Թուրքական և ադրբեջանական լրատվամիջոցները տարբեր տեղեկություններ են հրապարակում Սարգսյան-Էրդողան հանդիպման վերաբերյալ։ Մասնավորապես նշվում է, թե Թուրքիայի վարչապետՌեջեփ Էրդողանըվերջնագիր է ներկայացրել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ նշելով, որ Անկարան Լեռնային Ղարաբաղի հարցում մինչև վերջ պաշտպանելու է Ադրբեջանի շահերը և ոչ մի հետքայլ չի կատարելու։ Իսկ երբ հայկական կողմը Էրդողանին հիշեցրել է, որ արձանագրություններում Ղարաբաղի մասին խոսք չկա, նա հայտարարել է, որ անկախ դրանից՝ թուրքական կողմը այդ հարցի կարգավորման ուղղությամբ գործնական քայլեր է ցանկանում տեսնել։
Տեղեկացվում է նաև, որ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն, մեկնաբանելով Սարգսյան-Էրդողան հանդիպումը, ասել է, թե ԼՂ-ի հարցը հիմնականն է եղել։
«Մեր վարչապետը շատ է հետաքրքված ԼՂ-ի հակամարտության նրբերանգները Հայաստանի ղեկավարին ներկայացնելու հարցում։ Մենք կարծում ենք, որ Ադրբեջանը Կովկասի խնդիրների լուծման անբաժանելի մասն է, և գործընթացից նրան դուրս մղելու մասին խոսք անգամ լինել չի կարող»,-հայտարարել է Դավութօղլուն և ընդգծել, որ ցյուրիխյան արձանագրությունների թիրախներից մեկն էլ Ադրբեջանի «գրավյալ» տարածքների ազատագրումն է եղել։
Թե ի՞նչ է իրականում Էրդողանը ասել Սարգսյանին, և թե Սարգսյան-Էրդողան հանդիպման ժամանակ ԼՂ-ի վերաբերյալ հատկապես ի՞նչ է խոսվել, ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունից ճշտել չհաջողվեց։ Այնտեղից «7օր»-ին խոստացել են, որ հնարավորության դեպքում անպայման կպատասխանեն մեզ հետաքրքրող հարցերին։
Ի՞նչ է ասել Էրդողանը ՀՀ նախագահին
Թուրքական և ադրբեջանական լրատվամիջոցները տարբեր տեղեկություններ են հրապարակում Սարգսյան-Էրդողան հանդիպման վերաբերյալ։ Մասնավորապես նշվում է, թե Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Էրդողանը վերջնագիր է ներկայացրել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ նշելով, որ Անկարան Լեռնային Ղարաբաղի հարցում մինչև վերջ պաշտպանելու է Ադրբեջանի շահերը և ոչ մի հետքայլ չի կատարելու։ Իսկ երբ հայկական կողմը Էրդողանին հիշեցրել է, որ արձանագրություններում Ղարաբաղի մասին խոսք չկա, նա հայտարարել է, որ անկախ դրանից՝ թուրքական կողմը այդ հարցի կարգավորման ուղղությամբ գործնական քայլեր է ցանկանում տեսնել։

Турецкие и азербайджанские СМИ распространяют различные сведения о встрече Саргсян -Эрдоган. В частности сообщается, что премьер Турции Реджеп Эрдоган выдвинул ультиматум президенту РА Сержу Саргсяну, отметив, Анкара в вопросе Нагорного Карабаха будет до конца защищать интересы Азербайджана и не отступит. А когда армянская сторона напомнила Эрдогану, что в протоколах ни слова не говорится о Карабахе, он заявил, что независимо от этого Турция хочет видеть реальные шаги в урегулировании этой проблемы.
Сообщается также, что министр иностранных дел Турции Ахмед Давудоглу, комментируя встречу Саргсян-Эрдоган, сказал, что основной темой на ней был Карабахский вопрос.
«Наш премьер-министр очень заинтересован в представлении тонкостей Карабахского конфликта президенту Армении. Мы считаем, что Азербайджан является неотъемлемой частью решения проблем на Кавказе, и речи об отстранении его от процесса не может быть», - заявил Давудоглу и подчеркнул, что одной из основных мишеней Цюрихских протоколов было освобождение неподконтрольных Азербайджану территорий.
Отметим, что нам не удалось выяснить из пресс-службы президента РА, что в действительности сказал Эрдоган Саргсяну во время встречи и, что именно говорилось о Карабахской проблеме. Нам пообещали, что при возможности обязательно ответят на интересующие нас вопросы.
Что сказал Эрдоган президенту РА?