Դավիթն իմ ընկերն է, բայց Հայաստանում անձեռնմխելի մարդիկ չկան․ Նիկոլ Փաշինյան
Այսօր շաբաթ էր եւ հնարավորություն ունեցա մի փոքր ծանոթանալ այն քննարկումներին, որ ծավալվում են ՊՎԾ ղեկավար Դավիթ Սանասարյանի շուրջ։
Եզրակացությունս մեկն է՝ «ախպերական» մտածելակերպը շատ ավելի խորն արմատներ ունի Հայաստանում, քան օլիգարխիան ու կրիմինալը։
Նույնիսկ քաղաքացիական ակտիվիստների ու քաղաքական գործիչների համար «ախպերությունը» մնում է աշխարհընկալման հիմնական բանաձեւ։ Թքած ճշմարտության եւ ճշմարտության շահերի վրա, թքած հեղափոխության ու նրա արժեքների վրա։
Դավիթն իմ ընկերն է նույնպես, բայց լավ իմացեք՝ Հայաստանում անձեռնմխելի մարդիկ չկան։ Ընդդիմադիր լինի թե իշխանավոր, հեղափոխական լինի, թե հակահեղափոխական։
Ով սա դեռ չի հասկացել, թող մնա ուրեմն սերժանտական նոստալգիայի անուրջներում։
Եւ ի դեպ, օրենքը կրկնակի խիստ է լինելու բոլոր նրանց նկատմամբ, ովքեր կանգնել են ժողովրդի առաջ ու խոսել օրինականությունից ու արդարությունից, բեսպրեդելի ու հովանավորչության անթույլատրելիությունից։
Ու եթե անցել են իրենց գծած գիծը, նրանց մեղադրանքը միայն քրեական օրենսգրքով չի լինելու, նրանց մեղադրանքը լինելու է ժողովրդին դավաճանելու տրամաբանությամբ։
Սա ասում եմ՝ առանց որեւէ մեկի անմեղության կանխավարկածը խախտելու։ Թողեք նորմալ քննություն ընթանա։ Եթե դուք չթողնեք, ես դա կապահովեմ։ Օրենքով ինձ տրված լիազորությունների շրջանակներում։

Санасарян – мой друг, но в Армении нет неприкосновенных людей – Никол Пашинян
Закон будет вдвойне жестким по отношению к тому, кто говорил перед народом о законности и справедливости, но сам перешел эту черту. Об этом на своей странице в «Facebook» написал премьер-министр Армении Никол Пашинян, говоря о ситуации вокруг дела Санасаряна, передает «Sputnik Армения».
Он отметил, что в субботу успел немного ознакомиться с теми обсуждениями, которые идут вокруг руководителя Государственной контрольной службы Давида Санасаряна.
«Вывод один – мышление категориями «братвы» имеет намного более глубокие корни в Армении, чем олигархия и криминал. Даже для гражданских активистов и политических деятелей «братва» остается основной формулой мировосприятия», – написал Пашинян.
По его словам, им наплевать на истину, революцию и ее ценности.
Он отметил, что Санасарян является также и его другом, но в Армении нет неприкосновенных людей.
«Будь он оппозиционером или властью, революционером или контрреволюционером. Кто этого не понял, пусть остается в грезах сержантской ностальгии», – написал Пашинян.
При этом он отметил, что закон будет вдвойне жестким по отношению к тому, кто говорил перед народом о законности и справедливости, беспределе и непозволительности спонсорства. И если они перешли очерченную ими же линию, обвинение в их адрес будет не только в рамках УК, но и в логике предательства народа.
«Я это говорю без нарушения чьей-либо презумпции невиновности. Позвольте, чтобы было нормальное следствие. Если вы не позволите, я это обеспечу в рамках полномочий, данных мне законом», – отметил Пашинян.