Պետական կառավարման ու փինաչիության անհամատեղելիությունը
Պատկերացրեք մի վիճակ, երբ ծանր հիվանդի հարազատները տանում են նրան բժշկի մոտ ու հանդիպում այսպիսի պատմության:
Բժիշկը ոչ թե անցնում է բուն գործին, այլ սկսում է բժշկությունից կիլոմետրերով հեռու հարազատների հետ քննարկել, թե ո՞րն է ճիշտը՝ թերապևտի՞կ եղանակով բուժելը, թե՞ վիրահատական միջամտությունը: Եվ ընդհանրապես՝ ճիշտը բուժե՞լն է, թե՞ չբուժելը:
Հետո սկսում է հարցը քննարկել մյուս հիվանդների հետ ու իջնում փողոց՝ բուժման վերաբերյալ «ժողովրդից» կարծիք իմանալու համար:
Դժվար չէ պատկերացնել, թե ինչպիսին կլինի հիվանդների հարազատների ռեակցիան ու բուն հիվանդի վիճակը նմանատիպ բժշկի հանդիպելիս:
Ամուլսարի պահով պաշտպանյալն իրեն պահում է «ժողովրդի» ձայնը լսող վերը նկարագրված բժշկի պես: Դա պետական կառավարում չէ: Դա փինաչիություն է:

Несовместимость государственного управления с сапожничеством
Представьте ситуацию, когда родные тяжело больного отводят его к врачу и сталкиваются со следующей ситуацией.
Врач не переходит непосредственно к делу, начиная обсуждать с далекими от медицины родными больного вопрос того, что правильнее – лечение терапевтическим методом или посредством хирургического вмешательства. Да и вообще, правильнее лечить или нет.
Затем начинает обсуждать вопрос с другими больными и выходит на улицу, чтобы спросить у «народа» мнение относительно лечения.
Нетрудно представить, какой будет реакция родных пациентов и состояние самого больного при встрече с подобным врачом.
По части Амулсара подзащитный держит себя подобно описанному выше и прислушивающемуся к мнению «народа» врачу. Это не государственное управление. Это – сапожничество.