ՄԱԿ. «Կիպրոսի վերաբերյալ բանակացություններում առաջընթաց է արձանագրվել»
ՄԱԿ-ի միջնորդությամբ ընթացող Կիպրոսի երկարատև բանակցություններում առաջընթաց է գրանցվել, որն ընդգծվել է  Կիպրոսի հունական և թուրքական համայնքերի երեքշաբթի օրվա համատեղ հայտարարությունում։ Նյու Յորքի շտաբ-բնակարանում տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Մարտին Նեսիրկին հաղորդել է, որ Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Դիմիտրիս Խրսիտոֆիասն ու Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետության ղեկավար Մեհմետա Ալի Թալաթան, Կիպրոսի հարցերով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Դաուների միջնորդությամբ, հավանության են արժանացրել համատեղ հայտարարությունը, որտեղ ընդգծված է, որ առաջընթաց է գրանցվել այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են պետական կառավարումն ու լիազորությունների բաշխումը, Եվրամիության հետ հարաբերությունները, տնտեսությունը։
-Գլխավոր քարտուղարը շնորհավորում է կիպրացի հույների և կիպրացի թուրքերի ղեկավարներ Դիմիտրիս Խրսիտոֆիասին և Մեհմետա Ալի Թալաթային իրենց համատեղ հայտարարության կապակցությամբ, որն ընդունվել է 2010թ. մարտի 30-ին։ Հայտարարությունը, ինչպես երբեք, արտացոլում է կարգավորման հաստատակամությունը և ընդգծում, որ կարևոր առաջընթաց է գրանցվել ղեկավարման ու իշխանության բաժանման, Եվրոպական Միությանը և էկոնոմիկային վերաբերող հարցերում,-հայտարարել է Մարտին Նեսիրկին։

ООН заявляет о прогрессе на переговорах по Кипру
Важный прогресс достигнут на многолетних переговорах по Кипру при посредничестве ООН в связи с принятием во вторник совместного заявления лидеров греческой и турецкой общин острова, заявил официальный представитель генсека ООН Мартин Несирки на брифинге в штаб-квартире организации в Нью-Йорке. По сообщениям из Никосии, в среду президент Республики Кипр Димитрис Хрситофиас и глава Турецкой республики Северного Кипра Мехмета Али Талата (ТРСК) при посредничестве специального советника генсека ООН по Кипру Александра Даунера одобрили совместное заявление, в котором отметили продвижение переговоров в таких сферах, как государственное управление и разделение полномочий, отношения с Евросоюзом, экономика.
"Генеральный секретарь поздравляет лидеров греков-киприотов и турок-киприотов Димитриса Христофиса и Мехмета Али Талата с их совместным заявлением, принятым сегодня, 30 марта 2010 года. Заявление отражает как никогда решительную приверженность урегулированию и отмечает, что был достигнут важный прогресс по темам управления и разделения власти, вопросов, связанных с Европейским союзом, и экономики", - заявил Мартин Несирки.