Վարչապետը փորձում է սեփականաշնորհել դատական իշխանությունը և քաղաքական հետապնդումներ իրականացնել․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ)
Ռոբերտ Քոչարյանի գործը քաղաքական ու պետական կարևոր հարց է, և բոլորն էլ հասկանում են, որ գործի իրավական մասը ձևական բնույթ է կրում. մենք գործ ունենք քաղաքական պատվերի և քաղաքական ուղղորդման հետ: ՍԴ-ի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում ասաց Պոլիտէկոնոմիա հետազոտական ինստիտուտի տնօերն Անդրանիկ Թևանյանը:
«Հայաստանի նորանկախ պատմության մեջ սա բացառիկ է, երբ գործը կապված է նախագահի հետ և բացառիկ դեպք է նաև այն, որ գործադիր իշխանությունը ցանկանում է ամեն կերպ ճնշում գործադրել ՍԴ-ի վրա: Այնպես որ, այստեղ քաղաքական զուգահեռ գործընթացներ կան, որոնք նաև իրավական փաթեթավորում են ստացել»,-ասաց Թևանյանը:
Հիշեցնենք, որ Սահմանադրական դատարանն այսօր քննելու է «Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի 135-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 35-րդ հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» հարցը: Միաժամանակ, նախքան դիմումի քննությունը բողոքի տարբեր ակցիաներ են ընթանում Սահմանադրական դատարանի դիմաց:
Թևանյանի խոսքով՝ ակնհայտ է, որ այս հարցով ճնշումներ կան Սահմանադրական դատարանի վրա. դրանք սկսվեցին դատարանները շրջափակելու մասին կոչով և շարունակվեցին ՍԴ դատարանի վրա հարձակումներ գործելով:

Премьер пытается приватизировать судебную власть и осуществить политические преследования – Андраник Теванян (видео)
Дело Роберта Кочаряна – важный политический и государственный вопрос, и все понимают, что правовая сторона дела носит формальный характер – мы имеем дело с политическим заказом. Об этом в беседе с журналистами перед зданием Конституционного суда РА заявил директор исследовательского института «Политэкономия» Андраник Теванян.
«В истории новонезависимой Армении это исключительный случай, когда дело связано с президентом и исполнительная власть всячески стремится оказать давление на КС. Так что, здесь протекают также параллельные политические процессы, которые получили в том числе правовое обрамление», – сказал Теванян.
Напомним, что сегодня в Конституционном суде началось рассмотрение вопроса соответствия Конституции ст.35 и ч.2 ст.135 Уголовно-процессуального кодекса на основании заявления 2-го президента РА Роберта Кочаряна.
По словам Теваняна, очевидно, что в связи с данным вопросом на Конституционный суд оказывается давление: оно началось с призыва к блокированию зданий судов и продолжилось нападками на КС.