British Airways-ը 1,5 հազար չվերթ Է չեղարկել օդաչուների գործադուլի պատճառով
Մեծ Բրիտանիայի British Airways ավիաընկերությունը հարկադրված Է եղել չեղարկելու 1500 չվերթ օդաչուների գործադուլի պատճառով, որը սկսվել Է սեպտեմբերի լույս 9-ի գիշերը և կտևի երկու օր: Ինչպես նշված Է ավիաընկերության կայքում, չեղարկված չվերթների ուղևորները չպետք Է ժամանեն օդանավակայաններ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես հայտնել Է Daily Telegraph թերթը, սեպտեմբարի 9-ին և 10-ին գործադուլը, որն սպառնում Է դառնալ խոշորագույնն ընկերության պատմության մեջ, կվերաբերի British Airways-ի 280 հազար ուղևորների: Գործադուլի պատճառ են դարձել ընկերության օդաչուների պահանջներն աշխատավարձների բարձրացման և աշխատապայմանների բարելավման վերաբերյալ:
Բանակցությունների ընթացքում օդաչուների արհմիությունը մերժել Է աշխատավարձերը երեք տարվա ընթացքում 11,5 տոկոսով բարձրացնելու գործատուի առաջարկությունը, ինչը British Airways-ում «արժանի առաջարկություն» են համարում:
Այժմ British Airways-ի օդանավերի հրամանատարները տարեկան միջին հաշվով ստանում են 167 հազար ֆունտ (205 հազար դոլար): Երկրորդ օդաչուների միջին աշխատաարձը 70 հազար ֆունտ Է (86 հազար դոլար), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

«British Airways» отменила 1,5 тыс. рейсов из-за забастовки пилотов
Британская авиакомпания «British Airways» была вынуждена отменить 1500 рейсов из-за забастовки пилотов, которая должна начаться в ночь на понедельник и продлиться двое суток. Как отмечается на сайте авиакомпании, пассажиры отмененных рейсов не должны приезжать в аэропорты, передает ТАСС.
Как сообщает газета «Daily Telegraph», 9 и 10 сентября забастовкой, которая грозит стать крупнейшей в истории компании, будут затронуты 280 тыс. пассажиров «British Airways».
Причиной стачки стали требования пилотов компании о повышении зарплат и улучшении условий труда. В ходе переговоров профсоюз пилотов отверг предложение работодателя о повышении зарплат на 11,5% в течение трех лет, что в «British Airways» считают «достойным предложением».
Сейчас командиры воздушных судов «British Airways» в среднем получают £167 тыс. ($205 тыс.) в год. Средняя зарплата вторых пилотов – £70 тыс. ($86 тыс.).