սերգեյ Լավրովն այսօր նաև ասել է, թե ունի հիմքեր ենթադրելու, որ Երևանն ու Բաքուն շահագրգռված են իրագործելու հումանիտար ոլորտում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Ապրիլի 15-ն Մոսկվայում կայացել են Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների եռակողմ ձևաչափով բանակցությունները, և այդ բանակցություններից հետո նրանց են միացել նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը:

Лавров подтверждает, что на столе переговоров по карабахскому урегулированию сегодня лежат российские предложения 2016 года
Министр иностранных дел России Сергей Лавров сегодня подтвердил заявление, сделанное ранее министром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым, о том, что на столе переговоров по урегулированию карабахского конфликта сегодня лежат предложения российской стороны от 2016 года.
Глава МИД Азербайджана после состоявшихся в Москве 15 апреля трехсторонних переговоров заявил, что они обсуждают предложения 2016 года.
«Мне тут нечего добавить», – сказал сегодня в Москве Сергей Лавров, отвечая в ходе совместной пресс-конференции с главой МИД Сербии на вопрос азербайджанского журналиста. Он добавил, что детали этих предложений являются конфиденциальным.
По словам главы МИД РФ, что касается сути этих предложений, то они идут в русле тех подходов, которые закреплены в многочисленных заявлениях глав стран-сопредседателей – России, Франции, США. Они предполагают поиск договоренности между самими сторонами на основе принципов территориальной целостности, самоопределения народов и неприменения силы.
Глава российского внешнеполитического ведомства призвал журналиста ознакомиться с заявлениями глав государств-сопредседателей, чтобы понять, какие предложения сегодня лежат на столе переговоров. Он в особенности указал на последнее заявление, принятое в декабре прошлого года на заседании Совета министров иностранных дел ОБСЕ.
Сергей Лавров сегодня также сказал, что у него есть основания полагать, что Ереван и Баку заинтересованы в реализации договоренностей, достигнутых в гуманитарной сфере.
Напомним, что 15 апреля в Москве по инициативе российской стороны состоялась рабочая встреча министров иностранных дел России, Азербайджана и Армении – Сергея Лаврова, Эльмара Мамедъярова и Зограба Мнацаканяна, к которым затем присоединились сопредседатели Минской группы ОБСЕ. Обсуждалась ситуация на границе и линии соприкосновения, а также перспективы налаживания взаимодействия в гуманитарной области. Бала подчеркнута заинтересованность в дальнейшей стабилизации ситуации в зоне конфликта, в частности во время сельскохозяйственных работ. Стороны также условились на взаимной основе принять меры по допуску родственников к лицам, находящимся в заключении на территории сторон. Министры выразили готовность начать практическую работу по установлению контактов между людьми, включая взаимные поездки представителей СМИ.