Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հարցազրույցը «Շպիգելին»
Հատված գերմանական «Շպիգել» («Der Spiegel») ամսագրին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի տված հարցազրույցից
«Շպիգել»-Թուրքիան իր ուժերում մեծ վստահություն է ձեռք բերել. Ձեզ համարում են Աթաթուրքից հետո ամենաազդեցիկ քաղաքական գործիչը։ Ինքներդ Ձեզ տեսնո՞ւմ ենք սուլթանի դերում, ինչպես որ Ձեզ անվանում են և՛ Ձեր որոշ կողմնակիցներ, և՛ քննադատողները։
Էրդողան-Ես ժողովրդական կուսակցության քարտուղարն եմ և չեմ համեմատի ինձ Աթաթուրքի հետ, մարդու, ով հիմնադրել է հանրապետությունը։
«Շպիգել»-Ինչու՞ ժամանակակից Թուրքիան չի ընդունում Օսմանյան կայսրությունում հայերի ցեղասպանության փաստը։ ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը...
Էրդողան-Մինչև «ցեղասպանություն» բառն օգտագործելը, լրագրողը պետք է  ամեն ինչ մանրակրկիտ ուսումնասիրի։ Հայերի ցեղասպանության մասին խոսք լինել չի կարող։ Ցեղասպանությունն իրավաբանական հասկացություն է։ 2005թ. ես նամակ եմ հղել Հայաստանի այն ժամանակվա նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, որում ասված էր. «Դա այն հարցը չէ, որը կարող ենք լուծել մենք՝ քաղաքական գործիչներս։ Դա հետազոտող-պատմաբանների գործն է։ Հարցի վերաբերյալ թուրքական արխիվներում կան միլիոնավոր փաստաթղթեր, որոնց մասնագետները կարող են ծանոթանալ»։ Ես Քոչարյանին գրել եմ, որ եթե ձեր երկրում էլ կան արխիվներ, բացեք դրանք։ Եվ եթե պատմաբանները չկարողանան ինքնուրույն հստակություն մտցնել այդ հարցում, եկեք ներգրավենք իրավաբանների, քաղաքագետների, հնէաբանների։
«Շպիգել»-Հայկական կողմը պատմաբանների հանձնաժողովը համարում է հարցի անվերջ ձգձգման կատարյալ միջոց։ Մենք չենք հասկանում՝ ինչո՞ւ քաղաքական գործիչները չպետք է խոսեն ցեղասպանության մասին։ Մասնավորապես, ԱՄՆ գործող նախագահն արտասանել է «ցեղասպանություն» բառը։
Էրդողան-Եթե նա օգտագործել է այդ բառը, ուրեմն նա էլ է սխալվել։ Եթե որևէ բառ հնչում է նախագահի շուրթերից, դրանից այն ավելի ճշմարիտ չի դառնում։ ԱՄՆ-ը, ինչպես նաև մնացած երկրները, այս հարցում հանդիսատես են։ Տեղի ունեցածը վերաբերում է միայն մեզ և հայերին։ 1915թ. Թուրքիայի Հանրապետությունը դեռևս գոյություն չուներ, դա Գերմանիայի դաշնակից Օսմանյան կայսրության ժամանակներն էին։
«Շպիգել»-Բայց ձեր հանրապետությունը Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդն է...
Էրդողան-Անկասկած, Թուրքիան ստեղծվել է Օսմանյան կայսրության փլատակների վրա։ Ոչ մի ժողովուրդ չի կարող հերքել իր ծագումը. սեփական արմատներից հրաժարվողը մեղք է գործում։ Եթե պատմաբանների հանձնաժողովը որևէ բան պարզի այս հարցում, ապա մենք պատրաստ ենք համակերպվել մեր պատմության հետ։ Սակայն նույնքան կարևոր է, որ հայերը ևս համակերպվեն սեփական պատմության հետ։
«Շպիգել»-Եվ ինչի՞ հետ պետք է համակերպվեն հայերը։
Էրդողան-Ոչ թե մի ազգն է ոչնչացրել մյուսին, այլ եղել է պատերազմ։ Մահացել են և՛ թուրքեր, և՛ հայեր, ովքեր եղել են Օսմանյան կայսրության քաղաքացիներ։ Սակայն հետագայում նրանց մի մասը, արտասահմանի գլխավորությմաբ, ապստամբություն է բարձրացրել։ Դա մանրակրկիտ հետազոտություն է պահանջում։
«Շպիգել»-Ինչի՞ համար դուք կրակի վրա յուղ լցրեցիք՝ սպառնալով Թուրքիայից վտարել ապօրինի աշխատող Հայաստանի քաղաքացիներին։
Էրդողան-Ցավում եմ, որ դուք այդ հարցին հենց այդպես եք նայում։ Ես ասել եմ, որ մենք կարող ենք նման բան անել։ Մենք երկար տարիներ հանդուրժել ենք Թուրքիայում բնակվելու իրավունք չունեցող հայերին։ Սակայն պարտադիր չէ, որ դա անվերջ շարունակվի։ Ավելին ես չեմ ասել։ Ամբողջ աշխարհում բաց ձևով քննարկվում է ապօրինի ներգաղթածների խնդիրը։ Սակայն երբ Թուրքիան է նման հայտարարություն անում, դա դժգոհություն է առաջացնում։ Ինչո՞ւ։
«Շպիգել»-Ինչո՞ւ եք դուք արտասահմանում՝ մասնավորապես ԱՄՆ-ում, Շվեդիայում, Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու համար ձեր երկրում պատժում հայերին։
Էրդողան-Ո՞վ ասաց, որ բանաձևերի պատասխանատվությունը դնում ենք հայերի վրա։ Ես երբեք նման բան չեմ պնդել։ Մեկ տարի առաջ մեկնարկել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։ Մենք ցանկանում ենք հարաբերությունների նորմալացում։ Հանկարծ ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողվը 1915թ. դեպքերը ճանաչում է որպես ցեղասպանություն։ Դրանով ոչ մեկին չես օգնի։ Մենք դիմում են հայկական սփյուռքին և այն երկրներին, որոնք աջակցում են նրան. Թուրքիայում բնակվում են քաղաքացիություն ունեցող հայեր, և կան անօրինական բնակվող հայեր։ Մինչև հիմա մենք չենք դիտարկել վերջինների վտարման հարցը։ Սակայն եթե հայկական սփյուռքը շարունակի ճնշում գործադրել, ապա չի բացառվում, որ այդ քայլը մենք համարենք հնարավոր։
«Շպիգել»-Դուք դեմ եք «ցեղասպանություն» հասկացությանը, սակայն ինքներդ հաճախ այն օգտագործում եք։ Այսպես, Իսրայելին դուք մեղադրեցիք Գազայի հատվածում ցեղասպանություն իրականացնելու համար։ Միևնույն ժամանակ Դուք պաշտպանում եք Սուդանի նախագահին՝ ասելով, թե մուսուլմանը ընդունակ չէ ցեղասպանության։ Այլ խոսքերով՝ մուսուլմանները ավելի լա՞վ մարդիկ են, քան հուդայականները կամ քրիստոնյաները։
Էրդողան-Դուք իմ բառերն ամբողջությամբ կտրում եք ենթատեքստից։ Ես ասել եմ, թե որոշակի առումով Գազայի հատվածում տեղի ունեցած դեպքերը կարելի է որակել որպես ցեղասպանություն. մահացել է 1400 մարդ, նրանցից շատերը՝ ֆոսֆորային ռումբերի պայթյունի պատճառով...

Реджеп Тайип Эрдоган
Отрывок из интервью  премьер- министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана немецкому изданию  "Шпигель"(«Der Spiegel»)
"Шпигель": Турция обрела очень большую уверенность в самой себе, вас считают самым влиятельным политиком из всех правителей страны со времен Ататюрка. Вы видите себя в роли султана, как вас называют не только некоторые ваши сторонники, но и критики?
Эрдоган: Я председатель Народной партии и потому никогда не стал бы сравнивать себя с Ататюрком, человеком, основавшим республику. У меня нет намерений стать падишахом, султаном. С меня довольно, если обо мне будут хорошо говорить люди.
"Шпигель": Почему современная Турция не признает факт геноцида армян в Османской империи? Комитет по международным делам палаты представителей Конгресса США одобрил резолюцию в отношении геноцида...
Эрдоган: Прежде чем употреблять слово "геноцид", журналисту нужно как следует разобраться. О геноциде армян не может быть и речи, геноцид - понятие юридическое. В 2005 году я направил тогдашнему президенту Армении Роберту Кочаряну письмо, в котором говорится: это не тот вопрос, который можем решать мы, политики, это дело исследователей-историков. В турецких архивах имеются миллионы документов в данной связи, с того времени специалисты ознакомились более чем с миллионом из них. Если в вашей стране тоже есть архивы, писал я Кочаряну, то откройте к ним доступ. А уж если историки не смогут самостоятельно внести ясность, тогда давайте подключим юристов, политологов, археологов.
"Шпигель": Армянская сторона считает историческую комиссию идеальным средством, чтобы бесконечно оттягивать решение спора. Мы не понимаем, почему политикам не подобает говорить о геноциде. Среди тех, кто произносил слово "геноцид", - действующий президент Соединенных Штатов.
Эрдоган: Если он использовал это слово, значит, он тоже ошибся. Если какое-то слово звучит из уст президента, правильнее оно от этого не становится. В остальном США не являются здесь одной из сторон. Америка, как и прочие страны, здесь только зритель на трибунах. Непосредственно происшедшее касается только нас и армян. Это наша история. В 1915 году Турецкой Республики еще не существовало, то были времена Османской империи, бывшей союзником Германии.
"Шпигель": Но ваша республика - правопреемник Османской империи?
Эрдоган: Турция, безусловно, создавалась на обломках Османской империи. Ни один народ не может отрицать своего происхождения; отрекающийся от своих корней согрешает. Если историческая комиссия выяснит что-то серьезное, мы готовы смириться со своей историей. Важно, однако, чтобы и армяне были готовы смириться со своей.
"Шпигель": И с чем следовало бы смириться армянам?
Эрдоган: Имело место не массовое уничтожение одного народа другим, а сражение. Гибли как турки, так и армяне, бывшие верноподданными Османской империи. Однако впоследствии некоторые из них под руководством заграницы устроили восстание. Это требует очень тщательного исследования.
"Шпигель": Для чего вы подлили масла в огонь непростых дебатов, заговорив о возможности выдворить армян, нелегально работающих в Турции?
Эрдоган: Меня огорчает, что вы на это смотрите так. Я говорил о том, что мы могли бы сделать. Мы долгие годы терпели армян, не имеющих разрешения на пребывание. Но это не обязательно должно продолжаться вечно - больше я ничего не сказал. Во всем мире открыто обсуждается проблема нелегальных мигрантов, когда же Турция делает подобное заявление, это вызывает недовольство. Почему?
"Шпигель": Зачем вы караете армян в своей стране за резолюции по поводу геноцида, принимаемые за рубежом - в США, а недавно и в Швеции?
Эрдоган: Кто сказал, что мы возлагаем ответственность за резолюции на армян? Я никогда этого не утверждал. Год назад мы начали процесс сближения между Турцией и Арменией. Мы хотим нормализации отношений. Вдруг комитет по международным делам Конгресса по указке армянской диаспоры принимает решение, согласно которому события 1915 года квалифицируются как геноцид. Этим не помочь никому. Мы обращаемся к армянской диаспоре и к тем странам, которые эту диаспору поддерживают: в Турции есть армяне, имеющие турецкое гражданство, а есть и такие, кто незаконно живет в нашей стране. До сих пор мы не рассматривали вопрос об их выдворении, но если диаспора продолжит оказывать давление, не исключено, что мы сочтем такой шаг возможным.
"Шпигель": Вы против понятия "геноцид", однако сами его нередко используете. Так, Израиль вы обвиняете в геноциде в секторе Газа. И в то же время вступаетесь за президента Судана, говоря, что мусульманин в принципе не способен на геноцид. Иными словами, мусульмане как люди лучше, чем иудеи или христиане?
Эрдоган: Вы полностью вырываете мои слова из контекста. Я в эту ловушку не попаду. Я говорил, что геноцидом в определенной мере можно назвать конкретные события в секторе Газа: погибли 1400 человек, многие из них в результате применения фосфорных бомб ...