Շիշկինին քաղաքական ապաստան տրամադրելու առնչությամբ որևէ պաշտոնական արձագանք չի եղել. ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան (տեսանյութ)
Շիշկինին քաղաքական ապաստան տրամադրելու առնչությամբ Մոսկվայից որեւէ պաշտոնական արձագանք չի եղել: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես են Մոսկվայում ընդունել այն տեղեկությունը, որի համաձայն՝ Հայաստանը քաղաքական ապաստան է տրամադրել ՌԴ քաղաքացի Վիտալի Շիշկինին:
«Իսկ ինչպե՞ս դա պետք է ընդունեին Մոսկվայում: Որքանով ես տեղյակ եմ, որեւէ պաշտոնական արձագանք չի եղել: Կա ՀՀ արդարադատության նախարարության պատասխանը, որում ասվում է, որ Հայաստանը նրան քաղաքական ապաստան չի տրամադրել: Դիմեք ՀՀ իրավասու մարմիններին»,-նշեց դեսպանը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը փախստականի կարգավիճակ է տրամադրել ռուսաստանցի ընդդիմադիր հասարակական-քաղաքական գործիչ Վիտալի Շիշկինին, որին Ռուսաստանում հետապնդում են քաղաքական հայացքների պատճառով:
Նշենք, որ Շիշկինը Հայաստանում է այս տարվա փետրվարից:
Որքան ես եմ հասկանում, եթե մարդը գտնվում է ՌԴ-ում, դա դեռ չի նշանակում, որ նա քաղաքական ապաստան է ստացել: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Միհրան Պողոսյանը քաղաքական ապաստան է ստացել:
«Ես նման տեղեկություն չունեմ: Իմ տեղեկություններով՝ խոսքն անհրաժեշտ փաստաթղթերի տրամադրման իրավական ընթացակարգի մասին է»,-ասաց դիվանագետը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք դա կարելի է դիտարկել որպես ՀՀ նոր իշխանություններին ուղղված մեսիջ, դեսպանը նշեց. «Որեւէ մեսիջ այդտեղ չեմ տեսնում: ՀՀ նոր իշխանություններին ուղղված մեսիջը հստակ է. մենք ռազմավարական գործընկերներ ենք, դաշնակիցներ, եղբայրական երկրներ եւ եղբայրական ժողովուրդներ: Այդ առնչությամբ ՌԴ դիրքորոշումը որեւէ կերպ չի փոխվել: Որքան ես եմ հասկանում, դա համապատասխանում է ՀՀ կառավարության դիրքորոշմանը»:
Նշենք, որ Հայաստանի դատախազությունը վերջերս տեղեկություն էր տարածել, որ համաձայն Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազությունից ստացված տեղեկությունների՝ Միհրան Պողոսյանին հանձնելու միջնորդության բավարարումը՝ նրան քրեական պատասխանատվության ենթարկելու նպատակով, հնարավոր չի գնահատվել՝ հիմք ընդունելով 22.01.1993թ. «Քաղաքացիական, ընտանեկան եւ քրեական գործերով իրավական օգնության եւ իրավահարաբերությունների մասին» կոնվենցիայի 19-րդ հոդվածի կետերը։
Հիշեցնենք, որ Միհրան Պողոսյանին ներկայացվել է մեղադրանք ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 179 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերի յուրացում) եւ 308 հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահում, որն անզգուշաբար առաջ է բերել ծանր հետեւանքներ)։ Նա կալանավորվել է ապրիլի 19-ին Ռուսաստանում, Պետրոզավոդսկ քաղաքում։

Никакой официальной реакции по поводу предоставления Шишкину политического убежища не было – посол РФ в Армении (видео)
Никакой официальной реакции по поводу предоставления Шишкину политического убежища из Москвы не было. Об этом в беседе с журналистами заявил посол РФ в Армении Сергей Копыркин, отвечая на вопрос о том, как восприняли в Москве информацию о том, что Армения предоставила политическое убежище гражданину РФ Виталию Шишкину.
«А как могли в Москве это воспринять? Насколько я знаю, никакой официальной реакции на этот счет не было. Есть ответ Минюста Армении, что никогда Армения политического убежища не предоставляла до сих пор. Обращайтесь в компетентные органы Армении», – отметил посол.
Напомним, что Армения предоставила статус беженца российскому радикально оппозиционному общественно-политическому деятелю Виталию Шишкину, который преследуется в России из-за политических взглядов.
Отметим, что Шишкин находится в Армении с февраля текущего года.
Если человек находится в РФ, это еще не означает, что он получил политическое убежище, насколько я понимаю. Об этом в беседе с журналистами заявил посол РФ в Армении Сергей Копыркин, отвечая на вопрос о том, получил ли политическое убежище Мигран Погосян.
«А что, Погосян получил политическое убежище? У меня нет такой информации. Что касается Погосяна, то, по моей информации, там речь идет о правовой процедуре предоставления необходимых документов», – сказал дипломат.
На вопрос о том, можно ли это рассматривать как месседж новым властям Армении, посол отметил: «Никакого месседжа я здесь не вижу. Месидж новым властям Армении совершенно четкий: мы стратегические партнеры, союзники, братские страны и братские народы. Ни в коей мере позиция России на этот счет не изменилась. Насколько я понимаю, это соответствует установкам руководства Армении».
Отметим, что Прокуратура Армении недавно распространила информацию, что с согласно сведениям, полученным из генпрокуратуры Российской Федерации, удовлетворение ходатайства о выдаче Миграна Погосяна с целью подвергнуть его уголовной ответственности не было оценено, как возможное, принимая за основу пункты 19-ой статьи Конвенции от 22.01.1993 г. «О правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам».
Напомним, что Миграну Погосяну предъявлено обвинение по 1 пункту 3 части 179 статьи (присвоение в особо крупных размерах) и 2 части 308 статьи Уголовного кодекса РА (злоупотребление должностными полномочиями, которое по неосторожности повлекло тяжкие последствия). Он был задержан 19 апреля в России, в городе Петрозаводске.