Մ. Ահմադինեջադ. «Իրանը պատրաստ է աջակցել ղարաբաղյան հակամարտության լուծմանը»
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը հնարավոր է բանակցությունների, արդարության և փոխադարձ հարգանքի պայմաններում։ Այս մասին «Լիդեր» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեջադը։
-Տարածաշրջանի ժողովուրդները պետք է խաղաղության և բարեկամության մեջ ապրեն։ Մենք հարևաններ ենք և չենք կարող ժխտել դա։ Դա աշխարհագրություն և պատմություն է։ Եթե մենք փորձենք լուծել մեր խնդիրները արդարությամբ և բերեկամաբար, բոլոր խնդիրները կգտնեն իրենց լուծումը։ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծումն էլ հնարավոր է բանակցությունների, արդարության և փոխադարձ հարգանքի պայմաններում,-ասել է Իրանի նախագահը։
Պատասխանելով Հայաստանի կողմից ԼՂ հարցում Իրանի միջնորդության առաջարկը մերժելուն'  Ահմադինեջադն ասել է.
-Առաջին քայլերը մեր կողմից արվել են։ Եթե արդյունքի չհասնենք, ապա մենք այլ քայլեր կձեռնարկենք։ Մեր կարծիքով տարածաշրջանի խնդիրը պետք է լուծվի տարածաշրջանի շրջանակներում։ Այդպիսի հարցերին արտասահմանցիների միջամտությունը էլ ավելի կխորացնի հակամարտությունը։ Դա ցույց է տալիս պրակտիկան։ Թող բանակցություններն անցկացվեն, տա՛ Աստված, իրավիճակից դուրս գալու այլ ելքեր գտնվեն։

Ахмадинежад: «Иран готов помочь разрешению карабахского конфликта»
Разрешение нагорно-карабахского конфликта возможно в условиях переговоров, справедливости и взаимного уважения. Об этом, как сообщает «Регнум», президент Ирана Махмуд Ахмадинежад заявил в интервью телеканалу «Lider».
«Народы региона должны жить в мире и дружбе. Мы являемся соседями, свое соседство мы не можем отрицать. Это является географией и историей. Если мы попытаемся разрешить свои проблемы справедливо и дружно, все проблемы найдут свое решение. Разрешение нагорно-карабахского конфликта также возможно в условиях переговоров, справедливости и взаимного уважения», - заявил президент Ирана.
По мнению Ахмадинежада, наличие конфликта в регионе является причиной потери обеими сторонами богатств, времени, возникновения нервного напряжения, и предотвращает развитие. «Мы заявляли неоднократно и сейчас утверждаем, что Иран готов помочь разрешению конфликта», - подчеркнул иранский президент.
Отвечая на вопрос относительно непринятия Арменией предложения Ирана по посредничеству в разрешении конфликта, лидер ИРИ заявил: «Первые шаги нами сделаны. Если не будет достигнут результат, то мы предпримем иные шаги. По нашему мнению, проблема региона должна быть разрешена в пределах региона. Вмешательство иностранцев в такие вопросы будет причиной еще большего углубления конфликта. Это показывает практика. Пусть переговоры будут проведены, дай Бог, найдутся иные пути выхода».