Ղարաբաղին որպես բանակցային կողմ վերադարձնելու համար բանակցությունների օրակարգը պետք է փոխվի՞
-Այսօր Ղարաբաղի իշխանությունները մեծ հաշվով Հայաստանի կողմից վարվող քաղաքականության պատանդնեն, և նաև հաշվի առնելով Հայաստանում առկա ներքաղաքական իրավիճակը՝ ես չեմ կարծում, թե Ղարաբաղի իշխանություններն այսօր իրոք ունակ են վարելու ակտիվ քաղաքականություն,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով ղարբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի մասին՝ ասել է Լեռնային Ղարաբաղի նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը։
Նրա խոսքերով՝ չարժե, որ Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունը մասնակցի ներկա պահին ընթացող բանակցություններին այս օրակարգով։
-Բանակցային օրակարգը պետք է փոփոխությունների ենթարկվի։ Ներկայիս բանակցային օրակարգը ելնում է այն հանգամանաքից (թեև դա ասված չէ), թե Հայաստանն է պատերազմ հրահրողը, և հայկական կողմն է պատասխանատվություն կրում։ Եվ խնդիրն էլ պետք է լուծվի հետևյալ կերպ. իր իսկ տարածքների մի մասը Լեռնային Ղարաբաղը պետք է հանձնի Ադրբեջանին, պետք է հանդուրժի ադրբեջանցիների վերադարձը այդ տարածքներ և մնա սպասումների մեջ, թե արդյոք միջազգային հանրությունը երբևէ կնախաձեռնի՞ և այնուհետ կճանաչի՞ անկախության հանրաքվեն,-նշել է ԼՂՀ նախկին արտգործնախարարը։
Արման Մելիքյանը պնդել է, որ այս տրամաբանությունը հենված է խեղված ժամանակագրության վրա։
-Ներառված չէ այն հանգամանքը, որ իրական հակամարտությունը սկսվել է 1988թ., և սկզբում այն ունեցել է զուտ քաղաքական բնույթ՝ այսինքն հայկական կողմը՝ արցախահայությունը, քաղաքական խնդիր է բարձրացրել, ապա դրան հակադրձվել են Սումգայիթի ջարդերն ու 4 տարի շարունակ տեղի ունեցած ցեղասպան գործողությունները։ Այսօրվա բանակցային օրակարգով՝ հակամարտությունը փաստացի սկսում է 1992թ.-ից, այն էլ այն պահից, երբ ադրբեջանցիները սկսեցին իրական կորուստներ ունենալ հատկապես տարածքային առումով։ Սա է, որ հայկական կողմը ժամանակին թույլ է տվել և այսօր պետք է շտկի,-պարզաբանել է նա։
Նրա խոսքերով՝ այդ սխալը շտկելը Հայաստանի խնդիրն է, և երբ այն կհարթվի, կգա բանակցային անմիջական կողմ դառնալու Լեռնային Ղարաբաղի ժամանակը։
-Ե՛վ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը, և՛ Ղարաբաղը միմյանց հետ բանակցելու խնդիրներ ունեն, բայց այդ բանակցությունները պետք է ընթանան իրական ժամանակագրության վրա հիմնվելով, հակամարտության իրական պատճառները բացահայտելու, իրական մեղավորներին մատնանշելու միջոցով։ Եթե մենք վերադառնանք ճշգրիտ ժամանակագրությանը, ապա պարզ կդառնա, թե ո՞վ է բռնություններ կիրառողը եղել, ո՞վ է նախահարձակը եղել և ո՞վ է էթնիկ զտումներն իրականացրել։ Եվ հիմնվելով դրա վրա՝ արդեն կարող են փարձել գտնել և՛ արդարացի, և՛ փոխընդունելի որոշումներ ու լուծումներ։ Սակայն գնալ միակողմանի զիջումների՝ այդ պատրաստակամությունը աշխարհին ներկայացնլու ճանապարհով՝ կարծում եմ արդյունավետ չէ,-ընդգծել է Արման Մելիքյանը։
Նա պնդել է, որ այդ ճանապարհով գնալը պարզապես բարոյալքության է հանգեցնում թե՛ հասարակության մեջ, թե՛ բանակում, թե՛ նաև Սփյուռքում։
-Այսօր Ղարաբաղի իշխանությունները մեծ հաշվով Հայաստանի կողմից վարվող քաղաքականության պատանդն են, և նաև հաշվի առնելով Հայաստանում առկա ներքաղաքական իրավիճակը՝ ես չեմ կարծում, թե Ղարաբաղի իշխանություններն այսօր իրոք ունակ են վարելու ակտիվ քաղաքականություն,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով ղարբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի մասին՝ ասել է Լեռնային Ղարաբաղի նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը։

Для возвращения Карабаха за стол переговоров должна смениться повестка переговоров?
«Сегодня власти Карабаха по большому счету являются заложниками проводимой Республикой Арменией политики. Учитывая царящую в Армении внутриполитическую ситуацию, я не считаю, что сегодня власти Карабаха действительно способны вести активную политику», - говоря о процессе урегулирования Карабахского конфликта, сказал бывший министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Арман Меликян.
По его словам, не стоит, чтобы НКР участвовал в переговорах с нынешней повесткой.
«Повестка переговоров должна подвергнуться изменениям. Нынешняя повестка переговоров исходит из того обстоятельства (хотя об этом и не говорится), что Армения является зачинщиком войны и армянская сторона несет ответственность. Кроме того, согласно нынешней повестке, проблема должна решиться следующим образом: Арцах должен вернуть часть своей же территории Азербайджану, должен смириться с возвращением азербайджанцев на данные территории и жить в ожидании того, предпримет ли когда-нибудь международное сообщество и затем признает ли референдум независимости», - отметил бывший министр иностранных дел НКР.
Арман Меликян утверждает, что данная логика опирается на искаженную хронологию.
«Не учтено то обстоятельство, что настоящий конфликт начался в 1988г, и вначале он носил чисто политический характер, то есть армянская сторона, армянство Арцаха подняло политическую проблему, а потом этому были противопоставлены погромы армян в Сумгаите и продолжающиеся 4 года подряд геноцидальные действия. Согласно сегодняшней повестке переговоров конфликт фактически начался с 1992г, причём с того момента, когда азербайджанцы стали нести потери в территориальном плане. Вот что упустила Армения в своё время и теперь должна исправить», - разъяснил он.
По его словам, исправление этой ошибки - задача Армении, и когда она будет исправлена, тогда наступит черёд Нагорного Карабаха стать неотъемлемой частью переговоров.
«И Армения, и Азербайджан, и Карабах имеют проблемы для переговоров, но эти переговоры должны проходить, опираясь на реальную хронологию, на истинные причины конфликта, указывая настоящих виновников. Если мы вернёмся к точной хронологии событий, то станет ясно, кто применял насилие, кто был агрессором, кто осуществлял этнические чистки. И основываясь на это, уже могут попытаться найти, как справедливые, так и взаимоприемлемые решения. Однако, я думаю, что нерезультативно идти на односторонние уступки, представлять миру готовность к этому», - подчеркнул Арман Меликян.
Экс-министр иностранных дел НКР убежден, что данный путь попросту приводит к деморализации общества, армии и Диаспоры.