Օբաման չի օգտագործել ցեղասպանություն բառը
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հանդես է եկել Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվան նվիրված ավանդական ուղերձով.
«Այս հիշատակի օրը մենք հիշում ենք, որ 95 տարի առաջ սկսվեց 20-րդ դարի ամենադաժան գազանություններից մեկը: Պատմական այդ մթին շրջանում Օսմանյան կայսրության վերջին օրերին 1,5 միլիոն հայեր սպանվեցին կամ զոհվեցին գաղթի ճանապարհներին:
Այսօր այդ սարսափելի իրադարձությունների մասին մտորելու դասեր քաղելու օր է: Ես հետևողականորեն արտահայտել եմ սեփական կարծիքս այն մասին, թե ինչ է տեղի ունեցել 1915 թվականին, և իմ տեսակետը փոփոխության չի ենթարկվել: Բոլորիս շահերից է բխում, որպեսզի հասնենք փաստերի լիակատար, անկեղծ ու արդարացի ճանաչմանը: Մեծ եղեռնը հայ ժողովրդի պատմության ավերիչ գլուխն է, և մենք պետք է պահպանենք դրա կենդանի հիշատակը՝ տուրք մատուցելով այն մարդկանց, ովքեր սպանվել են, և որպեսզի անցյալի կոպիտ սխալը չկրկնենք: Ես ողջունում եմ այն թուրքերին, ովքեր 1915 թվականին փրկել են հայերի և ուրախ եմ հայերի ու թուրքերի միջև, ինչպես նաև այս ցավալի թեմայի շուրջ Թուրքիայի ներսում երկխոսության համար: Հայ և թուրք ժողովուրդները միասին ավելի ուժեղ կլինեն, եթե ճանաչեն իրենց ընդհանուր պատմությունն ու սովորական մարդկայնությունը:
Անգամ 1915 թվականի տմարդությանը բախվելիս, մենք միաժամանակ ոգևորվում ենք հայ ժողովրդի զարմանալի ոգով: Թեև ոչինչ չի կարող ետ բերել կոտորածի ժամանակ զոհվածներին, վերջին 95 տարում ամբողջ աշխարհում հայ ժողովրդի ունեցած ներդրումը վկայում է հայ ժողովրդի ուժի, տոկունության ու խիզախության մասին: Հայ ժողովրդի անսասան ոգին ամուր հաջողություն է նրանց դեմ, ովքեր փորձում էին ոչնչացնել նրանց: 1915 թվականը վերապրած շատ հայեր եկան Միացյալ Նահանգներ: Հայկական ծագումով ամերիկացիների սերունդները հարստացրել են մեր համայնքները, խթանել են տնտեսությունն ու ամրապնդել են մեր ժողովրդավարությունը: Հայերի ամուր ավանդույթներն ու մշակույթը միաժամանակ դարձավ նոր հանրապետության հիմքը, որը մաս կազմեց ազգերի համայնքին, համագործակցելով միջազգային հանրության հետ' կառուցելու ավելի լավ ապագա:
Այսօր մենք նրանց և աշխարհասփյուռ հայերի հետ սգում ենք 1915 թվականի սարսափելի իրադարձությունները' խորը հիացմունքով նրանց ունեցած ներդրմամբ, որը դուրս է այդ մութ անցյալի սահմաններից և ապագայի հույս է ներշնչում»:

Обама не произнес слово «Геноцид»
Президент США Барак Обама выступил с традиционным обращением в связи днём памяти жертв Геноцида армян в Османской Турции:
«В этот скорбный день памяти мы вспоминаем о самом ужасном преступлении начала ХХ века, произошедшем 95 лет тому назад. В тот мрачный период истории в Османской империи было убито полтора миллиона армян. Сегодня день, когда мы должны извлечь уроки из прошлого. Я последовательно высказывал свою собственную точку зрения о том, что произошло в 1915 году и считаю, что историю нельзя изменить. Турки и армяне должны вместе признать общую историю. Никто не может вернуть убитых во время «Мец Егерна» (арм. «Большая резня». - прим.). «Мец Егерн» является разрушительной главой в истории армянского народа, и мы должны сохранить ее в нашей памяти во имя тех, кто был убит, и чтобы не повторять серьезные ошибки прошлого. Я приветствую тех турок, которые сохранили жизнь армянам в 1915 году и я удовлетворен диалогом между турками и армянами, а также тем, как в самой Турции относятся к этой болезненной странице в истории. Турецкий и армянский народы станут сильнее, как только они признают свою общую историю и осознают свою человечность.
Даже когда мы сталкиваемся с жестокостью 1915 года, нас вдохновляет удивительный дух армянского народа. Хотя ничто не может вернуть тех, кто был убит во время «Мец Егерна», тот мировой вклад, который армяне внесли за последние 95 лет, является свидетельством силы, стойкости и мужества армянского народа. Неукротимый дух армянского народа упрочил победу над теми, кто намеревается разрушить их.
Прошло время, и новое поколение американцев армянского происхождения теперь вносят свой вклад в нашу экономику, способствуют укреплению нашей демократии. Прочные традиции и культура армян также стали основой новой республики, которая стала частью международного сообщества, поддерживающей отношения с миром для созидания лучшего будущего. Сегодня мы вспоминаем вместе с ними и с армянами всего мира страшные события 1915 года с глубоким восхищением за тот их вклад, который выходит за рамки этого ужасного прошлого и дает нам надежду на будущее».