Ղրղզստանում կալանք են դրել Աթամբաևի կառուցած մզկիթի վրա
Բիշքեկի Պերվոմայսկի շրջանային դատարանը կալանք Է դրել Ղրղզստանի նախկին նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաեւի կառուցած մզկիթի վրա: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 3-ին ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել են հանրապետության Գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությունում:
Ինչպես ճշտել են հսկողական մարմնում, զինվորական դատախազության կողմից նախկին նախագահի նկատմամբ քրեական գործերի հետաքննության ընթացքում պարզվել Է, որ «Ապրիլի 7-ի հերոսներին» մզկիթը կառուցվել Է Աթամբաեւի կողմից: Հողամասը, որտեղ այն գտնվում Է, գրանցված Է «Ֆորում» գիտաարտադրական ֆիրմայի անունով, որը փաստորեն պատկանում Է Աթամբաեւին:
Գլխավոր դատախազության տվյալներով՝ ներկայում հետաքննությամբ պարզվում են այն դրամական միջոցների աղբյուրները, որոնցով պետության նախկին ղեկավարը կառուցել Է մզկիթը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Киргизии наложили арест на мечеть, построенную Атамбаевым
Первомайский районный суд Бишкека наложил арест на мечеть, построенную экс-президентм Киргизии Алмазбеком Атамбаевым. Об этом сообщили РИА «Новости» во вторник в пресс-службе генеральной прокуратуры республики.
Как уточнили в надзорном органе, в ходе расследования военной прокуратурой уголовных дел в отношении экс-президента установлено, что мечеть «Героям 7 апреля» была построена Атамбаевым. А участок, на котором она находится, зарегистрирован на научно-производственную фирму «Форум», фактически принадлежащую Атамбаеву.
По данным генпрокуратуры, в настоящее время следствием устанавливаются источники денежных средств, на которые бывший глава государства построил мечеть.