ՍԴ նախագահը Փաշինյանի գնահատականները քաղաքական է համարում և հրաժարվում է մեկնաբանել վարչապետի գնահատականները (տեսանյութ)
Սահմանադրական դատարանի (ՍԴ) նախագահ Հրայր Թովմասյանը բարձր դատարանում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գնահատականները համարում է քաղաքական և հրաժարվում դրանք մեկնաբանել:
«Ես քաղաքական հայտարարությունները չեմ մեկնաբանում, ես մեկնաբանում եմ իրավական ակտերը»,-հայտարարեց Թովմասյանը այսօր առավոտյան «Ազատության» հետ զրույցում:
Կարծիքներ են հնչում, որ ՍԴ-ում ստեղծված իրավիճակի ելքերից մեկն էլ Հրայր Թովմասյանի և վեց անդամի հրաժարականն է: Պատրա՞ստ է հրաժարական տալ, «Ազատություն»-ը հետաքրքրվեց Հրայր Թովմասյանից:
«Բացառո՞ւմ եք, որ Սահմանադրական դատարանի անդամները, Դուք հրաժարական տաք», այս հարցին ՍԴ նախագահն արձագանքեց․ «Ինչպե՞ս: Իսկ Դուք բացառո՞ւմ եք, որ վաղը երկրաշարժ կլինի Հայաստանում: Դուք բացառո՞ւմ եք, որ վաղը աշխարհը շուռ կգա»:

Председатель КС не стал комментировать заявления премьер-министра (видео)
Председатель Конституционного суда (КС) Грайр Товмасян сегодня отказался комментировать заявления, сделанные премьер-министром Николом Пашиняном в эксклюзивном интервью «Азатутюн ТВ» накануне.
«Я не комментирую политические заявления, я комментирую правовые акты», – заявил Товмасян в беседе с Радио «Азатутюн».
На вопрос, идут ли обсуждения по поводу его отставки, председатель Конституционного суда возразил: «А там такое было?»
На вопрос, как он представляет себе решение в сложившейся ситуации, Грайр Товмасян ответил так: «Повторяю, я не решаю политические вопросы. Остальное есть в нашем заявлении».
«Когда я посчитаю, что в этом есть необходимость, я дам интервью», – отметил Товмасян.
На вопрос, исключает ли он, что члены Конституционного суда уйдут в отставку, Грайр Товмасян ответил так: «А Вы исключаете, что завтра в Армении произойдет землетрясение? Вы исключаете, что завтра мир перевернется? Ваш вопрос того же порядка. Спасибо».