Պլանավորած «սցենարով» կաշառքի շուրջ զրուցել են բժշկի հետ, ձայնագրել, ապա գումար պահանջել
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է մի խումբ անձանց կողմից խոշոր չափերի շորթման դեպք:
ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից հայտնում են, որ ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն` ՀՀ երկու քաղաքացիներ զինակոչիկի վերաբերյալ «ցանկալի» բժշկական եզրակացություն ստանալու պատրվակով, հանդիպել են Երեւանի բժշկական կենտրոններից մեկի բաժանմունքի վարիչի հետ, որի ընթացքում նախապես պլանավորված «սցենարով», վարել են գումար պահանջելու եւ ստանալու մասին համապատասխան զրույց եւ ձայնագրել այն:
Հետագայում, սպառնալով հրապարակել բաժանմունքի վարիչի վերաբերյալ վարկաբեկիչ տեղեկություններ պարունակող ձայնագրությունը, պահանջել են 1500 ԱՄՆ դոլար գումար:
2019թ. հունիսի 20-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների վերահսկողության ներքո՝ 1500 ԱՄՆ դոլար գումարը փոխանցվել է նշված անձանց, ինչից հետո նրանք ձերբակալվել են:
Առերեւույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով: Մեղադրանք է առաջադրվել երկու անձի, խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը: Կատարվում է նախաքննություն:

СНБ Армении выявила крупный случай вымогательства
Служба национальной безопасности Армении выявила крупный случай вымогательства, совершенного группой лиц. Об этом в пятницу сообщает пресс-служба ведомства, передает «Sputnik Армения».
Согласно предварительным данным, два гражданина Армении для получения «желательного» для них медицинского заключения о здоровье призывника встретились с главой отделения одного из медцентров Еревана.
По заранее разработанному сценарию, они провели и записали разговор о даче определенной суммы в качестве взятки. Позже они, угрожая опубликовать запись, содержащую компромат, потребовали от него 1500 долларов.
20 июня под контролем сотрудников СНБ Армении сумма была передана указанным лицам, после чего они были задержаны.
Возбуждено уголовное дело, гражданам предъявлено обвинение. В качестве меры пресечения в их отношении избран арест.