Փաշինյանի վարկանիշի անկման զոհերի ոչ ամբողջական ցանկը
Ամուլսարի հարցում նա սխալը սխալի հետևից է անում ու չի կարողանում սեփական որոշումը կյանքի կոչել։ Նա մնացել է սեփական «պրիոմի» տակ։ Ասել էր, որ կառավարության դուռը ժողովորդինն է, ինչ ուզեն՝ կանեն, հիմա պողոսները ջարդում են նրա դուռը։
Փաշինյանը հասկանում է, որ Ամուլսարը դարձել է առիթ, որպեսզի և՛ իր ոխերիմ թիմակիցները, և՛ պաշտոնական ընդդիմախոսները հարձակվեն։ Հասկանում է, բայց այդքան «դուխ» չունի, որ որոշում կայացնի։
Փաշինյանը զգում է, որ իր վարկանիշը գահավիժում է։ Նա փորձում է զոհեր տալ ու թամաշաներ սարքել, որպեսզի կանգնեցնի այդ գահավիժումը։
Ստորև ներկայացնենք փաշինյանական վարկանիշի անկման զոհերի ոչ ամբողջական ցանկը.
1. Մարիամ Փաշինյան
Նիկոլի ավագ դուստրը փորձեց Ամուլսարի պատմությունից հետո իր վրա վերցնել կրակը, բայց, ցավոք, կրակն ընկավ հոր պատճառով։
2. Բաբկեն Թունյան
«Իմ քայլը» խմբակցության ոչ անասնաֆերմայական հատվածի ներկայացուցիչ պատգամավորը իրերը կոչեց իրենց անվանումներով, որպեսզի հիմնավորի Փաշինյանի որոշումը Ամուլսարի պահով։ Նա իրենց ընտրազանգվածին դիպուկ բնորոշում տվեց, բայց անուղղակիորեն հարվածեց նաև շեֆին, քանզի «անգրագետ Պողոսն իր անգրագետ բազմանդամ ընտանիքով» ձևակերպումը շատ բազմաշերտ էր։
Թունյանը հետո ստիպված էր մի փոքր նահանջել իր հայտարարությունից ու այդպիսով հարվածներ ստանալ բոլոր կողմերից։
3. Ստամբուլյան կոնվենցիա
«Իմ քայլը» բազմագույն կամ գույնզգույն խմբակցություն է։ Փաշինյանի քաղաքական ու գաղափարական հենարան հանդիսացողների մեջ մեծամասնություն են կազմում Ստամբուլյան կոնվենցիայի կողմնակիցները։
Փարիզի հյուրանոցում սուրճ մատուցող հայ երիտասարդի հետ շփվելուց հետո Փաշինյանը վերջնականապես կողմնորոշվել էր դեպի Ստամբուլյանը, բայց հիմա նա վախից հետաձգել է դրա վավերացման գործընթացը։
4. Գագիկ Խաչատրյան
ՊԵԿ նախկին ղեկավարին ձերբակալել են՝ մինչ այդ հոտոտելով նրա բնակարանը։ Թե ինչ պետք է գտնեին Խաչատրյանի ամառանոցում, կիմանա միայն Ամուլսարի տակ մնացած Նիկոլը։
Ակնհայտ է, որ Խաչատրյանին ձերբակալել են Ամուլսարի թեմային զուգահեռ՝ թամաշա ապահովելու համար։ Համ էլ աղմկահարույց հայտարարություններ անելու համար, որպեսզի ցույց տան, որ Փաշինյանը ոչ պակաս յակոբինյան է, քան թուրք–ադրբեջական փողերով Հայաստանում յակոբինյանություն անող թրքաբոլշևիկները՝ 5–րդ շարասյունը։
5. Արցախ
Ամուլսարի հարցով սորոսականների կողմից գրոհի ենթարկվելուց հետո Փաշինյանը որոշեց բարտերի գնալ։ Նա պետական բյուջեից փող հատկացրեց սորոսականներին՝ Արցախում ընտրությունների ժամանակ դիտորդական առաքելություն իրականացնելու, իսկ իրականում գործակալական ցանց ու համակիրների բանակ ստեղծելու համար։
33 միլիոն դրամի ու Արցախում ՀՀ իշխանությունների հովանու ներքո գործելու հնարավորության դիմաց սորոսականներից ոմանք, մասնավորապես Շվոնդեր–Դանիելը, սկսեցին պաշտպանել Ամուլսարի հանքը շահագործելու փաշինյանական որոշումը։
Այդպիսով Փաշինյանը զոհաբերեց Արցախը՝ հանուն աթոռի գործարքի գնալով հակաարցախյան ուժերի հետ։
6. Ամուլսար
Հանքի շահագործման հարցը նույնպես զոհաբերվել է Փաշինյանի վարկանիշի անկմանը։
Կարելի է հեշտությամբ կռահել, որ էլի մի քանի «փամփուշտներ» կան, որոնք Փաշինյանը առաջիկայում կկրակի՝ սեփական վարկանիշի տապալումը կանխելու համար, բայց դա չի փրկի իրեն, քանզի ջրերը վաղուց գնացել են, իսկ Աննուշկան ձեթը թափել է։

Неполный список жертв падения рейтинга Пашиняна
Он допускает в вопросе Амулсара одну ошибку за другой и не может реализовать собственное решение. Он остался под своим же приемом. Он некогда заявил, что двери в здание правительства принадлежат народу, который может делать с ними всё, что захочет, и теперь погосы ломятся в его дверь.
Пашинян понимает, что Амулсар стал поводом, чтобы на него набросились как его заклятые соратники, так и официальные оппоненты. Понимает, что не имеет столько духа, чтобы принять решение.
Пашинян чувствует, что его рейтинг идет под откос. Он пытается принести жертвы и устроить шоу, чтобы остановить это падение.
Ниже приведен неполный список жертв падения рейтинга Пашиняна:
1. Мариам Пашинян
После истории с Амулсаром старшая дочь Никола попыталась вызвать огонь на себя, но, к сожалению, попала из-за отца впросак.
2. Бабкен Тунян
Представляющий «нескотофермный» сегмент альянса «Мой шаг» этот депутат назвал вещи своими именами, чтобы обосновать решение Пашиняна по части Амулсара. Он довольно метко охарактеризовал свой электорат, косвенно ударив также по своему шефу, так как формулировка «безграмотный Погос со своим многочисленным безграмотным семейством» была многозначительной.
Тунян затем был вынужден немного отступить от своего заявления и получить тем самым удары со всех сторон.
3. Стамбульская конвенция
«Мой шаг» – разноцветная или радужна фракция. Среди являющихся политической и идейной опорой Пашиняна субъектов большинство составляют сторонники Стамбульской конвенции.
После общения с подававшим в парижском отеле кофе молодым человеком Пашинян окончательно определился в сторону Стамбульской конвенции, но сейчас из страха отсрочил процесс ее ратификации.
4. Гагик Хачатрян
Бывшего главу Комитета госдоходов задержали, проведя до этого обыск в его доме. Что же должны найти в особняке Хачатряна, известно лишь оставшемуся под Амулсаром Николу.
Очевидно, что Хачатряна задержали параллельно теме Амулсара, чтобы обеспечить шоу. Кроме того, чтобы сделать громкие заявления и показать, будто Пашинян является не меньшим якобинцем, чем занимающиеся в Армении якобинством на турецко-азербайджанские деньги туркобольшевики – 5-я колонна.
5. Арцах
Подвергшись нападкам в вопросе Амулсара со стороны соросовцев, Пашинян решил пойти на бартер. Он выделил им из госбюджета деньги на осуществление наблюдательной миссии на выборах в Арцахе, а в реальности – на формирование агентурной сети и армии сторонников.
Взамен 33 млн драмов и возможности действовать в Арцахе под покровительством властей РА некоторые из соросовцев, в частности Швондер-Даниэл, начали защищать пашиняновское решение по санкционированию эксплуатации рудника Амулсар.
Тем самым Пашинян пожертвовал Арцахом, пойдя ради своего кресла на сделку с антиарцахскими силами.
6. Амулсар
Вопрос эксплуатации рудника тоже был принесен в жертву падению рейтинга Пашиняна.
Можно с легкостью догадаться, что есть также несколько других «патронов», которые Пашинян применит в ближайшее время, чтобы предотвратить обвал собственного рейтинга, но это его не спасет, так как поезд уже давно ушел, а Аннушка пролила масло.