Հանուն Նիկոլի ու հանուն հայրենիքի զոհվելու տարբերությունը
Նիկոլ Փաշինյանն իր հետհեղափոխական վարքագծով ցույց տվեց, որ 2018–ին տեղի ունեցածը 2008–ին չստացվածի շարունակությունն է, պարզապես այլ ձևերով։
Ինչպես հայտնի է, նիկոլենց համար իշխանափոխությունն ավելի մեծ արժեք է, քան արցախյան հաղթանակը։ Այդ մտածողությունը հիմա ֆինանսական տեսք է ստացել։
2008թ. մարտի 1-2-ին տեղի ունեցած բախումների ժամանակ զոհված քաղաքացիների ընտանիքների անդամներին եւ տարբեր աստիճանի վնասվածքներ ստացած քաղաքացիներին աջակցություն տրամադրելու համար պետական բյուջեից կհատկացվի 720 միլիոն դրամ: Երևանի կենտրոնում զոհված քաղաքացիների հարազատներին որպես աջակցություն միանվագ կտրվի 30 մլն ՀՀ դրամ, առողջությանը ծանր վնաս հասցված անձին՝ 15 մլն ՀՀ դրամ, առողջությանը միջին ծանրության վնաս հասցված անձին՝ 5 մլն ՀՀ դրամ:
Հարցը տվյալ դեպքում այն չէ, թե ինչու են փոխհատուցում զոհերին կամ վիրավորներին։ Հարցը նաև այն չէ, որ այդ զոհերն ու վիրավորները եղան նաև այն պատճառով, որ Նիկոլ Փաշինյանը զբաղված էր սադրանքներով (մարդկանց կրակի բերանը տալուց և իշխանությունը վերցնել չկարողանալուց հետո նա ճողոպրեց դեպքի վայրից ու վերադարձավ միայն գործարքի արդյունքում)։
Հարցն այստեղ փիլիսոփայական նշանակություն ունի։ Ստացվում է, որ հանուն Նիկոլի սադրանքների զոհվածները կամ վիրավորները շատ ավելի կարևոր են, քան սահմանի վրա մեր հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածները, որոնց հարազատները ո՛չ բարոյահոգեբանական, ո՛չ ֆինանսական առումով չեն արժանանում Փաշինյանի ուշադրությանը։
Նիկոլի իշխանությունը որդեգրել է «Մեր զինվորները զոհվել են՝ հանուն ոչնչի» և «Թավշյա հեղափոխությունն ավելի կարևոր է, քան արցախյան ազատամարտը» կարգախոսները։ Այդ կարգախոսների շրջանակներում բնական է, որ Երևանի կենտրոնում հանուն իշխանության մղված պայքարում զոհվածը կամ վնասվածք ստացածն ավելի մեծ արժեք է Փաշինյանի համար, քան ապրիլյան քառօրյայի օրերին անձնուրացաբար հայրենիքը պաշտպանողը կամ սահմանի վրա մարտական հերթապահություն իրականացնողը։
«Թավշյա» իշխանությունն ունի իր արժեհամակարգը և մարդկանց տեսակավորում է ըստ այդ արժեհամակարգի։ Հայաստանցի–ղարաբաղցի հակադրության քարոզ տանող «ժողովրդի» վարչապետի համար սահմանի վրա կանգնած զինվորը ավելի ցածր մակարդակի վրա է գտնվում, քան Երևանի կենտրոնում «Դուխով» գրությամբ գլխարկ կրող անգրագետ պողոսները, որոնք պորտաբույծի կյանքով են ապրում ու զրո օգուտ են տալիս մեր երկրին։
Նիկոլի համար 2008թ. մարտի մեկին խանութ թալանողը ու նաև այդ թալանի ժամանակ վնասվածք ստացածն ավելի կարևոր մարդ է, քան թշնամու կրակոցից վիրավորված մեր զինվորը։ Դրա համար էլ ավելի շատ գումար է հատկացվում ներքաղաքական «մուտիլովկաների» զոհ դարձածներին, քան պետության անվտանգության ապահովման համար ծառայած ու ծառայող զինվորականներին։
Սա մտածողություն է և արժեքային կողմնորոշում։ Այս իշխանությունների համար իրենց աթոռից ավելի բարձր արժեք չկա, ու հանուն այդ աթոռի՝ իրենք պատրաստ են պետբյուջեի հաշվին ՍԴ դատավորներին կաշառք առաջարկել, մարտի 1–ի սադրանքի զոհերի հարազատներին՝ 30 միլիոն դրամ և այդպես շարունակ։

Погибнуть во имя Никола и во имя родины: в чем разница?
Своим постреволюционным поведением Никол Пашинян показал, что имевшее место в 2018-ом является продолжением того, что не получилось в 2008-ом, но в иной форме.
Как известно, для николовцев смена власти представляет более важную ценность, чем Арцахская победа. Это мышление сейчас получило финансовое выражение.
Для помощи семьям погибших в ходе столкновений 1-2 марта 2008 года, а также получившим разные телесные повреждения гражданам из госбюджета будет выделено 720 млн драмов. Родным погибших в центре Еревана граждан единовременно будет выплачено по 30 млн драмов, получившим тяжелые ранения – 15 млн драмов, и ранения средней степени тяжести – 5 млн драмов.
Вопрос в данном случае не в том, почему семьям погибших или пострадавшим выплачиваются компенсации. Вопрос даже не в том, что эти жертвы и пострадавшие случились также в результате провокаций Никола Пашиняна (подведя людей под монастырь и не сумев захватить власть, он сбежал с места событий и вернулся лишь в результате сделки).
Вопрос здесь имеет философское значение. Получается, что погибшие или пострадавшие в результате провокаций Никола люди намного важнее, чем погибшие на границе во имя защиты нашей родины военнослужащие, которые не удостаиваются внимания Пашиняна ни в морально-психологическом, ни в финансовом плане.
Власть Никола вооружилась лозунгами «Наши солдаты погибли во имя ничего» и «Бархатная революция важнее, чем Арцахская освободительная война». В рамках этих лозунгов естественно, что погибший или раненый в борьбе за власть в центре Еревана представляет для Пашиняна большую ценность, чем самоотверженно защищавший родину в дни четырехдневной Апрельской войны или несущий боевое дежурство на границе военнослужащий.
У «бархатной» власти своя система ценностей, согласно которой она и «сортирует» людей. Для ведущего пропаганду противопоставления жителей Армении и карабахцев «народного» премьера стоящий на границе солдат находится на более низкой ступени, чем носящий в центре Еревана кепку с «духовитой» надписью безграмотный погос, который тунеядствует и приносит нашей стране нулевую пользу.
Для Никола грабивший 1 марта 2008 года магазины и получивший ранения в том числе в ходе этого разграбления субъект – более важный человек, чем раненый от пули противника солдат. Поэтому на ставших жертвами внутриполитических «мутилов» людей выделяется больше денег, чем на обеспечивавших и обеспечивающих безопасность государства военнослужащих.
Это – мышление и ценностный ориентир. Для этих властей нет более высокой ценности, чем занимаемые ими кресла, во имя которых они готовы предложить за счет госбюджета взятки судьям КС, компенсации в 30 млн драмов – родным жертв провокации 1 марта и т.д.