Ֆրանսիան կարող է գերազանցել ամենաբաձր ջերմաստիանի ռեկորդը սաստիկ շոգի ժամանակաշրջանի ողջ պատմության ընթացքում, որն այս այս շաբաթ ընդգրկել է ամբողջ Եվրոպան: Ընթացիկ ռեկորդը +44.1 C է, հաղորդում է BBC-ն:
Ֆրանսիայի ազգային օդերեւութաբանական ծառայությունը աննախադեպ կարմիր զգուշացում է հայտարարել երկրի հարավային 4 շրջանների համար:
Եվրոպայում դժոխային շոգ է տիրում: Գերմանիան, Ֆրանսիան, Լեհաստանը եւ Չեխիան հունիսին ամենաբարձր ջերմաստիճաններն են գրանցվել, իսկ Իսպանիայում հրշեջները պայքարում են վերջին 20 տարում ամենասարասփելի կատալոնյան հրդեհների դեմ:
Օդերեւութաբանները պնդում են, որ շոգի պատճառ է հյուսիսային Աֆրիկայից ներթափանցած տաք օդը: Այն Կենտրոնական Եվրոպայում բարձր ճնշման պատճառ է դարձել: Սպասվում է, որ Ֆրանսիայի հարավում՝ Գար, Վոկլյուզ, Էրո եւ Բուշ դյու Ռոն շրջաններում ուրբաթ ջերմաստիճանը 42° С-ից մինչեւ 45° С. կհասնի:
Ֆրանսիայի իշախնությունները ուժեղացրել են ջրի օգտագործման սահմանափակումները ջերմայի ալիքի դեմ հետեւանքների պայքարի համար: Տասնյակ դպրոցներ փակվել են:
Առողջապահության նախարար Ագնես Բուզինն ասել է, որ անհագստացած է ուժեղ շոգի պատճառով արտակարգ ծառայություններին զանգերի թվի ավելացումից:
Ֆրանսիայում շոգը ռեկորդներ է սահմանում

Франция может побить рекорд самой высокой температуры воздуха за всю историю период сильной жары, которая охватила всю Европу на этой неделе. Текущий рекорд – 44.1C, передает BBC.
Национальная метеорологическая служба Франции выпустила беспрецедентное красное предупреждение для четырех регионов на юге страны.
Сильная жара накрыла всю Европу. Германия, Франция, Польша и Чешская Республика зафиксировали свои самые высокие температуры в июне, а в Испании пожарные борются с наихудшими за последние 20 лет каталонскими пожарами.
Метеорологи утверждают, что причиной жары является горячий воздух, поступающий из северной Африки, что вызвано высоким давлением в Центральной Европе и штормом над Атлантикой.
Ожидается, что на юге Франции в районах Гар, Воклюз, Эро и Буш-дю-Рон в пятницу температура достигнет от 42 ° С до 45 ° С.
Французские власти усилили ограничения на использование воды для борьбы с последствиями тепловой волны. Сотни школ были закрыты.
Министр здравоохранения Агнес Бузин сказала, что она обеспокоена увеличением числа звонков на номера экстренных служб в результате сильной жары.
Жара во Франции бьет рекорды