Որտե՞ղ են ամառում «բնապահպանները», կամ Ամուլսարն անկախացել է ՀՀ–ից
Ամուլսարի շուրջ իրադարձությունները հետաքրքիր ընթացք են ստանում։ Պարզվում է, որ Ամուլսարն անկախացել է ՀՀ–ից։ Այնտեղ չի գործում մեր օրենսդրությունը, չի գործում պետության լեգիտիմ հարկադրանքի ինստիտուտը, և անկարող է ոստիկանությունը։
Հիմա՝ ամեն ինչ հերթով, բայց մինչ այդ «բնապահպանական» զեղում։
Ի՞նչ արժե Սևանի համար լացը
Եթե հիշում եք, Ամուլսարի ոսկու հանքի շահագործման դեմ հանդես եկող «բնապահպանները» պնդում էին, որ հանքը կվնասի Սևանա լճին ու շրջակա ջրային ավազանին, և հենց այդ պատճառով էլ իրենք դեմ են, որպեսզի «Լիդիան Արմենիան» կյանքի կոչի Հայաստանի խոշորագույն ներդրումային ծրագիրը։
Հանքի վնասը Սևանա լճին չի ապացուցվել, բայց «բնապահպաններն», իբր, Սևանի դարդն էին անում ավանսով։
Ուշագրավն այն է, որ Սևանն արդեն վնասվել է ու կանաչել։ Սևանի համար ոտքի են ելել տեղացիները, բայց մի կենդանի «բնապահպան» չկա, որ իր մազերը պոկի կամ շորերը պատառոտի Սևանա լճի մերձակայքում՝ հանուն Սևանի։ Փոխարենը՝ նրանք նույն բանն անում են ... Ամուլսարում։
Հետևությունը մեկն է՝ «բնապահպանների» դարդը ոչ թե Սևանն է, այլ կասկածելի տեղից Ամուլսարի հանքի դեմ ուղղորդվող արշավից իրենց փայը պոկելը։
«Ամուլսարի հանրապետություն»
Դատարանը վերջերս որոշում էր կայացրել այն մասին, որ Ամուլսարի հանքի ճանապարհ փակողներին պետք է հեռացնել տարածքից՝ այդպիսով բավարարելով «Լիդիանի» հայցը։ Ոստիկանությունը, սակայն, քայլ չի անում, իսկ եթե անում էլ է, ապա արժանանում է դիմադրության ու հետ շպրտվում։
Երկու օր առաջ, օրինակ, ցուցարարները թույլ չեն տվել տարածք մուտք գործել ՀՀ քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչներին։ Վրա հասած ոստիկանությանն էլ «պասլատ են արել»։
Սա երկու բան է նշանակում՝
կամ Ամուլսարն անկախացել է ՀՀ–ից, ու այնտեղ չեն գործում օրենքները, և ոստիկանության գործողությունը համարվում է ոտնձգություն Ամուլսարի նկատմամբ ու արժանանում դիմադրության «Ամուլսարի քաղաքացիների» կողմից,
կամ էլ կառավարությունը ոստիկանությանը չի տալիս հրահանգ՝ լեգիտիմ ուժ կիրառել ու ապահովել ՀՀ օրենսդրության պահանջները, ինչը բազում կասկածների ու ենթադրությունների տեղիք է տալիս։

Где «летуют» «экологи» или Амулсар приобрел независимость от РА
Развития вокруг Амулсара приобретают интересный ход. Выясняется, что Амулсар приобрел независимость от РА. Здесь не действуют наше законодательство и институт легитимного государственного принуждения – полиция здесь бессильна.
А теперь – всё по порядку, но с небольшим «экологическим» отклонением.
Чего стоит плач по Севану?
Если помните, то выступающие против эксплуатации злотого рудника Амулсар «экологи» заверяли, что прииск нанесет урон озеру Севан и прилегающему водному бассейну, и поэтому они против реализации компанией «Lydian Armenia» крупнейшего в Армении инвестиционного проекта.
Вредоносность рудника для Севана доказана не была, но «экологи» якобы переживали за озеро авансом.
Примечательно то, что урон Севан уже понес, начав «цвести» от водорослей. На ноги встали местные жители, но ни один живой «эколог» так и не начал рвать на себе волосы или одежду вблизи Севана – на тему будущего озера и его экологического состояния. Вместо этого они делают то же самое у… Амулсара.
Вывод один: переживают «экологи» не за Севан, а за возможность умыкнуть свою долю от развернутой против Амулсара кампании. Кампании, координируемой из сомнительного центра.
«Республика Амулсар»
Суд недавно принял решение о том, что перекрывших дорогу к Амулсару активистов нужно вывести с территории, удовлетворив тем самым иск «Lydian». Однако полиция не предпринимает никаких шагов, а если и предпринимает, то встречает сопротивление и уходит ни с чем.
Например, 2 дня назад демонстранты не позволили пройти на территорию рудника представителям Следственного комитета РА. Пришедшую же на помощь полицию они «отправили восвояси».
Это означает 2 вещи:
или Амулсар приобрел независимость от РА, и законы здесь не действуют, поэтому шаги полиции здесь считаются посягательством в отношении Амулсара и удостаиваются сопротивления со стороны «граждан Амулсара»,
или правительство не дает полиции распоряжения применить легитимную силу и обеспечить исполнение требований законодательства РА, что оставляет место для множества подозрений и предположений.