Բորիս Ջոնսոնն իր կրտսեր եղբորը փոխնախարար է նշանակել
Մեծ Բրիտանիայի նոր վարչապետ Բորիս Ջոնսոնն իր կրտսեր եղբորը՝ Ջո Ջոնսոնին, որը նախկինում տրանսպորտի փոխնախարար է եղել, նշանակել է բիզնեսի, էներգետիկայի ու արդյունաբերության ռազմավարության հարցերով փոխնախարարի պաշտոնում, գրում է evolvepolitics.com-ը:
Ջոնսոնը, ստանձնելով վարչապետի պարտականությունները, Մեծ Բրիտանիայի ժամանակակից պատմության մեջ առանց իշխող կուսակցության փոփոխության կառավարության կազմում ամենամասշտաբային փոփոխություններն է իրականացրել:
Պակիստանցի ներգաղթյալների ընտանիքում ծնված 49-ամյա Սաջիդ Ջավիդը նշանակվել է ֆինանսների, Փրիթի Պատելը՝ ներքին գործերի, Դոմինիկ Ռաաբը՝ արտաքին գործերի, Բեն Ուոլոսը՝ պաշտպանության, Լիզ Թրուսսը՝ առևտրի նախարար: Սթիվեն Բարքլեյը մնացել է Brexit-ի նախարարի պաշտոնում, իսկ պաշտպանության նախկին նախարար Գևին Ուիլիամսոնը ստանձնել է կրթության նախարարի պարտականությունները:

Борис Джонсон назначил младшего брата на пост замминистра по бизнесу
Новый британский премьер Борис Джонсон 24 июля назначил своего младшего брата Джо Джонсона на пост заместителя министра по делам бизнеса, энергетики и индустриальной стратегии. Об этом сообщает РИА «Новости».
До этого родственник премьера занимал должность заместителя министра транспорта.
Борис Джонсон вступил в должность 24 июля. В своей программной речи он заявил, что настроен осуществить «Brexit» 31 октября «без всяких «но».
Из-за несогласия с его идеей свои посты покинули как минимум 14 членов кабинета министров, в том числе министр иностранных дел Джереми Хант, которого Джонсон хотел сократить, как только станет главой правительства.
Джонсон ранее возглавлял британский МИД. Ему пришлось покинуть пост из-за разногласий по «Brexit» с Терезой Мэй, которая на тот момент была главой правительства.