Իսրայելը չի մասնակցի Միջուկային անվտանգության գագաթաժողովին
Ամերիկայի պաշտոնական դեմքերը հայտարարում են, թե ինչու է Իսրայելի վարչապետը չեղյալ հայտարարել մյուս շաբաթ ծրագրված այցը Վաշինգտոն, որտեղ պետք է տեղի ունենա Միջուկային անվտանգության գագաթաժողովը։ Մասնավորապես ԱՄՆ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյմս Ջոնսն ասել է, որ Իսրայելի վարչապետը չի ցանկացել միջուկային զենքի չտարածման վերաբերյալ գագաթաժողովի թեմայի փոփոխության պատճառ դառնալ։
Ինչպես տեղեկացնում է «1news.az»-ը, Բենյամին Նատանյահուն իր այցը չեղյալ է հայտարարել այն բանից հետո, երբ հայտնի է դարձել, որ Թուրքիայի և Եգիպտոսի գլխավորությամբ մի խումբ երկրներ մտադիր են գագաթաժողովին հարց բարձրացնել Իսրայելի միջուկային զենքի վերաբերյալ։
Երկար տարիներ Իսրայելի պաշտոնական դիրքորոշումն այն է, որ Իսրայելը ո՛չ հաստատում, ո՛չ ժխտում է միջուկային զենքի առկայությունը։

Израиль не примет участие в Саммите по ядерной безопасности
Американские официальные лица заявляют, что понимают, почему премьер-министр Израиля отменил запланированную на следующую неделю поездку в Вашингтон, где должен состояться Саммит по ядерной безопасности. В частности, советник по национальной безопасности США Джеймс Джонс сказал, что израильский премьер не захотел быть причиной смены темы саммита, на котором должны обсуждаться проблемы нераспространения ядерного оружия и материалов.
Как сообщает «BBC», Биньямин Нетаньяху отменил свою поездку после того, как стало известно, что группа стран во главе с Турцией и Египтом намерены поднять на саммите вопрос о наличии у Израиля ядерного оружия.
Официальная позиция Израиля на протяжении многих лет заключается в том, чтобы не подтверждать и не опровергать наличие у него ядерного арсенала.