Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարական տվեց
Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունն ավարտվել է, բայց իրեն չեն ասում այդ մասին, որպեսզի հոգեխանգարմունքի մեջ չընկնի։
Ինքը չի զգում, որ այլևս իշխանություն չունի։
Իսկ ավարտվել է նրա իշխանությունն ու նա փաստացի հրաժարական է տվել, քանզի դավաճանել է ինքն իրեն, իր անցյալին, հեղափոխության ժամանակ հնչեցրած իր կարգախոսներին։
Վերջին օրերին տեղի են ունեցել ուրացումներ, որոնք, ըստ էության, հրաժարականի տեքստ են դառնում։
Ուրացում 1–ին
Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է «Սասնա ծռեր» խմբավորման պարագլուխների հետ ու քննարկում ներքին և արտաքին քաղաքական խնդիրներ։
Երբ հեղափոխությանը թավշյա ու ոչ բռնի որակումը տված և բռնությունը որպես քաղաքական պայքարի մեթոդ չընդունած առաջնորդը հանդիպում է զենքի ուժով ու մարդկանց կյանքի գնով քաղաքական հարցեր լուծելու կողմնակիցներին, դա դավաճանություն է։ Դավաճանություն հեղափոխության օրերին հնչեցրած կոչերին։ Սեփական ասածների ուրացում։
Ուրացում 2–րդ
Ամբողջ գիտակցական կյանքում օլիգարխներին հայհոյած, այդ հայհոյանքի վրա քաղաքական կարիերա կառուցած, իշխանական քեֆերը քննադատած, օլիգարխիկ հարսանիքների վրա աղքատներին քսի տված, անգրագետ պողոսների մեջ հարուստների հանդեպ ատելություն սրսկած մարդը մասնակցում է օլիգարխիկ հարսանիքի ու սելֆիներ հրապարակում։
Նախկինում ինքն ասում էր, որ այդ սրիկա օլիգարխները թանկարժեք հարսանիքներ են անում ու դրա համար են մյուսները վատ ապրում, իսկ իշխանություններին էլ դատապարտում էր, որ նման միջոցառումների են մասնակցում։
Հիմա անգրագետ պողոսները տեսան, որ իրենք քցվել են իրենց սիրելիի կողմից, քանզի աղքատությունը որպես առաքինության ու ազնվության հոմանիշ ներկայացրած քարոզիչը բազմել էր օլիգարխիկ հարսանիքի աթոռին այնպես, ինչպես Անասնաֆերմայում խոզերը սկսեցին իրենց պահել ֆերմայի նախկին տիրոջ պես։
Բոլորը կարող էին մասնակցել Ծառուկյանի ու Սուքիասյանի զավակների հարսանիքին, բայց ոչ այն մարդը, ով շվոնդերական ոճով հակաօլիգարխիկ պայքար է քարոզել ու իշխանության եկել՝ աղքատներին ակնարկելով, որ վարչապետ դառնալուն պես օլիգարխներին կուլակաթափ է անելու և խլած ունեցվածքը բաժանելու է իրենց։
Ուրացում 3–րդ
Փաշինյանը կողմ է Ամուլսարի հանքի շահագործմանը և կոչ է անում բացել դեպի հանք տանող ճանապարհները՝ ընդգծելով, որ ճանապարհ փակելով հարց լուծելը հարվածում է Հայաստանի հեղինակությանը։ Նա նաև նշում է, որ դա հակաօրինական քայլ է։
«Ժողովրդի» վարչապետը ճիշտ է ասում, որ փողոց փակելը սխալ մեթոդ է և ամեն ինչ պետք է արվի իրավական ճանապարհով, բայց դա ի՛նքը չպետք է ասի։
Ով ով, բայց Նիկոլը չի կարող փողոց փակելը Հայաստանի շահերին դեմ համարել, քանզի ինքը փողոց փակելով է եկել իշխանության, դատարկաբանություններ է ներկայացրել ուղիղ ժողովրդավարության մասին ու պոպուլիզմով զբաղվել, թե բա կառավարության դուռը ժողովրդի դուռն է, ինչ ուզեն, կանեն։
Եթե Փաշինյանը գտնում է, որ փողոց փակելով հարց լուծելը հարվածում է Հայաստանի հեղինակությանը և հակաօրինական է, ապա պետք է անմիջապես հրաժարական տա։ Դա է պահանջում բարոյականությունը և տրամաբանությունը։
Ի դեպ, հրաժարականի պատճառ է նաև այն, որ իր կոչն այլևս զրոյական արժեք է դարձել։ Նրա կոչով Ամուլսարի հանքի ճանապարհները չեն բացվել։ Մինչդեռ հեղափոխության օրերին Նիկոլի ասածները կատարվում էին անվերապահորեն։ Ասում էր՝ փակե՛ք փողոցները, փակում էին։ Ասում էր՝ բացե՛ք, բացում էին։ Այսինքն՝ Նիկոլն ուներ խոսքի ու հեղինակության իշխանություն։ Հիմա նա արդեն լեգիտիմ չէ այդ առումով։ Իսկ ինքը ասել է, որ եթե չուզենան, ապա 10 րոպե էլ չի մնա վարչապետի աթոռին։
Հիմա կառավարության դուռը երեկ երեկոյան ջարդող «ժողովուրդը» ոչ լեգիտիմ ու կամազուրկ է համարում նրան, բայց ինքը դեռ մնացել է։ Ահա այդպես են սեփական պոպուլիզմի, դեմագոգիայի ու դիլետանտության զոհ դառնում՝ մսխելով այն հսկայական էներգետիկան, որը կուտակվել էր նախորդ տարվա ապրիլ–մայիսին։

Никол Пашинян подал в отставку
Власть Никола Пашиняна завершилась, но ему не говорят об этом, чтобы он не впал в душевное помешательство.
Он не чувствует, что больше не обладает властью.
Завершилась же его власть и он фактически подал в отставку, так как предал сам себя, свое прошлое, озвученные им в ходе революции лозунги.
В последние дни имели место акты отречения, которые, по сути, становятся текстом отставки.
Отречение №1
Никол Пашинян встречается с главарями группировки «Сасна црер» и обсуждает с ними внутри- и внешнеполитические проблемы.
Когда квалифицировавший революцию бархатной и ненасильственной, а также отвергший насилие, как метод политической борьбы, человек встречается со сторонниками решения политических вопросов с оружием в руках и ценой человеческих жизней, то это – предательство. Предательство в отношении озвученных в дни революции лозунгов. Отречение от собственных слов.
Отречение №2
Охаивавший олигархов всю свою сознательную жизнь, построивший на этом охаивании политическую карьеру, критиковавший властные застолья, натравливавший бедных на олигархические свадьбы и сеявший в среде безграмотных погосов ненависть в отношении богатых человек принимает участие в олигархической свадьбе и публикует селфи.
В прошлом он говорил, что эти сволочи-олигархи проводят дорогостоящие свадьбы, поэтому остальные живут плохо, а власти осуждал за то, что они участвуют в этих мероприятиях.
Теперь безграмотные погосы увидели, что они были «кинуты» своим любимчиком, так как преподносивший бедность в качестве добродетели и синонима честности пропагандист уселся на олигархической свадьбе точно так же, как свиньи из «Скотного двора» начали вести себя подобно бывшему хозяину фермы.
В свадьбе детей Царукяна и Сукиасяна могли участвовать все, кто угодно, но только не человек, который в швондерском стиле пропагандировал антиолигархическую борьбу и пришел к власти, намекая бедным, что по становлении премьером раскулачит олигархов и раздаст им отобранное.
Отречение №3
Пашинян выступает за эксплуатацию Амулсара и призывает разблокировать ведущие к руднику дороги, подчеркивая, что решение вопросов посредством перекрытия дорог бьет по репутации Армении. Он также отмечает, что это – противозаконный шаг.
«Народный» премьер прав, когда говорит, что перекрытие улиц – неверный метод, и что всё должно осуществляться в правовом поле, но говорить это он должен прежде всего себе самому.
Кто-кто, но Никол не может считать перекрытие улиц направленным против интересов Армении методом, так как он пришел к власти именно этим путем, потчуя всех болтовней о прямой демократии и занимаясь популизмом, мол, двери в здание правительства принадлежат народу, и он может делать с ними всё, что захочет.
Если Пашинян считает, что решение вопросов посредством перекрытия дорог бьет по репутации Армении и является противозаконным, то он должен незамедлительно подать в отставку. Этого требуют нравственность и логика.
Кстати, причиной отставки является также то, что его призыв впредь имеет нулевую ценность. Ведущие к руднику Амулсар дороги по его призыву открыты не были. Между тем как в дни революции слова Никола исполнялись безоговорочно. Призывал перекрывать улицы – перекрывали, говорил разблокировать – открывали. То есть Никол обладал властью слова и авторитета. Сейчас в этом плане он уже нелегитимен. А он, как помните, говорил, что не останется в премьерском кресле и 10 минут, если этого захочет народ.
Ломавший вчера вечером двери в здание правительства «народ» считает его нелегитимным и безвольным, но он всё еще в своем кресле. Именно так и становятся жертвой собственного популизма, демагогии и дилетантизма, проматывая ту колоссальную энергетику, которая накопилась в апреле-мае прошлого года.