ՍԴ-ն հրապարակեց որոշումը․ կալանավորումը Ռոբերտ Քոչարյանի իրավունքի խախտում է (տեսանյութ)
Սահմանադրական դատարանն սեպտեմբերի 4-ին հրապարակեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի քննության վերաբերյալ որոշումը, որում ասվում է․
«1. ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածը սահմանադրականության ուժով հատուկ պաշտպանությամբ օժտված պաշտոնատար անձանց գործառույթներին անձեռնմխելիությունը՝ քրեական գործի վարույթը կամ քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքների թվում չնախատեսելու մասով, ճանաչել Սահմանադրության համապատասխան հոդվածներին հակասող և անվավեր:
2. ՀՀ քրեական օրենսգրքի 135-րդ հոդվածի 2-րդ մասը համապատասխանում է Սահմանադրությանը»:
Նիստից անմիջապես հետո մեկնաբանելով ՍԴ այս որոշումը՝ Ռ․Քոչարյանի փաստաբան Ա․Վարդևանյանն ասաց, որ արձանագրվել է՝ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորումն իր՝ անձնական ազատության իրավունքի խախտում է։ Նա նաև ընդգծել է, որ ՍԴ որոշման կատարումը պարտադիր է բոլոր ատյանների համար։

КС огласил решение: арест является нарушением права Роберта Кочаряна на личную свободу (видео)
Конституционный суд Армении должен обнародовать сегодня, 4 сентября, решение по обращению 2-го президента РА Роберта Кочаряна.
Напомним, что КС рассматривает на основании обращения Роберта Кочаряна вопрос конституционности статьи 35 и части 2 статьи 135 Уголовно-процессуального кодекса относительно оснований для применения меры пресечения в отношении Кочаряна и обстоятельств, исключающих производство уголовного дела или уголовное преследование.
Перед зданием КС сегодня снова проходит акция сторонников Роберта Кочаряна.
Комментируя по завершении заседания вынесенное КС решение, адвокат Р. Кочаряна А. Вардеванян отметил, что арест является нарушением права Роберта Кочаряна на личную свободу.