Վերաքննիչը մերժեց Ռոբերտ Քոչարյանի գույքի և բանկային հաշիվների կալանքի հարցով դատախազության բողոքը
ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գույքի վրա դրված կալանքի հարցով դատաքննությունն ավարտվել է։ Դատարանը՝ դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի նախագահությամբ, այսօր որոշեց մերժել Ռոբերտ Քոչարյանի գույքի վրա դրված կալանքի վերաբերյալ դատավոր Դանիբեկյանի կայացրած որոշման դեմ դատախազության կողմից բերված բողոքի քննությունը։
Բողոքը ներկայացնող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը գտնում էր, որ Ռ․ Քոչարյանի գույքի վրա դրված կալանքն իրավաչափ է։ Նրա խոսքով, արգելանք է դրվել քաղաքացիական հնարավոր հայցերով և դատական հնարավոր ծախսերի համար։ Նշենք, որ դատական ծախսերն այս պահի դրությամբ չեն գերազանցում 900 հազար դրամը։ Բացի այդ, քաղաքացիական հայց չի ներկայացվել։
Ռ․ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանն իր հերթին նշեց, որ առ այսօր քրեական գործում առկա չէ դատավարական որևէ փաստաթուղթ, որով ներկայացվել է իր պաշտպանյալի գույքի վրա դրված կալանքի իրավաչափությունը։ Դատախազների և քննիչի գործողությունների արդյունքում վերջին մեկ տարվա ընթացքում Ռ․ Քոչարյանի գույքը գտնվում է կալանքի տակ։
Անտրամաբանական է նաև, որ անձնագրի հետ միասին առգրավված է Ռ․ Քոչարյանի նույնականացման քարտը, ինչը կարող էր պատճառաբանված լինել միայն նրա կեղծ լինելու դեպքում։
Պաշտպանական կողմը գտնում է, որ առաջին ատյանի դատարանի որոշումն պատճառաբանված և իրավաչափ է, և դատախազների բողոքը ենթակա է մերժման։

Суд отклонил жалобу прокуратуры касательно ареста имущества Роберта Кочаряна (видео)
Апелляционный суд Армении отклонил в среду жалобу прокуратуры на решение суда первой инстанции, признавшего нарушение прав экс-президента страны Роберта Кочаряна при наложении ареста на его имущество.
«Отклонить поданную генеральной прокуратурой жалобу на решение суда первой инстанции. Оставить в силе решение суда первой инстанции», – сказал, оглашая решение судья Апелляционного суда Арсен Никогосян.
Напомним, что 7 июня суд общей юрисдикции Еревана во главе с судьей Анной Данибекян принял решение частично удовлетворить ходатайство защиты Кочаряна о снятии ареста с имущества экс-президента Армении, зафиксировав нарушения его прав.
Арест на имущество и банковские счета Роберта Кочаряна был наложен 30 июля 2018 года, через четыре дня после предъявления ему обвинения в рамках уголовного дела по событиям 1 марта 2008 года.